banner114
banner146

19 TEMMMUZ 2021 PAZARTESİ

GÜNEBAKIŞ’IN AKÇAABAT MİNİBÜS-DOLMUŞ DÖNÜŞÜMÜYLE İLGİLİ HABERLERİ ABDULLAH SEVİM’İ ÇOK KIZDIRDI

Trabzon'un Akçaabat ilçesinde yapılması planlanan ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile S.S. Akçaabat Trabzon Söğütlü Mersin Minibüsçüleri 1 Nolu Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’nin öncülük ettiği minibüslerin otobüse dönüştürülmesiyle ilgili iddialara Kooperatif Başkanı Abdullah Sevim sert çıktı. Sevim, “Yalanlarla dönüşüm projesinin önünü kesemezsiniz” dedi.

Sevim, açıklamasında şunları söyledi: “Çıkar ve menfaatleri üzerine gazetecilik yapan bazı şahsiyetler sizlere sesleniyorum. Gazetecilik dedikoduları köşelere taşımak değildir. Dayanağı olmayan yazıları ispatlamak zorundasınız. Yanlış ve yalan haber yaparak birilerinin koltuk ve seçimlerini kaybettirmemek için kalemlerinizi kullandırmayın. Kendinize çok yazık ediyorsunuz.

Yalan 1: ‘Birileri cebini dolduruyor’ diye yazıyorsunuz. Bunu ispatlamayan adidir, müfteridir, yalancıdır. Yazıklar olsun. Bütün teklifler kamera kaydı altında alınmıştır. Bütün şirket temsilcilerinin karşılıklı imzaları alınmıştır. Yalan 2: Bilmediğiniz ve araştırmadığınız konularda asparagas haber yapmaktan vazgeçin. Eğer okur yazarlığınız yoksa, matematiğiniz zayıfsa önce bu sorunlarınızı çözün. 36 minibüs 3 otobüs diyorsunuz. Yalan. 2006 yılında iki plaka birleşerek tek plaka zaten olmuştu. 36 minibüste 72 plaka var. 1 otobüs 14 plakadan oluşuyor. Hesabınızı iyi yapın.

Yalan 3: Otobüse hisse alanlar plakalarını askıya almak istemiyorlar diyorlar. Algı yaratmaya çalışan zavallılar. Aracında rehin ve haciz olanlar araçlarını çalıştırmamak şartıyla Noter’den muvafakat verecekler. Sizleri Allah’a havale ediyorum. Belgesi ve bilgisi olmadan konuşan ve yazan zavallılar. Kamuoyunun doğru bilgi alma hakkını bile engelliyorsunuz.

Kamuoyunda ‘292. İmzayı ben atacağım’ diye söz veren kişiye ‘Söz verdin, imzanı neden atmıyorsun?’ diye neden soramıyorsunuz. Eğer doğru ve dürüst gazeteci isen hadi bunu sor da cevabını yaz. Merakla bekliyoruz.”

***

Günebakış Gazetesi en başından beri Ortahisar’daki dolmuş dönüşümünü gerekli ve olumlu bulup desteklerken, Akçaabat’taki dönüşümü yanlış bulduğunu defalarca dile getirmişti. Altın değerindeki M plakaların şoför esnafı tarafından bırakılamayacağını, yetkinin Büyükşehirde olduğu bir dolmuş sevk ve idaresinin mümkün olamayacağını dile getirmişti. Başkan Murat Zorluoğlu, “Çoğunluk isterse yaparız.” diyerek noter üzerinden yüzde 50 aradı. Ancak imza atan dolmuş şoförleri kendilerine çok büyük sözler verildiğini söyledi. İmzalardan sonra gerçekle yüzleşince yine noterden imzalarını geri çektiler. 580 minibüsten 430’unun imzası yok. Ancak bizim Başkan bu işte öylesine kararlıymış ki geri çekilen imzaları kabul etmedi ve dönüşüme devam etti.

“Buna da eyvallah” deyip anlatmaya devam edelim. Bizim Büyükşehir Belediye Başkanı ile Mersin Minibüsçüler Kooperatifi 430 şoförün karşı çıkmasına rağmen dönüşüme devam ettiler. Otobüsler aldılar, getirdiler. Ne oldu biliyor musunuz? İmzasını geri çekmeyen 150 kişi bile vazgeçti. Niçin vazgeçtiler?.. Çünkü altın değerindeki M plakalarını askıya alıp 13-14 kişiyle bir otobüsün ortağı olacaklar. Gerçekle yüzleşince UKOME’nin istediği “Plakayı askıya alma” işinden vazgeçtiler. UKOME ortada kalınca skandal bir çözüm önermiş. “Minibüsçüler plakalarını askıya almasın evde dolaba kaldırsın” “Efendim dönüşümü destekleyenler, minibüsleri evlerinin önüne çekip kullanmayacakmış”  Skandalı görüyor musunuz? Tam 4 kez karar değiştiren UKOME bu kararıyla yalnız Akçaabat trafiğine değil Trabzon trafiğine de ihanet ediyor. İddiaya göre karar alınmış ve Başkan Zorluoğlu’nun önüne gidecekmiş.  Bakalım Başkan’ın tavrı ne olacak?

***

İşte böyle bir ahval ve şerait ortamında CHP Milletvekili heyeti Akçaabat’ı ziyaret ederken Ali Sait Çelik isimli şoför esnafı CHP heyetine Büyükşehiri şikayet etmiş ve şunları söylemiş: “583 esnaf arkadaşımız buradan ekmek yiyor. 430 kişi mağduriyetimiz var. Yardımcı olun. Birilerinin cebi dolacak diye biz işimizden olmayalım. Yapılacak olan taşımacılıkta araçlar bize uygun araç değil. Seri değil. Zaten bize tercih edilen araçların belediyede daha iyileri var. Bizim araçlarımız kutu gibi yarım araç. UKOME’den bakın 430 kişi şuan dönüşüm istemiyor. Yalan ve dolanlarla milleti kandıran bir başkanımız var. Biz imzayı attık geri çektik. Kandırıldık.” günebakış bunları yazınca Büyükşehirin dönüşüm ortağı Mersin Minibüsçüler Kooperatifi Başkanı Aduullah Sevim çok rahatsız oldu. Sevim, dün yazılı bir açıklama yaparak günebakış’ı hedef aldı. Sevim açıklamasında günebakış’a hitaben “Çıkar ve menfaatler üzerine gazetecilik yapan bazı şahsiyetlere sesleniyorum. Gazetecilik, dedikoduları köşelere taşımak değildir. Dayanağı olmayan yazıları ispatlamak zorundasınız. Yalan ve yanlış haber yaparak birilerine koltuk ve seçimlerini kaybettirmemek için kalemlerinizi kullandırtmayın.” dedi.

1-günebakış gazetesinin özgün ve delikanlı duruşunu, parayla kalemini satmadığını ve satmayacağını bu şehirde en iyi bilenlerden biri de Abdullah Sevim’dir. Sevim’in bu sözlerinin muhatabı günebakış değil, her ay Büyükşehirden beslenen diğer medya kuruluşları olmalıydı.

2-günebakış gazetesi dedikodu üzerinden haber yapmaz. Muhatabını mutlaka belirler ve inanmadan yazmaz. Bu konuda da muhatap Ali Sait Çelik’tir ve CHP milletvekillerine söylemi ortadadır. Kaldı ki Sayın Çelik ile muhabirimiz tekrar görüşmüş ve Sayın Çelik sözlerinin arkasında olduğunu tekrar etmiştir.

3-Gelelim günebakış’ı kullanma meselesine… Akçaabat Şoförler Odası Başkanı Ali Şentürk’ü kast ettiğinizi biliyoruz. Günebakış gazetesinin bu konuda Sayın Şentürk’ün haklı duruşunu desteklediği doğrudur.  Ancak buradaki temel düşüncesi kesinlikle Akçaabat’ın çıkarlarıdır. günebakış gazetesi bir olaya ya da hadiseye ilkesel olarak inanıyorsa ve birileri de temsil ettiği kurum ve kuruluş adına günebakış gazetesini kullanmak istiyorsa (kişisel çıkar ve beklentiye asla izin verilmez) bunda hiçbir sakınca görmez. Zaten ilkeli gazetecilik de budur.

Sonuç olarak şunu söyleyeceğiz. Akçaabat dönüşüm hadisesi tam bir skandal noktaya ulaşmıştır. Onca minibüs şoförünün plakasını kimse elinden alamaz.  Alınan 10 tane otobüsle de bu iş yapılamaz. Biz diyoruz ki eğer mümkünse gerek Kooperatif ve gerekse Şoförler Odası, Murat Zorluoğlu başkanlığında bir araya gelsin. 10 otobüsle yapılacak bu uygulama deneme olarak belirlensin. Şoför esnafı gerçekleri görsün. Otobüse geçmeye inanıyorsa geçsin ancak inanmıyorsa da bu dayatmadan vazgeçilsin.

 İÇİŞLERİ BAKANI DANIŞMANI MAZHAR YILDIRIMHAN, NEYE TEPKİ GÖSTERDİ?

Kurban Bayramı öncesinde terör devleti İsrail, Filistin’de yıllardır süre gelen zulmünü bir kez daha artırdı. Müslümanların bayramını kana bulayan terör devleti İsrail’e İçişleri Bakanı Danışmanı Mazhar Yıldırımhan tepki gösterdi. Yıldırımhan, “Katil İsrail planlı bir şekilde her Ramazan’da ve Kurban bayramında zulmünü arttırıyor. Mescid-i Aksaya karşı yine provokasyon tertiplemiş.  Müslümanları tahrik etmenin bir gün elbet büyük bir kıyamı olacak. O kıyam gününü bekliyoruz!..” açıklamalarında bulundu.

MİLLETVEKİLİ SALİH CORA, ROTAYI TRABZON’A KIRDIĞINI AÇIKLADI

AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, TBMM’de Genel Kurul çalışmalarına Ekim ayına kadar ara verilmesinin ardından Trabzon’a döndüğünü açıkladı. Yorucu bir tempoda çalıştıklarına dikkat çeken Milletvekili Cora, “Turizm Teşvik Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifimiz ile sektörün bütüncül bir yaklaşımla ele alınması ve bakanlığın kurumsal vizyonuna katkı sağlayacak bir düzenlemeyi aralıksız bir çalışma sonucunda tamamlayarak kanunlaştırdık. Meclis tarihinin en uzun ikinci çalışma takvimini gerçekleştirdik. Ekim ayına kadar genel kurul çalışmalarımıza ara veriyoruz. Rotamız Trabzon.” ifadelerini kullandı. Milletvekili Cora’nın Trabzon’da da yoğun bir tempoda çalışıp ilçelerde vatandaşlarla bir araya gelmesi, sorun ve talepleri vatandaşlardan bire bir dinlemesi bekleniyor.

MHP İL BAŞKANI TARIM HDP’YE SERT ÇIKTI

MHP Trabzon İl Başkanı Bekir Sıtkı Tarım, Hilal Kaplan üzerinden algı yapmaya çalışanlara yönelik cevap verdi. FETÖ ve PKK'ya terör örgütü diyemeyenlerin 15 Temmuz öncesi süreçte yapılan bütün hatalar üzerinden Milliyetçi Hareket Partisi’ni hedef almasını eleştirdi.

Tarım sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Hilal Kaplan üzerinden yıkım ekibi iş başındadır. HDP'yle yapılan ortak miting için hiç bir görüş beyan edemeyenler, FETÖ ve PKK'ya terör örgütü diyemeyip yaptıkları alçaklıkları demokrasi ve insan hakları safsatasıyla yutturmaya çalışanlar, 15 Temmuz öncesi süreçte yapılan bütün hatalar üzerinden Milliyetçi Hareket Partisi üzerinde bilinçli bir baskı uygulamakla meşguldürler. Cesaretiniz varsa bu gün Hilal Kaplan’ı bulup kendisine MHP ve liderimiz Devlet Bahçeli hakkındaki düşüncesini sorabilirsiniz... Alacağınız cevabı bizler biliyoruz. Azerbaycan’a 6 helikopter veremeyen bir Devlet'ten; İHA’larla, SİHA’larla, savaş uçaklarımızla destek veren Türkiye'mizi karşılaştıralım. Libya, Suriye ve Mavi Vatanda yapılanlara bakalım. Hiç uğraşmayınız ve yorulmayınız... Biz geçmişi buzdolabına koyduk büyük fotoğrafa bakıyoruz. Cumhurbaşkanımızın bu gün durduğu yerin kıymetini en iyi biz biliyoruz. Kavgamızda yoksunuz, hiç bir yoklamada yoksunuzda fitnenin kralında varsınız. Kimse milletimize yaşatmak istediğimiz destanımızı ezberden okumasın. Tarih bir gün Devlet Beyden bahsederken söylenecek sözü şimdiden duymaktayız.' Ya olmasaydın, ya sende tanklara selam verip geçseydin, ya sende darbenin sonucuna göre pozisyon almayı düşünseydin" Kendisine koyulan Devlet ismini tesadüf mü zannediyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.