banner114

Türkiye sizin adınızı kurulan son kabine ile duydu. Daha doğrusu siz gelmeden namınız tüm yurda dağıldı. Diyeceğim o ki bir milyonluk eğitim ordusu, 18 milyonluk öğrenci ile velilerinin beklentisi çok büyük. Haklılar da. Zira şimdiye kadar sütten ağızları yandı, yoğurda üfler oldular. Cumhuriyetin son yıllarından sonra eğitimde bir dikiş tutturmadık. Adı milli demeğe yakışan bir sistem getiremedik. Oradan buradan kopyalamağa çalıştığımız yarım yamalak sistemler halkın ihtiyacını karşılayamadı. Ama biz adını “milli eğitim” diye kullanarak milli olacağını sandık. Halkın ihtiyaçlarını karşılayacak, devleti yüceltecek, kalkınmayı kökten ateşleyecek, insanımızı geleceğe hazırlayacak proje geliştiremedik. Tıpkı pusulasız bir gemi gibi okyanusta dönüp duruyoruz. Yani henüz bir yerden başlayamadık. Günlük, aylık ve yıllık alınan palyatif tedbirlerle bir asırlık koca zamanımızı heder ettik. Kısacası akıntıya kürek çektik. İşin en acı tarafı da sorumluluk mevkiinde olanlardan hesap soramadık. Siz göreve başlarken: “Ben bakan değil, gören olacağım” demiştiniz. O halde görün bu yavrularımızın çektiği sınav azabını! Dünyanın hiçbir medeni ülkesinde böyle bir rezalet görülmez Çektiği sınav azabı yetmiyormuş gibi son üç yılımızı da “TEOG” sınavları ile geçirdik. Bunun mucidini de rektörlükle taltif ettik. Üniversiteye gidecek yavrularımız için sınav maratonu hız kesmeden devam ediyor. Kurslar yine devam ediyor. Sadece isimleri değişti. Veliler borçlanarak özel kurslara yöneliyor. Dur diyen yok. Başlı başına bir sektör hâline gelmiş. Siyaset bu sektörü gözden çıkaramıyor.

Önceleri siyah önlük, yakalık vardı. Sonra önlüğün rengi değişip mavi oldu. Şimdi okullar kendi başına belirledikleri özel kıyafeti mecbur ediyorlar. Hem de kimden alınacağını da onlar tayin ediyor. Kışla eğitiminden bir türlü çocuklarımızı kurtaramadık. Bırakalım çocuklarımız evde annesi ve ablasının ördüğü, hazırladığı elbiseleri giysinler. Onları daha pahalı giysiler almağa niçin mecbur ediliyor? .Anayasamız ilköğretimde eğitimin mecburi ve parasız olduğunu emreder .Ama okulların keyfi olarak yüklediği külfetler paralı eğitimi bile solluyor.

Gör Sayın Bakanım, trafik terörüne öyle kırmızı düdük çalarak çare olunmaz. Şeker lokum ikram edilerek hiç olmaz. Trafik dersini müfredata ders olarak koyup, polisle birlikte eğitimini uygulamalı olarak yapmalıyız.

Gör Sayın Bakanım, bu yaz sezonunda deniz, göl, gölet, kanal ve ırmaklarda ölenlerin sayısı 440 aştı. Okullara yüzme dersini de ders olarak koyalım. Zamanla alt yapısı gelişir ve bu ölümlerin önüne geçmiş oluruz.

Gör Sayın Bakanım, öğretmenlerin atamaları, idareci tayinleri sendikalar tarafından yapılıyor. Sendikalar mesleki sorunları çözecek yerde bakanlığın görevini yapıyor. Öğretmen, idareci ve hatta il, ilçe yöneticileri de bunları aşamıyor. Nice liyakatli, başarılı öğretmen ve yöneticiler sendika zulmü ile görevlerinden alınmışlardır.

Gör Sayın Bakanım, okulların yetiştirdiği ve mezun ettiği okullardan çıkan yavrularımız evin sigortasını, bozulan musluğun contasını dahi değiştirme becerisini kazanamıyor. Okullarımızda iş atölyeleri açılarak, iş bilgisi dersi konmalıdır.

Gör Sayın Bakanım, okullarımızda yurttaşlık bilgisi ve muaşeret dersleri koyalım ki topluma vatandaşlık görevini bilen, muaşeret kaidelerine uyan saygılı ve bilinçli gençler yetişsin. Bu saydıklarım bir anda kolay olacak işler değil. Ama hacca gitmeğe çalışan “KARINCA” misali bu uğurda bir yerden başlamanız bile bizim için yeterlidir. Başarılı olmanız için tüm eğitimcilerin duaları sizinledir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Halil ibrahim demircik 1 yıl önce

Ben kahramanmaraştan soru soracam kanuni imam hatip ortaokuluna tablet dağıtalacakmı

Avatar
ece 1 yıl önce

Nolur 24nisan tatil olsun çok yorulduk