banner114
banner146

Trabzon'un gündemi 29 Temmuz nabızları

KDK, TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİNİ ZİYARET ETTİ

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ve Kamu Denetçisi Celile Özlem Tunçak, Türkiye Barolar Birliği’ne (TBB) bir ziyaret gerçekleştirerek, Birlik Başkanı Av. R. Erinç Sağkan ile görüştü. Görüşmede, TBB Başkan Yardımcısı Av. Sibel Suiçmez, Genel Sekreter Av. Veli Küçük ile Yönetim Kurulu Üyesi Av. Ali Bayram da yer aldı. Görüşmede, Anayasa ve yasalardaki hak arama yolları ve bunların işleyişi ile ilgili konularda istişarelerde bulunuldu.

ARAP TURİSTLERDEN TRABZON YORUMU: “KARADENİZ BÖLGESİ PANDEMİDEN SONRA ÇOK DEĞİŞTİ”

Trabzon’a ve bölgeye yoğun ilgi gösteren Arap turistlere karşı olumsuz algılara yetkililer birkaç gündür tepki göstererek olumlu hava yaratılmışken şimdi de Suudili turistlerin tepkisi dikkat çekti.

Trabzon’u ziyarete gelen Suudili bir aile Trabzon’un pandeminden sonra çok değiştiğini ifade etti. Trabzonlu öğretmen Lütfü Baytar, Suudili aile ile aralarında geçen diyaloğu sosyal medya hesabında paylaştı.

İşte o paylaşım: Bugün Suudi Arabistan'dan bir arkadaşım ailece ziyaretimize geldi.. Sohbetimiz sırasında anlattığı şeyler beni bir hayli üzdüğü için burada paylaşma gereği duydum.. "Karadeniz bölgesi pandemiden sonra çok değişti" diye söze başladı..

"20 yıldır Türkiye'ye geliyorum.. Türkiye'nin pek çok yerini gezdim. Pandemiden önce böyle değildi.. Arap turistler gittikleri yerlerde, özellikle köy ve yaylalarda çocuklar etrafa toplanıp meraklı meraklı arabanın içine bakıyor ve para istiyorlar. Yol güzergahında arabaları durdurmaya çalışıp küçük kutucuklara koydukları üç-beş meyveyi 20 liraya satmaya çalışıyorlar.. Oysa o meyvenin kilosunu 20 liraya marketten alabiliyoruz. Arapları çok zengin sanıyorlar. Benim bildiğim pek çok Arap turist bankadan kredi çekip geliyor, sonra taksit taksit ödüyor borcunu."

Bunları dinlerken yüzüm kızarmış mıdır bilmiyorum ama kendi adıma bir utanç hissettiğimi söyleyebilirim. Devam ediyor: "Küçük kavanozlarda balı 100-200 liraya satmaya çalışıyorlar” ki bu balın gerçek bal olmadığını bizzat tecrübe ettiğini söyledi..

Bir yaylada bir adam eliyle de işaret ederek, 'buyur, çay var, kahve var' diyerek ısrarla davet etti, biz de ikram zannettik. Çay içtikten sonra para isteyince hayal kırıklığına uğradım. Paramızın olmadığından değil, ama davranışı ahlaki bulmadığım için hayal kırıklığına uğradım. Ticaret yapıyorsan bir tabelaya çay fiyatını yazabilirsin" diyor.

"Çok mu zor gelen misafire 'Hoş geldin, buyurun' demek. Buyur ettiğin misafir mutlaka gelecek değildir. Ama tatlı dil insanların gönlünü kazanmanı sağlar."

Bize gelirken Akçaabat - Düzköy yolu üzerinde ekmek almak için uğradığı Kayalar fırınından memnuniyetini de anlattı. Ekmek aldıktan sonra para ödemek için ceplerini yokladığı sırada fırıncı "Paran yoksa kalsın, önemli değil.." dediğinde çok memnun olduğunu ifade etti ve "Param var, buyur üstü kalsın" dedim diyor..

"Ticaret elbette ki meşru ve helaldir; ancak bunu ticari ahlaka uygun şekilde yapmak gerekir.. Ben bunu Türk halkına yakıştıramıyorum. Arapların ülkelerine döndüklerinde Türkler hakkında böyle şeyleri söylemeleri beni üzer" dedikten sonra benden bu durumu bölgedeki muhtarlara iletmemi istedi.

Son günlerde bölgemize gelen Arap turistlere karşı belli çevrelerce ortaya konan hiç de iyi niyetli olmayan eylem ve söylemleri de buna eklersek milletçe başımızı iki ellerimiz arasına koyup düşünmemiz gerekmez mi? Bu turistler Avrupa'dan gelseydi bu muameleye maruz kalırlar mıydı acaba diye sormadan edemiyorum..

YENİ MUHTARLAR DERNEĞİNİN ZİYARETİNİ NASIL YORUMLADIK?

Tüm Muhtarlar Derneği Başkan ve yönetim kurulu günebakış’ı ziyaret etti. Görüş alışverişinde bulunmak ve yeni kurulan bu sivil örgütünü doğru tanımak için ziyareti önemsedik. Hakikaten Trabzon’a ve muhtarlara fayda getireceğine inandığımız bir yapı oluşmuş. Bazen içi çürümüş, işlevini yitirmiş ve sadece ismi kalan kuruluşlara karşı bu tür huruç hareketleri büyük fayda sağlıyor. Hatta çıktıkları yapıya dinamizm bile kazandırıyor. Sohbette muhtarların Başkanı Hamdi Bekar ve Hasan Fahri Akçay konuştu. Genelde şu çizgiyi dile getirdiler: “Ayrımcılığa ve ötekileştirmeye karşı çıktığımız için… Adaleti önemsediğimiz için… Kısır döngüye dönüşen bir çarkta kaybolmamak için… İstişareyi bile zulh addeden bir yapıda durmamak adına ayrıldık. Liyakati, ehliyeti, dayanışmayı ve hizmeti önemsiyoruz. Keyfiyetten değil mecburiyetten ayrı bir dernek kurduk. Özelde Trabzon’a genelde Türkiye’ye faydalı olmak için yola çıktık.” Bize böyle bir anlayışı tebrik etmek düştü. Biz de öyle yaptık. Ziyarete Tüm Muhtarlar Dernek Başkanları Hamit Bekar. Çömlekçi Mahallesi Muhtarı Hüseyin Özdin, Ortahisar Mahallesi Muhtarı Süleyman Kara, Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Kadir Sert, İskenderpaşa Mahallesi Muhtarı Muhammet Ciğer, Gazipaşa Mahallesi Muhtarı Mustafa Naci Turhan ile Kavala Mahallesi Muhtarı Hasan Fahri Akçay katıldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.