banner114
banner146

28 MAYIS 2021 NABIZLAR

HDP MİLLETVEKİLİ FINDIKLA İLGİLİ NEDEN SORU ÖNERGESİ VERDİ?

HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, yaşanan iklim değişikliği üzerinden fındık üretiminin zarar gördüğünü dile getirdi. Haberi ilk okuduğumuzda HDP İzmir Milletvekilinin ‘fındıkla ne ilgili var.’ diye düşünebilirsiniz. İzmir Milletvekili Çepni’nin derdi elbette ki fındık değil. Çepni, fındığın risk altında olduğunu söyleyerek Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM)’in sigorta yapmasını öneriyor. Yani demek istiyor ki fındık zorda, bizim İzmir’in TARSİM’i fındığı sigortalasın. Böylece sigorta şirketi para kazansın. Yine de makul bir öneri sayılabilir. Çepni, bu konuda Bakanlığa sigortanın yaygınlaşması için üç soru yöneltti.

1- Bakanlığınız, fındık üretiminde, iklim değişikliğinin neden olduğu sorunların tespiti için bir araştırma yapmış mıdır? İklim değişikliğinin, fındık üretiminde yarattığı risklerin azaltılması için ne gibi projeleriniz vardır?

2- Türkiye’de fındık tarımı yapılan alanlar olan birinci Standart Bölge illeri, Ordu, Giresun, Rize, Trabzon ve Artvin ve 2. Standart Bölge illeri, Samsun, Sinop, Kastamonu, Bolu, Düzce, Sakarya, Zonguldak ve Kocaeli’nde 2021 yılı için kaç fındık üretici TARSİM sigortası yaptırmıştır? Kaç üreticinin bahçesinde sigorta eksperleri inceleme yapmıştır? Bu üreticilerin, iklim değişikliğinden kaynaklı zararlarının ne kadarı karşılanacaktır?

3- Üreticilerin mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla devlet desteği ile tarım sigortasının yaygınlaştırılması için bir çalışmanız olacak mıdır?

KTÜ O PROJEYİ TANITACAK

On Birinci Kalkınma Planı ve buna bağlı olarak Cumhurbaşkanlığı makamlarınca ilan edilerek yürürlüğe konan İnsan Hakları Eylem Planı kapsamında, Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü ve HEGEM Vakfı ortaklığı ile geliştirilen “İnsan Hakları ve Şiddetle Sivil Mücadele Bilincini Güçlendirici Saha Aktörleri Yetiştirme Projesi (2021-2027+)” tanıtım paneli, KTÜ koordinesinde 1 Haziran 2021 tarihinde, Trabzon’da yapılacak.

Proje ile 81 ilde, ilk üç yılda; Adalet Bakanlığı, Şiddetle Mücadele Vakfı ortaklığı ve başta KTÜ olmak üzere paydaşları (Atatürk Üniversitesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Iğdır Üniversitesi, On Dokuz Mayıs Üniversitesi, Sinop Üniversitesi) iş birliği ile 100 bin “Sosyal Arabulucu”, 100 bin “İnsan Hakları Danışmanı” ve 100 bin “Şiddetle Sivil Mücadele Formatörü” yetiştirilmesi; buna bağlı olarak iller/bölgeler düzeyinde yeni projelerin hayata geçirilmesi planlanmaktadır.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, projenin tanıtımı için ise basın bilgilendirme panelini 1 Haziran (Salı günü)  Zorlu Grand Hotel’de düzenleyecek.

TRABZON ŞEHİR PLANCILARI ODASI BAŞKANI ŞEN’DEN ORTAHİSAR BELEDİYESİNE TEBRİK MESAJI 

Trabzon Şehir Plancıları Odası Başkanı Ercan Şen,  2. Etap Merkez Planlama Bölgesi 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planının askı süresinin uzatılması nedeniyle Ortahisar Belediyesine teşekkür etti. Başkan Şen, “Ortahisar Belediyesi 2. Etap Merkez Planlama Bölgesi 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planının askı süresi pandemi koşullarında 17 günlük kapanmaya denk geldiğinden askı-ilan bitiş tarihi belediyenin resmi web sayfasında belirtildiği üzere 14.06.2021 tarihine kadar uzatılmış. Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç Beyi ve belediye yetkililerini, kentlinin katılımını esas tutan ve zamansal olarak mağduriyeti önleyecek olan bu hassasiyetlerinden dolayı tebrik ediyorum.” açıklamalarında bulundu.

YOMRA BELEDİYE BAŞKANI BIYIK, YOMRALILARA BEKLENEN HABERİ VERDİ

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, beklenen doğalgaz çalışmalarına başlanıldığı söyledi. Yomralılara çalışma hakkında bilgi veren Bıyık, “Doğalgaz şirketi yetkilileri ile yapmış olduğumuz son değerlendirme neticesinde, ilçemize gaz akışını sağlayacak ana hat bağlantı çalışmalarına dün itibariyle başlanmıştır. Kaşüstü Mahallemizde, önlerine doğalgaz bağlantı kutusu getirilmiş olan bina maliklerinin, bireysel doğalgaz geçişi için yönetim kurulu kararlarını almaları ve gerekli hazırlıkları yapmalarını rica ederim. Planlamalarımıza göre 20 gün içinde ana hat bağlantı çalışmalarının tamamlanarak, şebeke hattı döşenmiş ve önüne doğalgaz bağlantı kutusu getirilmiş binalar için abonelik işlemlerine başlanılması hedeflenmektedir. Bilindiği üzere doğalgaz ilçemize batıdan geldiği için şebeke çalışmalarına Kaşüstü Mahallemizden başlanmıştır. Kaşüstü Mahallemizin diğer bölgeleri ile Sancak Mahallemizde doğalgaz hattı döşeme çalışmalarına başlanılması içinde doğalgaz şirketi ile gerekli planlamalarımızı yapmış bulunuyoruz. Bizler belediye olarak, iş ve işlemlerin hızlanması, halkımızın bir an önce doğalgaz konforuna kavuşması için her türlü fedakarlığı yapıyoruz. Yomra'mızı kömür dumanından kurtarmaya kararlıyız.” ifadelerine yer verdi.

TİSKİ BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNDE İYİ PARTİ YERİNDE YOKTU

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi TİSKİ 2020 yılı bütçe görüşmelerinde İYİ Parti’den çıt çıkmadı. TİSKİ 2021 yılı 1. Olağan Genel Kurulu yaptı. Kurulda bütçe görüşüldü. TİSKİ’nin faaliyetleri görüşüldü. İlçe belediyeleri yaşadıkları sorunları anlattı. Belediyeler sorunlarını geçen yıl da aynı şekilde konuşulmuş, ancak sorunlar giderilmemiş. Mecliste CHP’li Grup Başkan Vekili Turgay Şahin, sorgulama yaparken, İYİ Parti Grup Başkan Vekili Aslan Güner’in meclis toplantısına katılmadığı görüldü.

İLK 500 ADLARINI YAZDIRDILAR

İstanbul Sanayi Odası tarafından hazırlanan Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2020 sıralamasında Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) üyesi iki firma yer aldı. Üretimden net satışlara göre oluşturulan listede TTSO üyesi Arslantürk Tarım Ürünleri 1 milyar 356 milyon 905 bin 227 liralık üretimden net satışı ile 205’inci sırada, Özgün Gıda ise 763 milyon 220 bin 900 liralık üretimden net satış ile 379’uncu sırada kendine yer buldu. TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi kuruluşu arasında yer alan oda üyesi firmaları kutlayarak, başarılarının devamını diledi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.