banner114
banner146

16 Kasım Salı 2021 Nabızlar

OMBUDSMAN MALKOÇ’TAN HAK ARAMA KONFERANSI

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Türkiye’de halkın ücretsiz avukatlığını üstlenen Ombudsmanlığı tanıtma faaliyetlerini aralıksız sürdürüyor. Her yıl binlerce tavsiye kararı alarak halkın sorunlarını çözme noktasında büyük bir sorumluluk üstlenen Ombudsmanlığın önemini anlatan Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’un son adreslerinden biri de Ankara Bilim Üniversitesi oldu. Malkoç Bilim Üniversitesinde Ombudsmanlık ve Türkiye’nin 2023 Hedefleri konulu konferansta konuştu. Ombudsman Malkoç, “KDK olarak hedefimiz, insanımızın aldığı kamu hizmetlerinin kalitesini artırmak ve hak arama kültürünü gençlerimiz arasında da yaygınlaştırmak.” ifadelerini kulandı.

  

CHP’Lİ ŞAHİN, HANGİ GELİR TARİFESİNE İTİRAZ ETTİ?

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin,  Büyükşehir Meclisinde görüşülen 2022 yılı gelir tarifesi ile ilgili müzakerede mezarlık fiyatlarının tarifesine itiraz etti. Şahin, “Diriden alıyoruz, bari ölüden almayalım. Sülüklü’de Bahçecik’te mezarlıklar 5 bin TL’den, 5 bin 800 TL’ye” çıkıyor.” dedi.

Başkan Murat Zorluoğlu ise Şahin’e, “Arz talep meselesi. Ciddi talep var. Zaman zaman verilen ücretler bile düşük kalıyor. Biz elbette ekonomik durumu olmayan vatandaşlarımızın bu ihtiyacını başka mezarlıklarda karşılıyoruz. Bunlar yakın merkezi yerlerde özel yerler. Türkiye’nin her yerinde bu tür fiyatlandırma yüksek olur” diye konuştu.  Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Ali Osman Çoban ise, “Bu ücretler, ölüm vuku anında değil, daha önceden almak isteyenler için. Ölüm anında çok daha düşük. Hatta büyük kısmı ücretsiz. Önceden ben burayı ayıracağım diyenler olduğu zaman bu tarife.. Düşük olursa önüne geçemiyorsunuz.” diye konuştu.

Mezarlık ücretleri yüzde 18 zam ile şu şekilde oldu: Ölüm vuku bulması halinde bir kişilik mezar yeri ücreti 957 TL.  Ölen kişinin mezarı yanında sağ olan eşi için bir kişilik boş mezar yeri 1972 TL.  Boş mezar yeri ücreti kişi başı  Sülüklü: 120 x 230 m 5 bin 800 TL. Sülüklü yeni 1016 ada 149 parsel 9 bin 860 TL. Bahçecik, Bostancı, Uğurlu 120 x 230 5104 TL.

  

İYİ PARTİLİ GÜNER TAŞÖNÜ KATI ATIK TESİSİNİN YARATTIĞI KOKU SORUNUNU BAŞKAN ZORLUOĞLU’NA SORDU

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi İYİ Parti Grup Başkan Vekili Aslan Güner, Araklı Taşönü Katı Atık Tesisinin etrafa yaydığı kötü kokunun giderilmesi ile ilgili gelişmeleri Büyükşehir Meclisinde Başkan Zorluoğlu’a sordu.Güner, “Araklı’daki ve Arsin’deki koku meselesi yeniden gündeme gelmiş ve Milletvekili Bahar Hanım kokunun giderilmesiyle ilgili çalışma yapılacağını söylemişti. Bundan sonra konuyla ilgili herhangi bir gelişme oldu mu diye sormak istiyorum” diyerek Zorluoğlu’na sorusunu yöneltti. Başkan Zorluoğlu ise, yapılan görüşmeler sonrasında tesisin işletmecilerin soruna çözüm bulma yolunda adımlar attıklarını ifade ederek, “Katı atık tesisindeki bazı sıkıntıların giderilmesine yönelik çalışmalar devam ediyor. Biz Valimiz ve bazı milletvekillerimizle birlikte bir toplantı da yaptık. Net bir şekilde yapması gereken şeyleri ve eksiklikleri söyledik. Bunları takip edeceğimizi ve mutlaka koku meselesinin çözülmesi gerektiğini kendilerine ilettik. Onlar da ilave yatırım yapma konusunda bir karar aldılar. Yurt dışında bu konu için alınan farklı farklı tedbirler var. Bu teknolojileri getirdiler ve işletme maliyetleri artmış olmasına rağmen orada uyguladılar. Orada bir fermantasyon tesisi yapma durumu var. Onun için de kamulaştırma süreci devam ediyor. Fermante edilmesi gereken gıda atıklarının düzenli depolama alanına fermante edilmeden dökülmesi de ayrı bir kokuya sebep oluyor. Dolayısıyla bu tesis yapıldıktan sonra sorunun bu kısmı çözülmüş olacak” sözlerini kullandı.

  

Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi ise konuyla ilgili meclisi bilgilendirerek, koku sorunun devam ettiğini ve giderilmeye çalışıldığını söyleyerek, “Valilik makamında yapmış olduğumuz geniş kapasiteli toplantıdan sonra ilaçlamanın daha fazla yapılmasıyla beraber kokuda biraz azalma oldu ama tamamen sonlanmadı. Dolayısıyla biraz azaldı. İnşallah 6.5 milyon dolarlık bir yatırımla beraber kokunun tamamen çözülecek bir sorun olduğunu konuştuk. Vatandaşın sıkıntıları devam ediyor ama eskiye nazaran azalma var. Her ay 150milyon lira ilaçlama masrafı veriliyor. Kokuda azalma oldu. Yatırımın yapılması gerekli olduğunu buradan bir kez daha söylemek istiyorum” dedi.

  

AKÇAABAT’TA DİYALİZ MERKEZİ HAYIRSEVER BAĞIŞIYLA YENİLENDİ

Akçaabat Haçkalı Baba Devlet Hastanesinde yenilenen Diyaliz Merkezi için yeniden açılış töreni düzenlendi. Açılışa İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta, hastane yöneticileri, hayırsever iş adamı Metin Akın katılım gösterdi. İl sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Diyaliz merkezinin iç mekân tefrişatı yenilendi. 5 adet yeni diyaliz makinesi alındı. Ayrıca hastanemizin diğer birimlerine 18 adet monitör, 1 adet merkezi monitör, 1 adet Doppler USG, İstanbul Akçaabatlılar Derneği Başkanı Metin Akın tarafından oğlu merhum Nedim Akın anısına bağışlanmış olup, diyaliz merkezimizin adı Nedim Akın Diyaliz Merkezi olarak yaşatılacaktır.” denildi.

BİR BELEDİYE ÇALIŞANI GÜMRÜKÇÜOĞLU-ZORLUOĞLU MUKAYESESİ YAPTI

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu artık AK Parti eski Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu dönemini suçlamaya başladı. Gümrükçüoğlu döneminden kalma yatırımlarla övünen Zorluoğlu, Gümrükçüoğlu’nu şimdi eleştirmeye başladı. Son eleştirisi Atatürk Köşkü ile ilgili olanıydı. Dün bizi arayan ve önceki dönemde etkili olan bir belediye çalışanı şunları söyledi: “Murat Başkan, eski Başkan Gümrükçüoğlu’nun yaptıklarının daha onda birine ulaşamadı. Daha önemlisi Gümrükçüoğlu’nun başlattığı yatırımların altında kaldı. Arada böyle bir vizyon farkı var.

   

Bütün bunlardan daha önemlisi Gümrükçüoğlu’nun arkasından hiç kimse ‘Çaldı, çırptı’ diyemiyor. Günebakış Gümrükçüoğlu’nun son dönemlerini ciddi bir biçimde eleştirmişti. Lakin hiçbir eleştirisinde para konusu geçmemişti. Şimdi ise bütün eleştirilerin kaynağında ne yazık ki para var. Atatürk Köşkü restorasyonu konusunda ‘İhale rakamına dikkat’ görüşünüze aynen katılıyorum. Bakalım bu fırtınanın arkasından Trabzon’un önüne kaç milyonluk ihale gelecek? Gümrükçüoğlu döneminde şirketler, şirketlere aktarılan paralar ve şirketlerden harcanıp da nereye harcandığı açıklanmayan rakamlar hiç konuşulmadı. Gümrükçüoğlu’nun arkasından da konuşulmadı.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.