banner114
banner146

17 TEMMUZ 2021 NABIZLAR

ALBAY DOĞAN 25 MİLYON DOLARLIK YATIRIMI HANGİ MAZERETLE ENGELLEDİ?

Trabzon İhracatçılar Birliğine bağlı ve balık sektörü ile ilgilenen iş insanları pazarı hazır 25 milyon dolarlık 5 bin ton balık üretimi için planlama yapmışken… Yatırım bedeli AB fonlarından temin edilmişken… Küçük ÇED raporuyla tüm kurum ve kuruşlarından onay alınmışken… Durumdan vazife çıkaran Deniz Komutanlığı Albay Mustafa Doğan  25 milyon dolarlık yatırımı akabede uğratıyor. Vali İsmail Ustaoğlu tüm olaylardan bilgisi olmasına rağmen (Bilgisi yoksa daha fena, daha kötü) duruma müdahale edemiyor. Trabzon işte bu açıdan yönetilmesi zor bir şehir. STK’ları ve iş sektörleri önde gidiyor. Bürokrasi ise ya yetişemiyor, ya engelliyor. Sonra da o bürokratlar için ‘irade koyulamıyor’ diye yazınca tepki gösteriyorlar.

O zaman sormak lazım. 25 milyon dolar tam 250 Milyon TL ediyor. Denizcilik sektöründen bu kente ilk etapta girecek olan ve belki 500 Milyona ulaşacak olan bu yatırım hangi gerekçeyle engelleniyor. Deniz Kuvvetleri ancak stratejik bir sorun varsa müdahil olabilir. Kaldı ki sahil güvenlik Komutanlığı bu konuda olumlu onay vermiştir. Buradan Sayın Valimize çağrı yapıyoruz. Lütfen bu olayı bir an evvel sonuçlandıralım. Şehre verilen bu kadar büyük bir ekonomik zararı nedenini kimsenin bilmediği bir Albayımızın imzasına bırakmayalım.

ORTAHİSAR MAHALLESİ MUHTARI KARA, MİLLETVEKİLLERİ BALTA VE GÜNNAR İÇİN NE DEDİ?

CHP heyetinin Trabzon ziyareti sırasından Ortahisar Mahallesi Muhtarı Süleyman Kara’nın ilginç serzenişleri vardı. Muhtar Kara, AK Parti’nin dört değil iki milletvekili olduğunu söylüyor. Ve CHP Milletvekillerine şunları ifade ediyor: “AK Parti’nin kaç tane milletvekili var biliyor musunuz? 4 millevekili var. Ama yalnız bana sorarsanız 2 milletvekili var. Salih Cora ve Bahar Ayvazoğlu. Muhammet Balta ve Adnan Günnar diye iki isim var nerede oldukları bilinmiyor. İnsanlara üsten aşağı bakıyorlar. Ahmet Kaya ve Hüseyin Örs dolaşıyorlar. İktidarın 4 milletvekili omasın. Salih Cora onlardan farklı. Adnan Günnar ve Muhammet Balta hiç buraya gelmez. Burası Trabzon’un merkezi.”

CHP HEYETİNE AKÇAABAT’TA YAPILAN DÖNÜŞÜM ŞİKAYETİ VE MURAT ZORLUOĞLU’NA ÇAĞRI

CHP heyetinin ziyaretinde ikinci önemli bir şikayet daha var. Akçaabat’ta bir minibüs şoförü 583 şoförden 430’nun istememesine rağmen dönüşüm yapılmak istendiğini ve kendilerinin kandırıldığını söylüyor. Aynı sürücü “Birilerinin cebi dolacak diye biz işimizden olacağız.” diyor. Akçaabat dönüşümü tam bir krize doğru gidiyor. Büyükşehir Belediye Başkanına dün bizi arayan bir grup şoförün şikayetini iletiyoruz. ‘Bu şikayetler yarın daha büyük ve vahim sonuçlar doğurabilir’ uyarısını yaparak.

Sayın Başkan, kaç otobüs alındı tam olarak bilmiyoruz. Şoför arkadaşlar bize 36 minibüs, 3 otobüse dönüştü diyor. Ortaya yeni bir sorun çıkmış. Otobüse geçmeyi kabul eden minibüsler plaklarının askıya alınmasını istemiyormuş. Bu büyük bir hukuki skandaldır. UKOME’ye bir teklif sunulmuş. ‘Dönüşüme geçen minibüsler plakalarını askıya almasın, araçlarını evlerinin önünde saklasın.’ Biz buna inanamadık. Bu tam bir Temel fıkrası gibi bir şey. Gerçekten böyleyse ve UKOME’nin bu kararı size imzaya gelecekse lütfen 430 minibüs şoförünün ve çocuklarının hukukunu koruyunuz. Böyle bir şeye onay vermeyiniz.

Minibüs plaka hakkıyla otobüse ortak olacaksın, minibüs plakanı da askıya aldırmayıp evinde saklayacaksın. Bakalım Zorluoğlu, UKOME’den önüne gelecek olan bu karara ne diyecek

BU GÖRÜNTÜLER TRABZON’A YAKIŞMIYOR

Trabzon, doğal güzellikleri ve yöresel yemekleri ile yıllardır turizmden büyük pay almaya çalışıyor. Ancak gelin görün ki ne turizmciler ne esnaf turizm gelirlerinden memnun. Çünkü Trabzon Orta Doğu turistleri dışında Avrupa’dan turist çekemiyor. Turizmciler projelerde plansızlıktan, kaçak çalışanlardan, kısacası turizmi yönetememekten yakınıyor. Yerel yönetimler turizm ile ilgili bilir kişi çalıştırmalı. Aksi takdirde Trabzon’un en işlek caddesinde ve şehirde yok denecek kadar az bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar bulunan Trabzon Şehir Müzesi’nin önünde çöp konteynırı olmazdı. Müzeye girişte ya da çıkışta çöp yığınıyla karşılaşıyorsunuz. Çöp aracı gelip önünden çöpleri alıyor. Ve bu görüntüler Trabzon’a hiç yakışmıyor.

TRABZON’DA FELÇ OLAN ULAŞIMLA İLGİLİ USTAÖMEROĞLU NELER DEDİ?

Trabzon’da günlerdir trafik çilesi var. Değirmendere, Çömlekçi, Pazarkapı, Akçaabat gibi bölgelerde özellikle trafik milim ilerliyor. Trabzon’da 90 yıldır dillendirilen demiryolu, 24 yıldır dillendirilen Güney Çevre Yolu’nun hep ertelenmesi bugün trafiği felç etti.

Mimarlar Odası Başkanı Gürol Ustaömeroğlu, “Normal trafikte 6 dakika süren Çömlekçi Kaşüstü arası 30 dakika. Yatırım ve kaynak önceliğinden Trabzon Çevre Yolu ve Raylı Sistem de yararlansaydı kötü mü olurdu? Neden Trabzon'un öncelikleri göz ardı ediliyor? Her yaz çekilen bu sıkıntının başka izahı var mıdır? Tamam çevre yolunun müjdesi verildi iyi güzel de.. Nereden baksanız en iyi ihtimalle 10 yıl sürer. 10 yıl bu trafiğin hali ne olacak? Neden bu kentte işler zamanında yapılmıyor?” diye serzenişte bulundu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.