banner114

8 Şubat 2020 Cumartesi Nabızlar

TTSO’NUN AFRİKA ÇIKIŞI BİR PROJE Mİ YOKSA GELİŞİGÜZEL BİR GÖSTERİ Mİ?

TTSO dün güzel bir çalışmaya daha imza attı. KTÜ’de okuyan Afrikalı öğrencilerle birlikte açıklama yaparak Afrika açılımında öğrencilerin desteğinden yararlanılacağını belirtti. TTSO bu çerçevede nasıl bir yol izliyor bilmiyoruz. Ancak bize göre önce öğrencilerin Trabzon’daki çeşitli işletmelerle ilişkisi kurulmalı. Öğrenciler, ihracat yapan işletmelerde belki sürekli çalışamaz ama ücret karşılığı irtibatlandırılması halinde büyük fayda sağlayacaktır.

Bütün dünya biliyor ki önümüzdeki yüzyıl Afrika yüzyılı olacaktır. Dünya devleri Afrika’ya yönelmiş durumda. Fransa’nın Türkiye nefreti, Türkiye’nin Afrika’da sevilir hale gelmesi ve Fransa’yı derdest etmesinden kaynaklanıyor. Yani ülke olarak Afrika bizim de ilgi alanımızda. Hem ekonomik hem manevi olarak. Diğerlerinden bir adım da öndeyiz. 

İşte böyle bir tabloda TTSO’nun böyle bir adım planlaması takdire şayandır. Yeter ki sistemli ve organizeli olsun.

***

TURİZM KENTİ TRABZON’UN SON 10 YILLIK RAKAMLARLA TURİZM HİKAYESİ

Trabzon 2010 yılından sonra turizm kenti oldu. Bir diğer ifadeyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos’ta “one minute” çıkışından sonra Türkiye Araplar tarafından keşfedildi. İşte bu keşifte en büyük payı Trabzon başta olmak üzere Doğu Karadeniz Bölgesi aldı.

2019 yılı sonu itibarıyla Trabzon’da 1 milyon 660 bin turist ağırladık. Bu rakam konaklama sayısı. Gelelim bunun yıllar itibarıyla hikayesine. 2011 yılında 80 bin olan yabancı turist sayımız 201 bine yükselmiş. Ardından her yıl 40-50 bin oranlarında artarak 1 milyon 606 bine ulaşmış. Yani 2019 yılında Trabzon’da 1 milyon 606 bin yabancı turist konaklamış.

Yerli turist oranında ise düşüşümüz yaşanıyor. 2011 yılında 1 milyon 28 bin olan yerli ziyaretçi sayımız 2012 yılında 1 milyon 185 bine, 2014 yılında 1 milyon 356 bine, 2016 yılında 1 milyon 890 bine ulaşmış. 2017 yılından itibaren yerli turistte düşüşe geçmişiz. 2017 yılında yerli turist sayımız 1 milyon 737 bine inerken, 2018 yılında düşüş daha hızlı olmuş. 1 milyon 190 bine inmişiz. 2019 yılında ise 1 milyon 53 bin yerli turisti misafir etmişiz. Turizmciler, iç turizmdeki son 3 yıllık düşüşü Sümela’nın kapalı oluşuna bağlıyor. Sümela bu yıl açılıyor. bakalım yerli turist sayımız 2016 yılı verilerine ulaşabilecek mi?

***

CHP TRABZON İL BAŞKANI UZUN NASIL BİR TRABZON TARİF ETTİ?

CHP Trabzon İl Başkanı Güzide Önsel Uzun, Trabzon’un ülkede var olduğunu iddia ettiği kargaşadan nasibini aldığını söyledi. Trabzon’un kültüründen ve tarihinden koparıldığını ileri süren Uzun, “Türkiye’nin en önemli turizm kenti olması gerekirken şimdilerde Trabzon, denizinden koparılmış deniz kültürü yok edilmiş, her gün daha çok griye dönen yeşil rengi ile soluduğumuz daha doğrusu soluğumuzu kesen görüntüsü ile halka katledilen doğası ile içler acısı durumdadır. Bir kültür başkenti olması gerekirken Suriyeli, Afganlıların yoğun yerleştirilmesi ile tıpkı ABD ve Rusya arasına sıkıştırılan ülkemizin yansımasının semeresini yaşamaktadır Trabzon. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trabzon’a gelişinde onlarca proje açıklayıp gitmekte,  yerel yönetimlerde 61 rakamının ta 2009’dan beri ardına sığınarak bu kent insanını oyalamaya devam etmektedirler. Kozmopolit ve kocaman bir keşmekeşi barındıran Trabzon taşocakları ve HES’leri ile kuruyan dereleri ile ve en son Uzungöl’de yaşanan insanlık trajedisi ile üretimi olmayan sanayisi bitik halde yönetilemez durumdadır.” dedi.

***

TARIM: KURUKIZ’DAN İZİN ALMASINI BEN İSTEDİM

2019 yerel seçimler öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Trabzon belediye başkan adaylarını tanıtmış, bu toplantıda Şalpazarı Belediye Başkan adayı olarak tanıtılan mevcut başkan Refik Kurukız ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kurt işareti yapmak için izin istemişti. Bu olay, gerek ulusal medyada gerekse yerel medyada geniş yer almış, günlerce konuşulmuştu. MHP İl Başkanı Bekir Sıtkı Tarım, olayın üzerinden yaklaşık 1 yıl geçmesinin ardından bir itirafta bulunarak orada yaşanılan olaya açıklık getirdi. Tarım, “Sevseniz de sevmeseniz de Tayyip Erdoğan bu ülkenin Cumhurbaşkanı, yanına giderken saygımızın gereği kendisine kurt işareti yapmadan önce, yapmak istediğini söylemesi gerektiğini söyleyen kişi il başkanı olarak şahsımdır.” dedi.

***

CHP TRABZON GENÇLİK KOLLARI BAŞKANINDAN DİKKAT ÇEKEN “ADAYLIK”AÇIKLAMASI!

CHP Trabzon Gençlik Kolları Başkanı Ünsal Demir, iki yıldır sürdürdüğü gençlik kolları başkanlığına aday olmayacağını açıkladı. Ardından gelenlerin önünü açmak adına göreve yeniden talip olmadığını açıklayan Demir, “Bir dönem İl Başkan Yardımcılığı ve iki yıldır şeref ve gururla sürdürdüğüm İl Başkanlığı görevlerimden sonra CHP Gençlik Kolları Genel Merkezimizin açıkladığı seçim takviminde bayrağı genç kardeşlerimize devretme ve onlara bu yolda yardımcı olmak amacıyla aday olmayacağım. Bu süreçte bana desteklerini esirgemeyen sevgili parti büyüklerim ve kardeşlerime teşekkürü borç bilirim. Gençlik Kollarına etmiş olduğum bu veda kesinlikle bir son değil aksine çok daha uzun bir yolun başlangıcıdır. Partimizi Trabzon'da ve Türkiye genelinde iktidara taşımak adına mücadelem devam edecektir. Daha güzel yarınlarda buluşmak için sevgi ile kalın, hoş çakalın...” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108