banner114
banner146

Trabzon’da bir zamanlar birlikte yaşadığımız ve şimdi İstanbul’da yaşayan 50 yıllık muhafazakar bir dostla 2023 ve sonrasını konuştuk. Muhafazakarları hazin bir finalin bekleyip beklemediğini tartıştık.

Dedi: Trabzon’da yaşıyorsunuz. Trabzon’dan bakış çok önemli. Size göre 2023 seçimlerinde neler olabilir? Bir dönem sona erer mi? Açık ve net soralım… Tayyip Erdoğan gider mi?

Dedim: Siyasette bir yıl çok uzun bir süre… Çok şey değişebilir. Dolayısıyla bu kadar uzun bir süre için şimdiden yorum yapmak yanıltabilir. Bugünkü tabloya göre hem muhafazakarlar hem Cumhur İttifakı kaybedecektir. Zira anketler böyle okuyor. Trabzon’da AK Parti yüzde 50’nin altına inmişse tartışılacak bir şey kalmamış demektir.

Dedi: Bir yıl sonra ‘değişir’ dediğiniz nelerdir? Neler olursa farklı sonuçlar doğurabilir? Ne olursa Cumhur İttifakı kazanabilir?

Dedim: Doğrusu ben yalnızca ekonomiyi kastediyorum. Diğer türlü değişmesi muhtemel hiçbir şeyin bugünkü tabloyu değiştirebileceğine inanmıyorum. Fiyatlar aşağı inmez. İnmeyecektir de. Öyleyse alım gücünün ne kadar artacağı önemlidir. Enflasyon ne kadar düşürüleceği… Fiyat yükselişinin ne denli durdurulup durdurulmayacağı önemlidir. İstihdama ne kadar çözüm bulunup bulunamayacağı önemlidir. Bugünkü tablo bunlar açısından iç açıcı değildir.

Dedi: Ama daha önceleri, Libya-Kuzey Suriye, Karabağ, Doğu Akdeniz gibi dış konuları önemsiyordunuz. ‘Söz konusu vatan olunca’ diye diye yazıyordunuz.

Dedim: Pahalılık ve geçim sıkıntısı hepsini yendi. Önceleri insanlar ülke sorunlarını daha öncelikli düşünüyorlardı. Şimdi ise kendi sorunları daha öncelikli hale geldi. Parasızlık her şeyi yendi.

Dedi: Daha önceleri ekonomik sorunlarla ilgili de ‘çözerse yine bu hükümet çözer’ deniyordu. Şimdi durum değişti mi?

Dedim: Evet… Değişti ve değişiyor. Çünkü ekonomik kriz 1. yılına doğru seyrediyor ve hiçbir olumlu gelişme olmuyor. Hatta her şey daha kötüye doğru gidiyor. Hal böyle olunca, insanlar da ‘çözerse bu hükümet çözer’ anlayışından umudu kesiyor.

Dedi: Siz muhafazakâr bir kalemsiniz. Bu kadar umut yitirdiniz mi? Muhafazakârlar da önceliklerinden vaz mı geçtiler?

Dedim: Muhafazakâr kitleler zaten rahatsızlar. Yolsuzluklar, işin ehline verilmemesi, toplumsal dejenerasyon… Muhafazakâr aydınlar artık değerleri terk etti ve farklı değerler edindiler. Uyarı görevlerini yerine getirmediler. Hal böyle olunca, muhafazakar kitleler önce aydınlardan umudu kesti. Şimdi de nötr hale geldiler. Tıpkı İstanbul belediye seçimlerinde olduğu gibi. Ne yazık ki muhafazakârlık adına da pek bir şey kalmadı.

Dedi: Gelenler bütün bunları düzletecekler mi? Özellikle muhafazakar kitleler (bireyler) olanlara razı gelecekler mi?

Dedim: Razı gelmeyenler sokağa inip değerlerini savunacak. Yaşadığını ve var olduğunu haykıracak. Yerine göre sorumluluk alıp ‘DUR’ diye bağıracak. Şimdi sorumluluğunu bile unuttu.

Dedi: Bu söylemlerinizden sanki razı gibi bir tavır anlaşılıyor.

Dedim: Razı olmak, kişinin kendi yaptığı ile alakalıdır. Bu hale muhafazakarlar getirmedi ki razı olsunlar. Engel olma güçleri de yok. İtiraz etme mecalleri de kalmadı. Değerler bütünü yerine partiye bağlılık ölçü haline geldi. Hal böyle olunca hiç günahları olmadığı keyfiyetle yargılanıyorlar. Hatta yeterince sahiplenmemekle suçlanıyorlar. Başkalarının yaptığı kötü işlerin bedelini paylaşmaları isteniyor. Bu finalde onların hiçbir dahli yoktur ve olmamıştır. Algı onların üzerine yıkılsa da bu final muhafazakarların finali değildir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Turgay 7 gün önce

siyasal islam bir daha türkiye'nin gündemine gelmemek üzere tarihin çöp tenekesine atılıuor hatta atıldı. yeni yetişen kuşaklara bakın durumu daha da iyi anlarsınız.