banner114
banner146

Trabzon'un Gündemi 19 Mayıs nabızlar

KTÜ YİNE DİKKAT ÇEKEN BİR  BAŞARIYA İMZA ATTI

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından yürütülen 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2021/2. dönem bilimsel değerlendirme sonuçları açıklandı. Desteklere 87 KTÜ Lisans öğrencisi başvuru yaparken bu başvurulardan 68 öğrencinin projesi destek almaya hak kazandı. KTÜ, desteklenen proje sayısına göre 183 üniversite içerisinde 14. sırada yer aldı. Bu program kapsamında üniversitenin destek oranı %78,2 oldu.  TÜBİTAK 2209/B Programı kapsamında, 2021/3. dönemde 25 KTÜ Lisans öğrencisi başvuruda bulundu, bu başvurulardan 16’sı destek almaya hak kazandı. KTÜ’nün  desteklenen proje sayılarına göre 98 üniversite içerisinde 5. sırada yer aldı. Bu programda üniversitenin destek oranı yüzde 64 oldu. KTÜ’den yapılan açıklamada, “TÜBİTAK 2209/A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı, üniversitelerde öğrenim görmekte olan ön lisans/lisans öğrencilerini, projeler yoluyla araştırma yapmaya teşvik ederek lisans öğrencilerinin hazırladıkları araştırma projelerinin en çok 12 aylık süre ile projelerin gerektirdiği makine/teçhizat, sarf malzemesi, seyahat, hizmet alımı vb. giderler için maksimum 4.000 TL hibe desteği sağlamaktadır. Bu bağlamda ön lisans/lisans öğrencileri danışmanlarının rehberliğinde projeleri hazırlamakta ve başvurularını gerçekleştirmektedir. TÜBİTAK 2209/B Üniversite Öğrencileri Sanayiye Yönelik Araştırma Projeleri Desteği Programı, üniversitelerde öğrenim görmekte olan ön lisans/lisans öğrencilerini, projeler yoluyla araştırma yapmaya teşvik ederek sanayinin bir sorununu çözmeyi hedefleyen ve/veya sanayide uygulama potansiyeli olan ürün/yöntem/süreç iyileştirme ve/veya geliştirmeye yönelik araştırma konusuna sahip lisans projelerinin en çok 12 aylık süre ile projelerin gerektirdiği makine/teçhizat, sarf malzemesi, seyahat, hizmet alımı vb. giderler için maksimum 5.000 TL hibe desteği sağlamaktadır. Bu bağlamda, ön lisans/lisans öğrencileri akademik ve sanayi danışmanlarının rehberliğinde projeleri hazırlamakta ve başvurularını gerçekleştirmektedir. Destek almaya hak kazanan öğrencilerimizi, akademik ve sanayi danışmanlarını tebrik eder, başarıların devamını dileriz.” denildi.

CHP İL BAŞKANI HACISALİHOĞLU,  HÜKÜMETİ NASIL HEDEF ALDI?

CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, hükümeti hayata geçirilen projeler üzerinden eleştirdi. Başkan Hacısalihoğlu, “AKP sürekli havalimanı otoyol köprü yapmakla övünüyor. Biz yaptık diyor. Hayır arkadaş sen yapmadın.  Müteahhit yaptı. Garanti süreleri bitene kadar da o işletmeler o ticari firmaların. Ne zaman ki borçlarını ödersin işte o zaman o yatırımlar kamu malı haline döner, bizim olur. Siz ancak bir belediyenin bütçesiyle yapılabilecek parklar yapıp onlarla övünürsünüz. İşte AKP öncesi ve AKP ile devlet mantığı.” eleştirilerinde bulundu.

İYİ PARTİLİ BAŞKANLAR TRABZON’DA  NEDEN SESSİZLİĞE GÖMÜLDÜ?

Trabzon’da hem Büyükşehir Belediyesinin hem de Ortahisar Belediyesinin yaptığı taşınmaz satışları zaman zaman kamuoyunda tartışılıyor. Özellikle Millet İttifakı’nın ortaklarından CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman,  CHP’li Meclis Üyeleri kentte yaşanan gelişmelere karşı ses yükseltiyor, kamuoyuna taşıyor, yapılanlar halkın vicdanına soruluyor. Bu noktada İYİ Parti’den cılız sesler çıkması ise şaşırtıyor. Büyükşehir Belediyesinin İYİ Parti Grubu Başkanvekili Aslan Güner, Akçaabat’ın Mersin Mahallesi’ndeki taşınmaz satışına karşı durdu. Ortahisar Belediyesi İYİ Parti Grup Başkanvekili Berrin Erkuloğlu, 2 No’lu Beşirli Mahallesi’ndeki kapalı semt pazarının satışa çıkarılmasını eleştirdi.  İYİ Parti Ortahisar Teşkilatı’nın sessizliğine alışmıştık. Ancak bir süredir İl Teşkilatı da şehirde yaşananlara karşı derin bir sükûnet içinde. Bu sükûnette Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu gibi İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Azmi Kuvvetli’nin de Çaykaralı olmasının etkili olduğu konuşuluyor. Başkan Kuvvetli’nin mikro milliyetçilik yaptığı için tüm bu yaşananlara karşı zayıf bir muhalefet anlayışı güttüğü konuşuluyor. Biz sokağın nabzını buradan paylaşalım. Bakalım zaman bize daha neler gösterecek, sokak bize daha neler fısıldayacak!...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.