banner114

4 MART 2021 PERŞEMBE NABIZLARI

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ AKTAŞ, MASKE,  MESAFEVE TEMZİLİĞE DİKKAT ÇEKTİ

Trabzon İl Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş, okulların kademeli olarak yüz yüze başlamasının ardından öğrenciler ve öğretmenlerin eğitim öğretim hayatına başlamasının üzerine salgından korunmak için dikkatli olunması konusunda uyarıda bulundu. Aktaş, temizlik ve hijyen kurallarına her zamankinden fazla dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizerek, Öğrencilerimizin okullarla buluşma heyecanını hep beraber yaşadık. Lütfen maske, mesafe ve temizlik kurallarını ihlal etmeyelim. Öğrencilerimizi öğretmenlerinden ve arkadaşlarından mahrum bırakmayalım.” dedi.

CÜNEYT ZORLU NE İÇİN VİCDANIM RAHAT OLMAZ DEDİ?

Ortahisar Belediye Meclisinde itirazların görüşülmesi öncesinde söz alan Ortahisar Belediye Meclisi CHP’li üyesi Cüneyt Zorlu, dikkat çeken ifadeler kullandı. Zorlu, “Yasa gereği aslında büyükşehir kurulunca yapılması gerekiyor. Yapılmadı, 7 yıl geçti ve bitince de sanıyorum 8. yılı bulacak. Plana 742 tane itiraz var ki bunlar haberi olanlar. Haberi olmayanları da önümüzdeki süreçte göreceğiz. Plana yapılan itirazlar arasında mantık olarak hepsini reddetmemiz gerekiyor. Eğer planı uygulayacaksak. Ancak plan onayı sonrası İmar Uygulaması yaparak bütün parsellerin, İmar Parseline dönüştürülmesi gerekiyor. İmar Parselleri oluşturulmadan, inşaat ruhsatı da vermemiz gerekiyor. İmar Parselleri oluşturacak olursak, bütün parsellerde İmar Planı gereği yüzde 45 Düzenleme, Ortaklık Payı alınarak mağduriyet ve arsa rantı herkese paylaştırılması lazım.

Yani burada bugün ‘Evet’ dediklerimiz ranttan faydalanacak ama “Hayır” dediklerimiz veya haberi olmayanlar ve diğerleri bu ranttan faydalanamayacaklar. Yapılaşmanın tamamen bittiği yerde olmaz ama yeni plana işlenen ve itiraz uygulaması olan bölgelerde 18 uygulamasının acilen yapılması gerekiyor.

Bunu kamuoyuna duyurmak istiyorum. Çünkü bende red oyu veya kabul oyu vererek bu sorumluluğun altına girdim. Vicdanen rahatsızlık duyuyorum.

Sizden 18 uygulamalarının tamamının ne zaman ihale edilerek halkın bundan faydalanacağını ki bunun en kısa zamanda olması gerektiğini belirtiyorum. Sayın Başkanın bu sözü buradan halka vermesi gerekiyor” diye konuştu.

CHP ORTAHİSAR İLÇE BAŞKANI OYMAN SAĞLIKÇILARIN  ADININ PARKALARA VERİLMESİNİ İSTEDİ

CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman, Ortahisar’da bir parka sağlıkçıların adının verilmesi gerektiğini belirtti. Oyman sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Pazartesi günü başlayan Ortahisar Belediyesi Mart ayı Meclis toplantısında Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak; Salgın sürecinde zor zamanlar yaşayan yerel esnaflarımıza tüm şehir olarak destek verilmesini konusunda çağrı yaptık. Salgın sürecinde büyük bir fedakârlıkla halk sağlığı için mücadele veren sağlıkçılarımızın adının Ortahisar’da bir parka verilmesini önerdik.” ifadelerini kulandı.

SU’YU ‘KULLANMAMIZI’ KİM NEDEN ÖNLÜYOR!

Araştırmacı yazar Ahmet Musaoğlu Uzunsokak'ta yaşadığı su sıkıntısını Büyükşehirle paylaşmak istemiş. Ancak kendi ifadesiyle perişan bir belediye yönetimiyle karşılaşmış. (Musaoğlu’nun kullandığı ifadeyi biz kullanmıyoruz.) Tepkisini dile getiren Musaoğlu Büyükşehiri yazılı açıklamayla eleştirdi. Musaoğlu'nun eleştirileri aslında Murat Zorluoğlu'nun yönettiği Büyükşehir kadrosunuda ele veriyor. Şimdi açıklamaya yer veriyoruz.

"Trabzon tarihi için kimi ‘bilgisizlik’, ‘binlerce senedir yaşanılıyor’ gibi safsatalar ileri sürseler de ‘şehir olması da öğretilmeyen’ bu şehirde bugünlerde ‘susuzluk’ çekmemiz sürdürüldükçe sürdürülüyor. Başka bir çalışma pek fazla görülmeyen bu şehirde “Su (ENGEL/Vermeme) çalışmaları” durmaksızın sürdürülüyor. Konumuz özel gibi; ‘Şehrin Genel Merkezi’ denilebilecek ‘Uzun Sokak’ta da TİSKİ’nin yaptırdığı Su kesintileri!..

Peki de niye bu durum böyle? Valilik, Belediyeler, varsa da eğer Yazar Çizerler veyahutta kendini münevver sayan adamlar, neredeler; ortalıkta hemen hiç kimse pek görülmüyor.  

Saat; 09.00’dan itibaren Uzun Sokak’ta -bizim eve- yaklaşmış diyebileceğim Müteahhit çalışanlarına rastladım, sordum; “Sizin bölüm ile ilgili bir sorunumuz yok” dediler ve Maraş Caddesi’nde çalışan Belediye işçilerine beni yönelttiler. Ne bizim eve yaklaşmış diyebileceğimiz Özel Sermaye adamları ne de Maraş Caddesi’nde çalışan Belediye işçileri, kendilerinin bizim oraya yaşattıkları herhangi bir sorun olmadığını söylediler. Fakat bizim/halkın SU SORUNU ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜ, ‘NİYE KESİLMİŞ’ KİMSE suda çalışanlar da BİLMİYOR. Neyse, “13.00’de sular gelecek” dendi; boynumuzu büktük, bekledik; 13:00’de de SU YİNE YOK; gelmesi başka bir saate aktarılmıştı. Bu defa 15.00’i beklemeyi başladık. Fakat; biz bu SORUNU zaten günlerdir yaşıyoruz; ‘SU’yun ne olup olmadığını  kimse bilmiyor gibi, aniden kayboluyor! Semtin suyu yine yok edilmişti, üstelik gereği gibi bir açıklama da yok.  Kimileri “16.00’da gelecek dendi” gelen yine olmamış; SU ADETA YOKEDİLMİŞTİ. Bir haber daha aldık saat 19.00’da sular gelecek dendi. Ben yine urmadım; TİSKİ Genel Müdürü’nü tanımıyordum ama aradım. Sekreteri hanımefendi, Bendenize; biriyle konuştuğunu daha sonra beni arayacağını söyledi. Ben de sekreteri Hanımefendiye, Mutlaka GECİKTİRMEYİN LÜTFN, MUTLAKA ARAYIN” dedim. Genel Müdür Bey Benzdeniz aramadı ama- bir Daire Başkanı olan- Faruk Boz Bey aradı. Beni tanıyordu; nezaketle de SİTEMLERİMİ DE söyledim. Faruk Bey kardeşim, nezaket gösterdiler, ben de yeterince nezaketli kalıp düşüncelerimi onunla paylaştım.

İşte; TİSKİ Genel Müdürü beye ‘söyleyemediğim’ sözleri buradan kendisine yazıyorum:. Suları kesilecekse eğer, kesin ve bunu ilgi mahalleliye AÇIK ve NET OLARAK bildiriniz. Ayrıca da: açıklamalarınızda “Mahallenin herhangi bir yeri” BENZERİ açıklama istemiyoruz. SU’yu nerede kesecekseniz mahalle veya semt(ler)i verin ki perişanlığımız azalsın. Soyut değil, net bilgi istiyoruz. İsteğimiz sadece bu kadarcık. SAÇMA SAPAN açıklama istemiyoruz. ŞU BAŞI BOZUKLUĞU olsun ÖNLEYİNİZ.  Hangi mahalleyi GÜNLÜK SUSUZ “BIRAKACAKSINIZ” –bunu, HALKA bildiriniz ve de pek fazla değiştirip –UZATIP DA - durmayınız. Bu halledilmeyecek bir şey değil: SU KESİKLİĞİNE SİZLER SEBEP OLMAYINIZ; LÜTFEN.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.