banner114

31 TEMMUZ 2021 NABIZLAR

BU YAPILANLARI AB FON YETKİLİLERİ GÖRSE PARAYI KESERLER

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinin en araştırmacı ve bu kentin çıkarlarını savunmada en hassas meclis üyelerinden biri olan Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu’nun, Büyükşehrin yaptığı imalatlarla ilgili bir değerlendirmesi oldu. Çakıroğlu önce temel ilkesinin altını çiziyor. “Ben yatırıma asla karşı değilim.” diyor ve karşı olduğu şeyi iki maddede özetliyor: 1-“Çok pahalı imalat kullanılıyor (kalitesi de tartışılır) 2- Denetim eksikliği var (ya teknik ekibin yetersizliğinden ya da yapılan imalatlar görmezden geliniyor)”

Çakıroğlu, altyapı çalışmaları tamamlanırken dökülen betonu eleştiriyor. Yarın arıza meydana geldiği takdirde arızanın yerinin bile bulunamayacağını söylüyor ve devam ediyor. “7.5 tondan ağır vasıtalar bu yoldan geçmeyeceğine göre neden böyle beton döküyoruz?” diyor. Yani Zorluoğlu’ndan sonraki dönemde çok daha büyük sıkıntılar yaşanacağını ifade ediyor. Çok iyi bir teknik eleman olan Çakıroğlu bunu söylerken Zorluoğlu’nun teknik ekibinin de ne denli yetersiz olduğunu gözler önüne sermiş oluyor.

Çakıroğlu’nun bu yaklaşımını kamuoyuyla neden paylaştık? Geçtiğimiz günlerde DKİB Başkanvekili Ahmet Hamdi Gürdoğan bu eleştirilere şapka çıkararak, “Şehri savunan ve geleceğine ilişkin kaygı duyan herkese teşekkür ederim.” diyor ve ilave ediyor: “Bu paralar AB hibe fonlarından alınıyor. İnanın AB hibe fonuna bakan yetkililer şu yapılan imalatları görse belki de bu parayı bize vermezler ya da keserler.” diyor.

  

TELEFERİĞE KARŞI ÇIKAN ZORLUOĞLU’NA  KENT KONSEYİ FÜNİKİLER ÖNERMİŞ...

Trabzon Kent Konseyi oluşumuna en başından beri itirazımız var. İtirazımız üç ana maddeye dayanıyor. 1-Net bir seçimle oluşmadı. Yangından mal kaçırır gibi sonuçlandı. 2- Kent konseyi Başkanlığı bir üniversitenin rektör yardımcısının işi değil. Her gün, her saat kenti düşünecek ve üretecek bir kafa lazım. 3- Kent konseyleri, belediye başkanlıklarının arka bahçesi olmamalı.

Trabzon Kent Konseyi Başkanı’nın konseyi arka bahçe haline getirdiğini daha önce yazmıştık. Belediyeden yer isteyen ve alan, para ve eleman bekleyen bir kent konseyi toplum yararına yönetimi uyaramaz. Ancak yağ çekerek algı oluşturur. İşte bunun somut bir örneği önümüzde…

Trabzon Kent Konseyi, Trabzon turizmi konusunda anket düzenlemiş.  Sahil için acil eylem planı hazırlanması istenmiş. Bir de Trabzon Limanı’ndan Boztepe’ye fünikiler önerilmiş. Ortaya çıkan sorunlar yeni değil. Hepsi bilinen sorunlar. Dolayısıyla yapılan iş dostlar alışverişte görsün misali ve algı. Algı hangisi biliyor musunuz? Fünikiler talebi. Meydan’dan Boztepe’ye ya da Moloz’dan Boztepe’ye iki ayrı teleferik projesi var. Turizme yeterince inanmayan Murat Zorluoğlu teleferik projelerini elinin tersiyle itmişken, Kent Konseyi’nin fünikiler önerisi biraz abest kaçtı. Bize göre sadece algı oluşturmaktan ibaret. Peki kent Konseyi Başkanı Sayın Hasan Karal neden böyle davranıyor? Yani neden bağımsız davranamıyor? Kentin gerçek ihtiyaçlarını ve yapılan yanlışları neden konuşmuyor? 200-300 STK varken neden 20-30 STK ile iş kotarmaya çalışıyor? Bunun bir sebebi olmalı. Bize göre bunun sebebini yakında açıklayacağız

 

MİLLETVEKİLİ AYVAZOĞLU, ORMAN YANGINLARI HAKKINDA NELER SÖYLEDİ?

28 Temmuz itibarıyla Türkiye'de başlayan orman yangınları birçok noktada devam ederken, AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, hainlerin hesap vereceğini kaydetti. Milletvekili Ayvazoğlu, “Ormanlarımız ile birlikte içimiz de yanıyor... Ülkemizin farklı bölgelerinde art arda meydana gelen ve milli servetimizi küle çevirme amaçlı çıkarılan orman yangınlarının arkasındaki odakları soruşturma çalışmaları devam ederken, faillerin terörize edilmiş bu hain saldırıların hesabını vereceği muhakkaktır.  Öte yandan devletimiz bir yandan sel ve heyelan ile diğer yandan yangın ile mücadele etmekte, kurumlarımız tüm imkanları ile sahada seferber olmaktadır.  Değil ormanı, bitki örtüsünü, masum canlıları, insan canına kast eden bu zalimliğin ve yaşanan dramın ertesinde niyetlerini açık ederek ellerini ovuşturan riyakarlığın milletimizin vicdan kantarındaki yeri bellidir.  Dualarımız orman yangınları ile mücadele eden kahramanlarımızla ve zarar gören vatandaşlarımızla.  Aziz milletimize geçmiş olsun.” ifadelerini kullandı.

YATIRIM ADASI TOPLANTISINA MİMARLAR  ODASI BAŞKANI NEDEN TEPKİ GÖSTERDİ?

Trabzon Arsin Yatırım Adası ve Endüstri Bölgesi ile ilgili değerlendirme toplantısı Trabzon Valiliği'nde gerçekleştirildi. Toplantıya Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Milletvekilleri Muhammet Balta, Adnan Günnar, Bahar Ayvazoğlu ve Salih Cora, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu katıldı. Toplantıda Arsin Yatırım Adası Endüstri Bölgesinin yapımıyla ilgili son gelişmeler değerlendirilirken, Mimarlar Odası Başkanı Gürol Ustaömeroğlu’ndan dikkat çeken bir tepki geldi.  Başkan Ustaoğlu, “Trabzon Arsin Yatırım Adası'nın yapımı ile ilgili Valilikte toplantı yapılıyor. Toplantıya Ticaret Odası dışında konu ile ilgili meslek odaları çağrılmamasına şaşırdım. Dev bir deniz dolgusu mevzubahis. Ekonomi tamam da bunun denizi, dolgusu, mimarisi, statiği, şehir planlama teknikleri, çevresel değerleri hiç konuşulmayacak mı?” sorularını yöneltti?

 

BAŞKAN GENÇ, KİMLERE SÜRPRİZ SÖZÜ VERDİ

Geçtiğimiz günlerde 2 milyonu aşkın öğrencinin katıldığı YKS sınavının sonuçları açıklandı. Sonuçların açıklanmasının ardından da sıra tercihlere geldi. Türkiye’de birçok rektör öğrencileri üniversitelerine davet ederken, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç de gençlere seslendi.  Başkan Genç, “YKS 2021 sonuçlarıyla üniversite hayatına adım atacak gençlerimizi tebrik ediyorum.  Umuyorum sonuçlar gönlünüzce olmuştur. Yolunuz, bahtınız açık, tercihleriniz tam isabet olsun. Trabzon ’u tercih edenlere sürprizlerimiz var.” açıklamalarında bulundu.

TRABZON’DA MAGANDALARIN SON KURBANI BAKIN KİM OLDU?

Saadet Partisi Trabzon İl Başkan Yardımcısı Sefa Aydın, Trabzon Maçka’da magandalardan payını alan bir yakınının başına gelenleri anlattı. Yorgun bir merminin babaannesinin ayağına isabet ettiğini söyleyen Aydın, “bu saçmalıktan vazgeçin” diye veryansın etti.

Aydın, olayı şu şekilde anlattı: “Maçka’nın göbeğinde, evimizin tam önünde babaannemin ayağına mermi isabet etti. Çok şükür durumu iyi.

Hiç bir amacı ve faydası olmayan bu magandalığın nelere sebep olduğunu bizzat yaşamış olduk. Vicdanlı ve ahlaklı insanlar vazgeçin bu saçmalıktan.”

TRABZON’UN DÜNYA ÇAPINDAKİ BOKSÖR SPORCULARI

Trabzon turizm kenti, sanayi kenti, kültür şehridir, spor kenti ama tam olarak ‘Trabzon şu(?) kentidir’ diyemedik. Zira turizmde istediğimiz gibi açılamadık, sürekliliği ve Ortadoğu pazarı dışında bir Pazar bulamadık. Sanayi kenti de birçok şeyin (demiryolu, ulaşım, hammadde) bulunmaması nedeniyle olamadık. Spor da ise Trabzonspor’un önüne herhangi bir dalı çıkartamadık. Ama elimizde nice değerli boksör sporcularımız var. İşte bunlardan bir tanesi olimpiyatlarda ülkemizi ve şehrimizi temsil eden Busenaz Sürmeneli. Trabzon’da boksör sporcular dünya çapında başarıya imza attı. Sürmeneli de 2020 Tokyo olimpiyatları kadın boksunda adını yarı finale yazdırarak olimpiyat madalyasını garantileyen ilk Türk sporcu olarak tarihteki yeri aldı. Bu ülkemizin ve Trabzon’un gurur tablosudur. Bronz madalyayı garantileyen Sürmeneli madalyayı altın rengine boyamak istiyor. Sürmeneli, adını birinciliğe yazdıracağına inanıyoruz.

SERA GÖLÜ İÇİN HANGİ TALEP YILLARDIR KARŞILIKSIZ KALDI?

Trabzon’un Akçaabat ilçesine bağlı Yıldızlı Mahallesi’nin muhtarı Ufuk Can, Sera Gölü’nün bir türlü aydınlatılmamasına tepki gösterdi. 2014 yılında muhtar olduğunu ve 2015 yılında Sera Gölü’nün aydınlatılması için dilekçe ile başvuruda bulunduğunu kaydeden muhtar Can, 6 yılda bir gelişme olmamasına tepki gösterdi. Muhtar Can, “2014 yılında muhtar oldum. 2015 yılında Sera Gölü’nün aydınlatılması için Valiliğe dilekçe verdim. O gün bugündür beklemekteyim. Yine dilekçe vereyim bu hafta, belki olur. Hani Nasrettin Hoca gölü mayalıyor da vatandaş soruyor ‘Hocam hiç göl maya tutar mı?’ diye. Hoca da diyor ya ‘Ya tutarsa’” ifadelerini kullandı. Trabzon’un turizm kenti olduğunu her fırsatta dile getiren yetkililerin, turizm mekanlarının karanlıkta kalmaması konusunda da adım atması bekleniyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.