banner114
banner146

31 Aralık Cuma Nabızlar

TULAŞ’IN DİLEKÇESİ NASIL ALAY KONUSU OLDU?

AK Parti’de bir önceki dönem İl Başkan Vekilliği görevini üstlenen Hasan Dilekoğlu, TULAŞ’ın dilekçesini sosyal medya hesabından tiye aldı. TULAŞ’ın dilekçesinde yer alan “21/10/2021 tarihinde yapılan olağan üstü genel kurulda yeni seçilmiş olan yönetim kurulunda yer almadığınızı rica ederim.” ifadelerini eleştiren Dilekoğlu, Prof. Dr. İbrahim İnce’ye “Kıymetli İbrahim hocam, tembel ve başarısız bir öğrenciniz olarak işin içinden çıkamadım. Belki bir gün öğretmenliğe geri dönersem öğrencilerime göstermek üzere görselde yer alan metnin çözümlemesine ihtiyacım var. Sizi başarılı bir öğrenci ve başarılı bir öğretmen olarak gururlandıramadığım için tekrar özür diliyor, ellerinizden öpüyorum.” sözleriyle seslendi. Kinayeli paylaşım Dilekoğlu’na destek TULAŞ’a ise eleştirileri beraberinde getirdi. Sosyal medyada, “Bu yazıyı yazan imzalayan, ne anlatmak istemiş? Daire başkanı Boyúúuk adam” “Yazık yazık söylemek istediğini kağıda bile becerip yazamayanlar TULAŞ gibi şirketlerde yöneticilik yapıyor. Okumadım yazan kişi yanlış yazmış gibi ucuz ifadelerin arkasına sığınır bu cahiller şimdi .” “Gözümüz kanadı, keşke paylaşmasaydınız hocam.” Bunları mumla arayacağımız günler de gelecek, maalesef, güzel başkanım.” mesajları paylaşıldı. Büyükşehir Belediyesi Başkanı Murat Zorluoğlu’nun “En büyük projem kadrom” dediği kadro işte bu kadro. Nasıl karşılık buldukları da ortada!..

TTSO MECLİS ÜYESİ KAZAZ, MARAŞ CADDESİ İÇİN ADETA İSYAN ETTİ, ŞEHRİN PROJELERİNİN ÇALINDIĞINI İLERİ SÜRDÜ

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi Ahmet Kazaz, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’na Kahramanmaraş Caddesi üzerinden tepki gösterdi. Meclis Üyesi Kazaz, “Bu sene Ocak ayında Maraş Caddesi’nin trafiğe kapatılacağı yönünde bir bilgilendirme yapıldı. Birkaç gün önce Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu demecinde Maraş Caddesi yaz başına kadar halledilecek diyordu. Ocak ayında kapatılıp yaz başında kadar mı halledilecek? Ticaretçiler olarak mağduriyet yaşıyoruz. Süreç içinde alt yapı çalışmalarının uzaması sorun yaratacaktır. Maraş Caddesi’ndeki mağazama 1300 kişi giriyordu. Pandemi öncesi 850 kişi giriyor. Cadde kazıldıktan sonra 650 kişi giriyor. Şimdi ise ocak ayında kapatılıp yaz başında açacağız deniyor. O tarih nedir bilemedim! Nerede ne söylememiz gerekiyor? Konuştukça hiçbir şey olmuyor. Çok harika bir şehir ortaya çıkıyor deniyor ortada bir şey yok. Nasıl güzelliktir bu. Sürekli olarak Kanuni’nin doğduğu şehir Trabzon diyoruz. 2021’e geldik neden bahsediyoruz? Şehrin projeleri çalınıyor. Elazığ projelerimizi kullanıyor çağ atlıyor. Rize’ye yatırım yapılıyor biz Trabzon’da Rize Trabzon kavgası yapıyoruz. Boztepe’de yapılan tünellere herkes karşı ama yapılıyor. Şehrin gerçekleriyle yüzleşmiyoruz” ifadelerine yer verdi.

TTSO’NUN 2022 BÜTÇESİ NE KADAR OLDU?

TTSO  Aralık ayı Meclis Toplantısı yapıldı. Toplantıda Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Özcan İlarslan, 2022 yılı tahmini bütçe sunumunu gerçekleştirdi. İlarslan, "Odamız 2019-2020-2021 bütçesi gerçekleşmeleri ışığında hazırlanan 2022 yılı bütçemiz 2021 yılına göre toplam da yüzde 38,59 oranında artış yapılarak 17 milyon 12 bin 500 lira olarak tahmin edilmiştir. Üyelerimizin sıklıkla kullanmış olduğu faaliyet belgesi, Oda sicil özetleri, ticaret gazetesi, imalat yeterlilik belgesi gibi belgelerde herhangi bir artış yapılmamış, inşaat ve müteahhitlik sektöründe kullanılan iş makinelerinin tescili içinde yasal artış oranı haricinde bir artışa gidilmemiştir. Oda aidatları ise merkezi Trabzon'da olan firmalar için 2022 yılı için açıklanan yeniden değerleme oranın çok daha altında yüzde 25 olarak artırılmıştır" dedi. TTSO 2022 yılı tahmini bütçesi daha sonra meclis üyeleri tarafından oybirliğiyle kabul edildi. 

BAŞKAN EREN, 2022 BEKLENTİLERİNİ AÇIKLADI

TTSO Meclis Başkanı M. Şadan Eren, 2022 yılı için en büyük beklentilerinden birinin istikrarın sağlanması olduğunu dile getirdi. 2021 yılının pandemi ve döviz kurlarında yaşanan artış yüzünden zorlu geçtiğine işaret eden Eren, "2021 yılı gerek pandeminin istenilen ölçülerde son bulmaması gerekse de döviz kurunda yaşanılan hareketlilik sebebi ile oldukça zorlayıcı olmuş, maliyetlerdeki fiyat değişiklikleri ve ürün tedarikinde yaşanan zorluklar her sektörde yeni yeni problemler ortaya çıkarmıştır. 2022 yılından en büyük beklentimiz olumlu gelişmelerin kalıcı hale gelmesi, ihracatın artması ve 2022 yılının istikrarının sağlandığı bir yıl olmasıdır. 4 bin 253 TL olarak belirlenen net asgari ücretin de iş dünyamıza hayırlı olmasını diliyorum. Birçok zorluğa rağmen ülkenin lokomotif gücü olarak mücadele veren iş dünyamızın yükünü hafifletme adına tüm çalışanların ücretlerinden asgari ücrete tekabül eden kısmının Gelir ve Damga vergisinden muaf tutulması olumlu olmuştur. Şehrimizdeki meslek gruplarının temsilcileri olarak özellikle pandemi sonrası geçen bu iki yılda yapmış olduğunuz çalışmalar için hepinize teşekkür ediyorum. Umuyorum ki 2022 yılı 2021 yılından daha iyi ve daha kazançlı bir yıl olacaktır." ifadelerini kullandı.

BAŞKAN ANKARA’NIN BAŞKENTTEKİ DURAĞI HANGİ BAKANLIK OLDU?

Düzköy Belediye Başkanı Yılmaz Ankara, başkentte Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi ziyaret etti. Ziyarette Düzköy için hazırladığı projeleri Bakan Pakdemirli’ye takdim eden Başkan Ankara, projelerine destek talep etti. Başkan Ankara, “Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemir Bey’i ziyaret ettik. Değerli Bakanıma ilçemizle ilgili iki adet proje sunduk, mesire alanımızın desteklenmesini talep ettik. Kendileri ilgileneceğini bizlere iletti. Bakanıma şimdiden verecek olduğu destekten dolayı Düzköy halkı adına teşekkürlerimizi sunarız.” ifadelerini kullandı.

ÖMER SEYFETTİN ‘PİÇ’ HİKAYESİ SOSYAL MEDYADA DOLAŞIYOR

Ömer Seyfettin, asker bir yazardır.

İstiklal Savaşı'nda birçok cephede savaşmıştır…

Filistin Cephesinde olan bir hatırasında bakın neler söylüyor…

"Almanların yenilmesiyle savaş bitmiş, mütareke imzalanmıştı.

Filistin'den çekiliyorduk.

Bir kaç arkadaş subayla, karşı tarafın da subaylarıyla, çekilme işlerini görüşmek için gittik.

Karşı tarafta, Fransız üniformalı biri sık sık bana bakıyor, gözünü benden ayırmıyordu.

Ben buna bir anlam veremiyordum.

Fransız subay yerinden kalkıp bana doğru geldi ve

'Nasılsın Ömer Seyfettin?' dedi.

'Beni nerden tanıyorsun? Ben bir yüzbaşıyım. Öyle tanınacak kadar üst düzey bir kumandan değilim.' Dedim.

'Ömer, biz seninle İstanbul'da Askeri Lisede beraber okuduk, ben falancayım deyince, hayretler içerisinde baktım, hatırladım…

Hep dini eleştiren, Osmanlı'yı kötüleyen, vatan, bayrak sevgisi olmayan bir öğrenci idi ama yine de Fransız subay olması normal değildi…

‘Peki, nasıl böyle oldun?'

Dedim.

'Ne zaman bir savaş olsa, Türkler galip gelse içimde üzüntü oluyordu…

Tükler kaybetse, zarar görse içimde bir sevinç oluyordu.

Çoğu zaman kendimi ayıplıyor, neden böyleyim diyordum…

Bir gün anneme ısrarla sebebini sordum.

'Dayanamayacağım, anlatacağım.' dedi.

'İstanbul Hastanesinde Fransız bir doktor vardı. Hastaneye gidip gelirken birlikte oldum ve sen o Fransız doktorun oğlusun.

Babanın bundan haberi olmadı, şimdi de sen öğrendin.' dedi.

Zaten babam zannettiğim adam çoktan ölmüştü.

O hastaneye gittim, şu tarihte burada çalışmış, şimdi Fransa'ya dönmüş olan, şu isimde doktorun adresi var mı? Dedim, adresi verdiler, Fransa'ya gittim, babamı buldum, olanları, annemin sözlerini anlattım.

'Anneni gerçekten sevmiştim.' Dedi ve beni kabul edip nüfusuna yazdırdı, Fransız okullarında eğitimimi tamamladım ve gördüğün gibi bir Fransız subayı olarak karşındayım.' dedi.

Şimdi.

Ben, Türk milletini, bayrağını, vatanını, eleştirilenleri gördükçe, acaba onlar da,

“Piç” mi? diyorum.

Anahtar Kelimeler:
Nabız
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.