banner114
banner146
banner122

5 OCAK 2021 SALI NABIZLARI

ORTAHİSAR BELEDİYE HANGİ İYİLİK İÇİN YOLA ÇIKACAK

Ortahisar Belediye Meclisinin İYİ Partili Grup Başkan Vekili Berrin Erkuloğlu, Türkiye’deki farklı kentlerde ev, otel ve resmi kurumlardaki yemek atıklarının 24 saat işlemden geçerek kedi-köpek maması yapıldığını, bu işlemin Trabzon’da da yapılması önerisinde bulundu. Öneriyi olumlu bulan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, “Hakikaten belediyemizde bu kadar uyguladığımız yönetim anlayışıyla örtüşen bir öneri. Bu güzel bir öneri… Bu öneriniz nedeniyle teşekkür ediyorum. Çalışmalarımızı yapacağız. Şu andan itibaren dikkate alarak bu konuyu halledeceğiz.” dedi.

CHP’Lİ SÖĞÜT’ÜN ÇÖMLEKÇİ ELEŞTİRİSİNE, BAŞKAN GENÇ HANGİ KONUDAKİ SÖZLERİYLE KATILDI?

Ortahisar Belediye Meclisinin CHP’li Üyesi Oktay Söğüt, Çömlekçi dönüşümünün 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde vaat edildiğini hatırlatarak henüz gerçekleştirilmediğini belediye meclisinde söyledi. Çömlekçi’yi konuşan Söğüt, “Çömlekçi’nin ne zaman biteceğiyle ilgili muamma sürüyor. 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde verilen bir sözdü. Bugün itibarıyla 11 yıl 9 ay 6 gün geçti. 1. etabın başlaması güzel ama ne zaman biteceği hususunda en azından bir öngörünün ve sözün verilmesi gerektiğini de düşünüyorum. 1. etapta 100 küsur daire yapılacak bu daireler aşağı yukarı 1. 5 milyon lira olacak. Hak sahipleri çok az ücretler aldı. Ortada TOKİ’nin tezatları var.” dedi. Söğüt’e cevap veren Başkan Ahmet Metin Genç, “İktidar partisi belediye başkanı olarak eleştirilerinize katılıyorum. Çünkü burayı kendim de siyasi platformlarda bu konudaki gecikmeleri özeleştiri olarak söyleyen biriyim. Bu manada hem büyükşehir belediye başkanımızın hem benim de kendisiyle konuştuğumda ‘Hızlıca adım atacağımız yer burasıdır’ diyerek paylaştığım yer Çömlekçi’dir. İnşallah şehrimize burayı bir an önce kazandıracağız. Bu kısım 500 gün. Birinci etap 2,3 hektarlık alandaki çalışma. 2. etapta da büyük oranda kamulaştırmalar tamamlandı.” ifadelerini kullandı.

İYİ PARTİLİ ÇAKIROĞLU’NUN, ORTAHİSAR’IN KENTTEKİ TUTUMUYLA İLGİLİ SUNDUĞU ÖNERİ NASIL KARŞILIK BULDU?

Ortahisar Belediye Meclisinin İYİ Partili Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu, Trabzon’da ilçelerde yapılan sokak sağlıklaştırma gibi projelerin Büyükşehir’in koordinatörlüğünde ilçe belediyeleri tarafından yapılmasını önerdi.  Konuyla ilgili Başkan Genç ise aynı görüşü savunduğunu açıklayarak, “Ben bu konuda talepte de bulundum. Çeşitli platformlarda söz alarak gündeme getirdim. Aynı şeyi amaçlıyorum. Büyükşehir belediyemiz, şehrinizin üst ölçekte imar plan bütünlüğünü, şehrimize gelecek yatırımları, üretimi, istihdamı, ticareti tanzim eden üst ölçekte koordinatör belediye olması lazım. Alt ölçekte bütün iş ve işlemleri ki TİSKİ’yi burada ayırabiliriz. Ancak alt işlemde bütün işlemleri ilçe belediyelerinin yapması lazım... Bir yasa tasarısı hazırlanıyor. Ne kadar yansıyacak onu bilmiyorum. Ama bu şekilde değişimin olması gerekli olduğunu düşünüyorum. O sakak Büyükşehir’in mi, ilçe belediyesinin mi bunun oluşturduğu kaos vatandaş nezdinde yetiyor. Bunlardan vatandaşımızın çıkması ve bizim de çıkmamız lazım.” ifadelerini kullandı.

SAADET PARTİSİ ORTAHİSAR’DA HANGİ ÇALIŞMASIYLA DİKKAT ÇEKİYOR?

Trabzon’da yürüttüğü sosyal projelerle dikkat çeken Saadet Partisi, siyasi çalışmalarını da yürütüyor. Kentteki sorunlarla ilgili eleştirileri ve çözüm önerilerinin yanı sıra Belediye Meclislerini de takip ederek kentle ilgili konuşulan konulara yabancı kalmayan Saadet Partisi, dün yapılan Ortahisar Belediye Meclisini takip etti. Saadet Partisi Ortahisar İlçe Başkan Yardımcısı Mehmet Çelebi’nin de bulunduğu meclis toplantısında, Saadet Partisi grubu bulunmamasına rağmen kentle ilgili olup biteni takip etmesi dikkat çekti. Öte yandan İl Başkanlığının da Büyükşehir Belediye Meclisini takip edeceği bilgisine ulaşıldı.

DENETİM KOMİSYONU’NA HANGİ MECLİS ÜYELERİ SEÇİLDİ?

Ortahisar Belediye Meclisi, 2021 yılının ilk toplantısını Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç yönetiminde gerçekleştirdi. Meclis toplantısında Belediye Denetim Komisyonu’na üye seçimiyle ilgili madde görüşülerek kapalı zarf usulüyle oylandı. Yapılan oylamada mevcut üyeler Tahsin Bayrak, Hasan Yılmaz, Hayati Yavuz, Oktay Söğüt ve Ümit Akbaytürk üç aylık bir görev süresiyle tekrar Denetim Komisyonu’na üye olarak seçildi.

AKÇAABAT BELEDİYE MECLİSİ TOPLANTISINDA NELER KONUŞULDU?

Akçaabat Belediyesinin 2021 yılının ilk toplantısında Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, birbirinden önemli konularda hem açıklamalarda bulundu hem de müjdeler verdi. Yürüyüş yolu için çalışmaların başladığını, Et Kombinasının yapım çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü kaydeden Başkan Ekim, ilçedeki otopark sorununun çözümü içinse Büyükşehir Belediyesinden haber beklediklerini kaydetti.  Akçaabat Küçük Sanayi sitesi için de TOKİ ile toplantı yapacaklarını kaydeden Başkan Ekim, ilçe sakinleriyle güzel haberler paylaşmayı planladıklarını söyledi. Meclis toplantısında Denetim Komisyonu için üyelerde seçildi. Yapılan seçimle birlikte komisyonda Satu Şahin, Özkan Öztürk, Murat İşçi, Aslan Güner ve Mahmut Çavuş yer aldı.

AFAD, TRABZONLULARI NEDEN UYARDI?

AFAD Trabzon bugün akşam saatlerine kadar kentte şiddetli rüzgar beklendiğine dikkati çekerek, Trabzonluları uyardı. Ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, soba ve baza gazı zehirlenmelerine karşı tedbirli olunmasını isteyen AFAD, ihmalin ağır sonuçlar doğurabileceğine işaret etti. AFAD Trabzon’dan yapılan açıklamada, “Orta ve Doğu Karadeniz'de rüzgarın 5 Ocak 2021 Salı gece saatlerine kadar güney yönlerden kuvvetli (40-60 Km/saat), iç ve yüksek kesimlerinde hamleli fırtına (60-80 Km/saat) şeklinde eseceği tahmin edildiğinden, meydana gelmesi muhtemel ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, soba ve baza gazı zehirlenmesi ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.” ifadelerine yer verildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.