banner114
banner146

9 OCAK 2022 PAZAR Nabızlar

BOZTEPE TÜNELLERİ, SİT ALANININ ÜZERİNDE KADIN PAZARI VE OTOPARK PROJELERİ ELEŞTİRİLDİ

Trabzon Kent Konseyi 15. Olağan Kurulu dün Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezinde yapıldı. Heyecanla yarışan adaylar seçim öncesi adaylık konuşması yaptı. Adaylar dışında da delegelere söz hakkı verildi.

Söz alan Karadeniz İlleri Kadın Platformu Derneği (KİKAP) Nilgün Turan, “110 yıldır Trabzon’da yaşayan bir ailenin ferdiyim. Kent Konseyi yürütme kurulunda yer almak istedim. Çünkü bu şehrin tarihine dahil olmak istiyorum. Karayolları çalışanıyım. Karayolları Bölge Müdürü rahmetli Ferit Öztürk Ulaştırma Bakanlığından Trabzon’la ilgili Boztepe’nin delinmesine dair master planı geçirdiğinde acaba kaç Trabzonlu Boztepe’nin delineceğini biliyordu? Ya da Zağnos Vadisi gibi binlerce yıldır Trabzon’da vadiye okul koymak.. Veya surların duvarından tünel açmak kararı alınırken kaç Trabzonlu biliyordu? Kaç Trabzonlunun rızası var? Yürütme kurulunda yer almak istiyorum. Çünkü sit alanının üzerine otopark yapılsın istemiyorum. Sit alanının kalıntıları üzerine Kadın Pazarı kurulsun istemiyorum. Ama bu şehrin tarihinin, kültürel değerlerinin korunmasının bütün dünyada tanınması adına önemsiyorum. Turizm önemli değerimiz. Sadece Arap turistleri ağırlıyoruz. Uluslararası konukları davet edeceğimiz yayla şenliğimiz yok. Bir kadın festivalimiz yok.” şeklinde eleştirilerini sıraladı.

KENT KONSEYİ GENEL KURULUNDA ADAYLIKTAN ÇEKİLEN EMİRZEOĞLU’DAN TEPKİ

Trabzon Kent Konseyi adayı İnci Emirzeoğlu, adaylıktan neden çekildiğini işte bu sözlerle açıkladı.

Emirzeoğlu, seçimin güç savaşına dönüştüğünü bu savaşta yer almamayı tercih ederek adaylıktan çekildiğini açıkladı. Emirzeoğlu, “Bugün Trabzon Kent Konseyi seçimi var. Bu seçimde aday olacağımı açıklamıştım. Bundan önceki seçimde de aday olmuştum. El kaldırma usulü yapılan seçimde, delege elleri ile vatandaş elleri ve salon görevlilerinin ellerini divan karıştırıp, iyi sayamadığı için iki oyla seçimi kaybetmiştim. Bu dönem yine aday oldum. Seçime hazırlık sürecinde yaşananlardan kent konseyi seçiminin güç savaşına döndüğünü gördüm. İktidar ve karşıtları… Seçimlerde bir güç olduğunu elbette ki kabul ediyorum.

Bu yıl eller karışmayacak, sandık kurulacak. Demokrasi adına iyi bir gelişme. Bununla birlikte delegeler üzerinde oluşturulan baskı, kentin dinamikleri, kent konseyinin olmazsa olmazları olan kurumları bir adayın listesine toplayıp, diğer listelere girmelerine izin verilmemesi yolu ile diğer aday zayıflatma girişimleri demokratik bir seçime gölge düşürür niteliktedir. Bu kentte bazı kurumlar tektir ve her adayın listesinde olması gereken kurumlar. Bunları bir adayın listesine alıp, diğerlerine engel çıkarmak hiç demokratik değil.

Mevcut yönetimin revize ettiği kent konseyi yönetmeliğinde blok liste tercih edilmesi ve seçimlerde listeler üzerinde böyle bir oyun oynanması bilinçli mi, değil mi bilemeyiz de bu durum göz önünde bulundurularak çarşaf liste usulü tercih edilebilirdi. Tüm bu gelişmeler, hayalimdeki kent konseyi imajına aykırı olduğu için seçime katılmamayı seçtim. Bir kadın olarak güç savaşlarına destek olmamayı seçtim ve yaşam prensibimi tekrarlıyorum. Barışı seçiyorum, huzuru seçiyorum, sevgiyi seçiyorum.” şeklinde paylaşım yaptı.

TRABZON’DA EĞİTİM CAMİASININ BUNA İHTİYACI VARDI

Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğüne atanan Burak Fettahoğlu, kısa bir süre önce göreve başlamıştı. Kente gelir gelmez sahaya çıkan Fettahoğlu, sorunları ve talepleri birinci ağızdan dinlemeye başladı. Makamında tebrikleri de kabul eden Fettahoğlu’nun her fırsatta sahaya çıkması takdir topladı. Sürücü kursu, destekleme kursu, kütüphane açılışı vb. birçok programlarda yer alan Müdür Fettahoğlu, programlara katılarak sadece fotoğraf vermiyor. Hem öğrencilerden hem de öğretmenlerden gelen talepleri dinliyor. Sadece öğrencilerle değil, öğretmenlerle de samimiyetle ilgileniyor. Herhangi bir istekleri olup olmadığını sorguluyor. Sadece talimat veren bir anlayışla eğitim camiasına yaklaşmayan Fettahoğlu’nun kentin eğitimdeki başarısına ciddi ivme kazandırması bekleniyor.

YILDIRIMHAN, ABD’NİN 3 ÖNEMLİ SİLAHINI ANLATTI

İçişleri Bakan Danışmanı Mazhar Yıldırımhan, ABD’nin yükselme girişimleri olan ülkeleri etkisi altına almak için yürüttüğü stratejiler üzerine bir analizde bulundu.

Türkiye’de milli üretimde tüm kurumlarının hassas olup olmasına ilişkin değerlendirmede bulunan Yıldırımhan, “Silah, petrol+enerji ve ilaç, ABD'nin 3 önemli silahı. Kim ki bu alanlarda onu rahatsız ederse o ülkelere ve şirketlere savaş açar. Ancak bu savaşta yerel uşaklar kullanır. Türkiye’de milli üretimde bütün kurumlar hassas mı? Olmayanlar var! Ya çökmek ya imha etmek isteyenler var!” ifadelerini kullandı.

ÇUKURÇAYIR- BOZTEPE DOLMUŞ ÇİLESİ

Trabzon’un en kalabalık mahalleri arasında yer alan Boztepe-Çukurçayır’da hafta sonları dolmuş çilesi bitmiyor. Cumartesi-Pazar günleri hafta içi uygulanan sistemin uygulanması yani dolmuşun Meydan’daki duraktan tam kapasiteye ulaşmadan kalkmaması Çukurçayır’da birçok insanı yolda bırakıyor. Defalarca dile getirilmesine rağmen aynı sistemin inatla uygulanıyor. Vatandaşlar şoförlerle yaşadıkları sorunu dile getirdiklerinde, şoförler ‘suç bizde değil’ diyorlar ya da ‘git başkana söyle’ diyorlar. Daha kötüsü de sizinle kavgaya tutuşuyorlar veya hiç umursamayıp suratınıza bile bakmıyorlar. Suç yarım saatten fazla yolda bekleyen, işine gücüne geç kalan, yağmur da soğuk da bekleyen insanlarda mı? Yolda bekleyen insan sayısının dolmuş kapasitesinin üstünde olması ise ayakta yolcu alımına neden oluyor. Neymiş ‘yolcu yol da mı kalsın’mış. Hayır, kimsenin yolda kalmasına gerek yok. İşinizi düzgün yaparsanız!.. 

Aynı mağduriyeti yaşayan vatandaşlar ise şikayetlerini çeşitli platformlardan şu şekilde dile getirmiş:  “Çukurçayır'da hafta sonu dolmuş bulamıyorum. Daha önce onların keyfi bekleyişleri -tam kapasiteyle kalkmak istemeleri- yüzünden işe geç kaldım. Bu sebeple artık 25-30 dakika erken evden çıkıp dolmuş bekliyorum. Ama değişen bir şey yok. Çünkü ilk durak noktasında dolup ardından üst yoldan iniyorlar. Beklediğimiz ve mağdur olduğumuzla kalıyoruz. Soğuktan buz kestiğime mi sabahın köründe evden çıkmama rağmen işe geç kaldığıma mı yanmalıyım bilmiyorum. Bir an önce konuyla ilgili gerekli uyarının yapılması ve mağduriyetin giderilmesi gerekmekte.”

Başka bir vatandaş ise, “Boztepe’de 50 dakika boyunca yağmur altında beklemem ilk kez yaşadığım bir durum değil. Maalesef otobüs kartımda TL yoktu. Rica etsem yine otobüse binerdim ama etmedim. Bu duyarsızlık, geride kalmışlık için yazıklar olsun diyorum. 1 kişilik yer bırakmadan dolmuşları dolu kaldıran sisteme yazıklar olsun. Çukurçayır, Boztepe insanları kaliteli hizmeti hak eden insanlardır ve karşılığı veren insanlardır. Bu durumun derhal incelemeye alınması ve bir düzenleme getirilmesi gerek. Büyüyen Çukurçayır’a verilen hizmet çok çok yetersiz.”

ÇAYKUR’DA MEVSİMLİK İŞÇİLER EYLEM YAPIYOR

ÇAYKUR işçileri, sorunlarını yetkililere duyurmak için bugün alanlara çıkıyor. ÇAYKUR işçileri yaptıkları açıklamada ÇAYKUR’da çalışan mevsimlik işçiler ve çay üreticileri olarak sorunları kamuoyuna duyurmak için Rize’de bulunan sivil toplum örgütleri ile birlikte saat 13.00’te 15 Temmuz Rize Demokrasi Meydanı’nda buluşacaklarını duyurdu. ÇAYKUR mevsimlik işçileri geçen hafta yaptıkları çağrıda 6 maddelik taleplerini şu şekilde sıralamışlardı: “Tüm mevsimlik ÇAYKUR işçilerinin kadroya alınması, ÇAYKUR işçisinin sekiz yıllık kayıplarının karşılanması, kamudaki diğer kadrolu işyerlerinde çalışan işçilerle ücretlerin aynı seviyeye çıkarılması, ikramiye ve benzeri ücretlerde vergi adaletsizliğine son verilmesi, mevsimlik ÇAYKUR işçilerinin işsizlik fonundan yararlanması, tüm işyerlerine sandık konarak işçilerin kendi işyeri temsilcilerini özgür iradeleriyle seçmesi, Toplu İş Sözleşmesi taslağının işçiler tarafından hazırlanması.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.