banner114

13 Temmuz 2019 Cumartesi Nabızlar

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜCADELEYE KARADENİZ'DEN BAŞLANACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ilklim değişikliğiyle mücadele kapsamında hazırlanan ve 6 ili kapsayan Trabzon'da düzenlenen “Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı” toplantısına katıldı. Dünyanın farklı coğrafyalarında olduğu gibi Türkiye'de de küresel iklim değişikliğinin birtakım etkileri hissediliyor. Toplantı da Bakanlık tarafından, öncelikle iklim değişikliğinden en çok etkilenen Trabzon, Samsun, Ordu, Rize, Giresun ve Artvin illerini kapsayan “Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı” hazırlandı. 15 maddenin açıklandığı toplantıda, iklim değişikliğinin dünya ve Türkiye'deki etkisi ve mücadele noktasında Bakanlık olarak yapılan çalışmalar konuşuldu.

***

ZORLUOĞLU, DOĞAL AFETLERİN YIKICI TAHRİBATINA KARŞILIK ÖNLEMLERİN ARTACAĞINI SÖYLEDİ

Dünyada ve ülkemizde iklim değişikliğinin sonucu doğada oluşan tahribat ve yanlış kurulan yerleşim yerleri sonucu yol açtığı can kayıpları nedeniyle ülke genelinde eylem planı oluşturuldu. İklim değişikliğiyle ilgili oluşturulan 15 maddelik eylem planı ilk olarak Trabzon’da açıklandı. Geleceğe yönelik alınacak ciddi önlemlere karşılık Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla gerçekleştirilen “Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı” programına katılan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “‘Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı’ Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum tarafından şehrimizde yapılan toplantıda açıklandı. Bu eylem planı çerçevesinde, doğal afetlerin önlenmesi ve azaltılması için çalışmalarımızı artırarak devam ettireceğiz. Bakanımız ile birlikte Uzungöl'de incelemelerde bulunduk. En yakın zamanda Uzungöl'ün imar ve altyapı sorunlarının giderilmesine yönelik projelerimize başlayacağız.” şeklinde ifade etti. Programı yakından takip eden AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta ise, “Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum ile birlikte Uzungöl'de incelemelerde bulunduk. Uzungöl'ümüz yapılacak çalışmalar neticesinde şanına yakışır bir hale gelecek.” dedi.

***

KUVVETLİ’DEN İSLÂM ÜLKELERİNE “UYGUR TÜRKLERİ” TEPKİSİ!

İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Azmi Kuvvetli, Çin'in Uygur Türklerine yönelik insanlık dışı işkencelerine yönelik hazırlanan bildiriye Türkiye dahil hiç bir İslam ülkesinin imza atmamasını eleştirdi. 22 ülkenin ortak bir bildiri yayımladıklarını hatırlatan Başkan Kuvvetli, konuyla ilgili yaptığı açılamada şu ifadelere yer verdi: “İngiltere ve Fransa’nın da olduğu 22 Ülke ortak bildiri yayınladı. Üzülerek takip ediyoruz ki Türkiye dahil hiç bir İslam ülkesi bu bildiriye imza atmamıştır. Bu 22 ülke arasında İslam ülkelerinin olmaması sürpriz değildir lâkin Türkiye’nin olmaması, sahip çıkmaması vahim bir durumdur. Yoksa sahip çıkmak için Müslüman soydaş olmak yetmiyor mu? Filistinli Müslüman olmak mı gerekiyor?” diyerek tepki gösterdi.

***

HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ CEVAP HAKKINI KULLANDI

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Adem Abdioğlu, Gazetemizin imtiyaz sahibi Ali Öztürk tarafından kaleme alınan “Başkan Zorluoğlu ile 1.5 saat” başlıklı köşe yazısında yer alan “Trabzon gibi bir kentin imarını harita mühendisine teslim etmemeliydiniz” ifadelerinin camiayı ve meslektaşlarını rahatsız ettiğini belirterek bir açıklamada bulundu. Başkan Abdioğlu “Haritacılık, uygarlık tarihinin ilk mesleklerinden biri olup, çağdaş, yaşanabilir ve sağlıklı kentler için belediyeler açısından vazgeçilmez temel bir konudur. Binlerce meslektaşımız bu kapsamda ülke genelinde yazınıza konu imar mevzuatı ile ilgili gerek yerel yönetimlerde; belediye başkanı, genel sekreter, genel sekreter yardımcısı, daire başkanı, başkan yardımcısı, kontrol mühendisi ve mühendis pozisyonunda, gerekse de birçok özel ve kamu kuruluşlarında genel müdür ve üst düzey yönetici pozisyonunda ülkenin ve toplumun refah seviyesini yükseltici görevler ifa etmektedirler. Bu talihsiz yazıyı kaleme alarak meslek disiplinlerini karşı karşıya getirmiş ve meslektaşlarımızı haksız olarak itham edip toplum nazarında olumsuz algı oluşturmuştur.” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.