banner114
banner146
banner122

13 EKİM 2020 NABIZLARI

 ORTAHİSAR VE OF KONGRELERİ İÇİN ADAYLAR NETLEŞİYOR

25 EKİM’DE yapılacak ve Trabzon ilçelerinin en önemlisi kabul edilen Ortahiser İlçe Kongeresi için yedi aday adayı İl başkanlığı’nda bir araya geldi. Milletvekili Salih Cora’nın da hazır bulunduğu toplantıda İl Başkanı Haydar Revi tek liste beklentisini dile getirdi. Toplantıya Dündar Ayyıldız, Selehattin Çebi, Hasan Dilekoğlu, Halil İbrahim Demirtaş, Hüseyin Canım ve Yasin Bal katılırken aday adaylarından Hüseyin Yılmaz ise katılamadı. Edinilen bilgilere göre Genel Merkez yedi aday adayı arasından üç kişiiyle görüşecek. Görüşmenin Trabzon’da da yapılabileceği belirtildi. Ortahisar adayının hafta sonuna kadar netleşmesi bekleniyor.

Of’ta aday cuma günü belli olacak 

Öte yandan AK Parti Genel Merkezi Of İlçe Kongresi için dört aday adayını Ankara’ya çağırdı. 17 Ekim  tarihinde yapılacak olan Of Kongeresi için Halil Alireisoğlu, Ahmet Çapoğlu, Erkan Öztürk ve Ulvi Ulu...Of adayının üç gün içinde  kesinleşmesi bekleniyor. 

ARAŞTIRMACI YAZAR ALBAYRAK’IN İSMİNİN YAŞATILMASI İSTENDİ

İYİ Parti Büyükşehir Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu, Trabzonlu araştırmacı, yazar Hüseyin Albayrak’ın adının yaşatılması için Trabzon’da kütüphane veya kültür merkezine verilmesi için önerge verdi. Okunan önergede “Trabzon’da yerel tarih ve yerel edebiyat alanında birbirinden kıymetli eserler kaleme alan Hüseyin Albayrak’ı 19 Eylül 2020 tarihinde kaybettik. Hüseyin Albayrak Trabzon deyince akla gelen ilk isimlerden biriydi. Bir tarih, kültür ve medeniyet şehri olan Trabzon’un zengin geçmişini çok iyi bilirdi. Trabzon’un fethi, basını, edebiyatı, şiiri, siyasi geçmişi, diyaneti, ilmi ve tarihi şahsiyetleri, kadim mekânları, kültür ve eğitim tarihi üzerine yazmış olduğu birbirinden kıymetli 32 eseri vardır. Albayrak’ın en büyük mirası geride bıraktığı birbirinden kıymetli kitaplarıdır.. Koca bir ömrü Trabzon’da yaşayan Hüseyin Albayrak’ın adının gelecek nesiller tarafından da bilinmesi için kültür ve tarihle ilgili bir binada yaşatılması vefa duygusunun gereğidir. Trabzon’umuzun yetiştirdiği Araştırmacı-Yazar Hüseyin Albayrak’ın adının Trabzon Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan uygun(kütüphane, kültür merkezi vb.) bir binaya verilmesini öneriyorum” ifadeleri yer aldı. Önerge kabul edilerek kültür komisyonuna havale edildi.

KALDIRIM İŞGALLERİ TARTIŞILMAYA DEVAM EDİYOR

Büyükşehir Belediyesi İYİ Partili Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu, Trabzon’da kaldırım işgallerine dikkat çekerek, Gazipaşa Caddesinde otomobil park alanlarının kaldırılarak kaldırımların genişletilmesini istedi. Çakıroğlu , “Bizim şehir olarak işgal altında olan kaldırımlarımız var. Bunların bir tanesini hem yerel medyada hem de sosyal medyada etkili şekilde yansıdı. Ortahisar Belediyesinin Zabıta Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesinin Zabıta müdürlükleri bir araya gelerek mevki, görev alanı tanımına uymayarak ortak bir şekilde bu işgal altında ki kaldırımlarda çiçekçi olur, pastacı olur adı ne olursa olsun hepsi hikaye getirilip kaldırımların şehre iade edilmesi gerekir” dedi.

Başkan Zorluoğlu ise kaldırım işgalleriyle ilgili söz konusu Selim pastanesinin belediye başvurmadığını belirterek “Zabıtanın yaptığı sonuna kadar doğruydu. Eğer yine aynı şey yapılırsa aynı müdahaleyi yapılıp, gereken ceza uygulanacaktır. Elma ile armut bir birine karışmasın. Ulaşım Master planı bitiyor zaten. Bir dükkanın önüne masa sandalye konulup insanların geçişi engellenmesi apayrı bir konudur.” dedi.

MHP’Lİ NİHAT BİRİNCİ, DAĞLIK KARABAĞ’LA İLGİLİ HANGİ MESAJI VERDİ?

MHP Trabzon eski il başkanı Nihat Birinci, savaş meydanlarında Azerbaycan ile baş edemeyen Ermenistan’ın siyasetle birlikte bir takım kazanımlar elde edebilmek için uğraş vermesinin boşa çıkacağını söyledi. Dağlık Karabağ’ın er ya da geç Azerbaycan’a katılacağını dile getiren Birinci, “Gönlümüz bu işin biran önce halledilmesinden yana idi. Savaş meydanlarında Türk'ün önünde duramayanlar, siyasi baskılarla durumu kurtarmaya çalışıyorlar. Fakat ne yaparlarsa yapsınlar, bu meselenin Azerbaycan Türk'ünün isteği doğrultusunda çözüleceğine inancım tamdır. Çünkü Türk'ün oku yaydan çıkmıştır. Umutsuzluk Türk'ün kitabında yazmaz. Küçük bir mola verilmesi, yaydan çıkan okun hedefine biraz daha geç ulaşmasına sebep olur, hepsi o kadar. Hiç kimse merak etmesin, o ok hedefine ulaşacaktır. Ama er, ama geç.” dedi.

OKULLARIN AÇILMASIYLA MERAK EDİLEN SERVİS SORUNU SÜRECEK Mİ?

Okullarda eğitimin kısmen açılmasıyla velilerin merak ettiği okul servisleriyle ilgili Trabzon Servis Araçları Odası Yönetim Kurulu açıklamalarda bulundu. Öğrenci azlığı nedeniyle servis esnafının bir kısmının yine çalışmayacağı belirtilen açıklamada, “Covit-19 Pandemi sürecinde kısmen açılmış olan 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılımızda başta öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve servisçi esnaflarımıza huzurlu, başarılı sağlıklı ve bereketli bir eğitim öğretim yılı diliyoruz.  Bugün için servisçi esnaflarımızdan elde edilen bilgilere göre servislere ve okullara katılımın yeterli düzeyde olmadığı yönündedir.  Dolayısıyla esnaflarımızın çoğunluğu yine çalışmamaya devam etmektedir. Esnaflarımızın ayakta kalabilmesi adına Hükümetimiz den taleplerimizin bir an önce çözüme kavuşturulmsını diliyoruz.

İnşallah ileriki günlerde tam kapasite ile eğitime sağlıklı bir şekilde devam edilebilir.” ifadelerine yer verildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.