banner114

Muharrem ayına girmiş bulunuyoruz. Miladi olarak bu sene 2019  Eylül ayının 9. Gününe rastlar.  Kur’an da bahsi geçen önemli aylardan biridir.( haram olan bu  aylar; Zilkade, Zilhicce, Muharrem, Recep) Rabbimiz kitabında şöyle ifade eder  bu ayı bizlere.

Doğrusu Allah’a göre ayların sayısı, Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısına uygun olarak on ikidir; bunlardan dördü haram aylardır. İşte doğru olan hesap budur. O aylarda kendinize zulmetmeyin, müşrikler sizinle topyekûn savaştıkları gibi siz de onlarla topyekûn savaşın. Bilin ki Allah buyruklarına karşı gelmekten sakınanlarla beraberdir.( Tevbe Suresi - 36-37)

Muharrem ayı biz Müslümanlar açısından önemlidir. Her ne kadar bu ay ile ilgili bir sürü rivayet zikredilmiş olsa da bu ayın önemini  şu üç başlık altında özetleyebiliriz. Oruç, Hicri Yılbaşı ve Kerbela(Hz. Hüseyin’in şehit edilişi)

Birincisi oruç;

Peygamberimiz medineye hicretinden sonra Yahudilerin oruçlu olduğunu görür "Bu ne orucudur?" diye sordu. Yahudiler, "Bugün, Allah'ın Musa'yı düşmanlarından kurtardığı, Firavunu boğdurduğu gündür. Hz. Musa (a.s.), bir şükür olarak bugün oruç tutmuştur" dediler. Peygamber efendimizde biz Musa’nın sünnetini yaşatmaya sizden hada çok yakınız ve hak sahibiyiz diyerek kendisi ve Müslümanlar oruç tuttular. Ta ki ramazan orucu farz kılınıncaya kadar. Sonra da Peygamberimiz(sa) muharrem orucunu Müslümanlara tutulup tutulmamasında serbest bırakmıştır.

Yalnız burada dikkat edilmesi gereken bir husus Yahudilere benzememek için 9. günün bir önüne  birde  arkasına gün ilave edilerek, yani 9-10-11. günlerinde oruç tutulmuştur.  Öyleyse Müslümanların Yahudilere benzemek gibi bir durumu söz konusudur.

İbrahim i bir gelenek olan muharrem ayını oruçla karşılamak bizler için güzel bir davranıştır. Bazı hadis kaynaklarında ramazandan sonra tutulacak en makbul oruç yine bu aydadır denmiştir.

Bizler bu ayda oruç tutarak peygamberlerin izinden gittiğimizi beyan etmiş oluyoruz. Çünkü bütün

peygamberler bir birlerinin izinden yürüdükleri için oruç ta en başından beri İbrahim’i bir sünnet olarak devam edip gelmiştir. Rabbimiz peygamberler arasındaki bu devamlılığı şöyle bildirir bizlere.

On sekiz peygamberin adını saydıktan sonra:…. “İşte bütün bu peygamberler Allah’ın rehberliğine tabidirler; şu halde sen de onların izini takip et!”( En’am 90. )

Bizlerde bir çok konuda olduğu gibi muharrem ayında oruç  tutarak peygamberlerimizin izini takip ettiğimizi beyan ediyoruz.

 ikincisi Hicrî takvimin başlangıcı;

Hz. Ömer'in halifeliği döneminde Hz Ali’nin teklifiyle ‘’hicret’’ hicri takvim başlangıcı sayıldı.

O tarihten bu yana 1 Muharrem Hicri yılbaşı olarak kabul gördü.

 Hicret islam tarihinde yeni bir dönüm noktası oldu ve tarihte yeni bir sayfanın açılmasına sebep oldu. Hicri takvimin başlangıcı olarak tüm dünyada kabul gördü..

Üçüncüsü  Kerbala ;

Uzun olacağından yazımı burada nihayetlendirelim. Haftaya inşallah  devamını yazarım.                                                                          

Kalın Sağlıcakla

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.