banner114

Bu köşede bir başka yazarla atışıp, tartıştığım hiç olmamıştır. Bu kez öyle olmayacak, Can Ataklı’ya itiraz ediyorum! “Devletin kuralları var” diyerek belli bir zihniyetin yaşam tarzını önce devletin tepesine taşıyıp kutsayarak, sonra da halka dayatarak sosyal yapıyı kendi dünyanıza göre şekillendiremezsiniz!

Ne demiş Can Ataklı bir bakalım:

"Erdoğan iktidarıyla birlikte artık milli günlerimiz de Kuran okunarak ve dualar edilerek başlatılıyor. Cumhurbaşkanı, bakanlar, eşleri, kuvvet komutanları elleri havada, dua okurken karşılıyorlar artık milli bayramları.”

Diyor ve sonra kendisine verilecek muhtemel cevapları önceden tahmin edip sıraladıktan sonra karşılığını da şöyle veriyor:

“Burası Müslüman bir ülke, Kuran okunması, dua edilmesi neden yanlış olsun” diyenler çıkacaktır. Hayır böyle bir şey olmaz. Devlet yönetimine ne din kuralları, ne de dua girmez, giremez. Devletin kuralları vardır!” 

Diyor ve tehdit ediyor:

Bugün bu görüntüyü veren herkes, eninde sonunda bundan sorumlu tutulacaklardır!" Yani hesap sorulacaktır! Demek istiyor. Hesap sorulacak günlerin özlemi içinde olduğunu bu cümlesinden anlamak çok da çaba gerektirmiyor!

Bunu okuduktan sonra evet haklısın mı diyelim? Sorumlu tutulup hesap vermekten korkarak, “aman abi yapmayın!” mı diyelim?

Ne haklısın diyebiliriz, ne de abi yapmayın diyebiliriz! Çünkü bu cümlelerde Kuran okuyup, dua ederek kendi deyimiyle “milli günleri başlatan” yetkililer hedef alınmıştır; cevabını verip vermemek, Can Ataklı’yı muhatap alıp almamak onların takdirindedir. Benim onların adına cevap vermek gibi bir misyonum yoktur.

Ancak devlet anlayışı kime göre ve nasıl olmalıdır? Bu konuda görüşlerimizi ifade etmemiz, düşünen insan olarak hakkımızdır, kimseden izin almadığımız ve özgürce kullandığımız yetkimizdir.

    ●Sayın Can Ataklı,  bahsettiğiniz o kuralları kimin, hangi ilkelere göre koyduğuna bağlıdır. Halk ile devletin bütünleştiği bir Türkiye, cumhurun özlediği Türkiye’dir. Türk Devletini, Türkiye Cumhuriyetini Türk Halkı kurmuştur; Türk Halkı da müslümandır; devletin kuralları halkın değerlerine dayanmalıdır. Türk Milleti kendi inanç değerlerinin simge ve sembollerini kendi devletinde görmek istemektedir.  Böylece devlet ile halk bütünleşecek ve devlet gücünü halktan alacaktır.
     ●İlk meclisin açılısında Kuran okunduğunu, Atatürk ve arkadaşlarının dua ettiklerini görmediniz mi?
     ●57. Alay'ın cephede topluca bayram namazı kıldığı resmi görmediniz mi? Komutanı kimdi bilmediniz mi? Atatürk’ün Balıkesir’de hutbe okuduğunu duymadınız mı? Atatürk’e hutbe metinlerinde dua edilmiyor diye Diyanet Kurumunu eleştirirken, Anıtkabir’de Kuran ve dua seslerinin yankılanmasından neden rahatsızlık duyulmaktadır?

     ●Müslümanım diyen insanların dua etmesi kadar tabii ne olabilir? Duanın yasak olduğu yer mi var?
     ●Batı ülkelerinde kilisenin devlet üzerindeki etkilerini bilmiyor musunuz?

     *Amerika devlet başkanlarının dini törenle papazın refakatinde İncil’e elini basarak tüm dünyanın gözü önünde yemin ederek göreve başladığınızdan haberiniz olmuyor mu?

     *Hakeza İngiltere’de Kraliyet teamül ve geleneklerini bilmiyor musunuz?

 Aslında bunların hepsini çok iyi biliyorsunuz da geçmişin Jakoben devlet alışkanlığını bir türlü atamadınız. Yani devlet bizimdir anlayışı. Şunu biliniz ki devlet halkın olunca, işler daha hızlı ve kolay yoluna girecektir. Türk Halkı devletini kendi değerleriyle bütünleşmiş olarak gördüğü zaman gerçek güç birliği oluşacaktır. Korkulan da budur!

Halktan kopuk senfoni müzik eşliğinde, yüz binler harcanarak diktirilen halktan uzak frakların giyildiği, halktan kimsenin olmadığı, seçkinlerin ve onların davetlilerinin yer aldığı çeşit çeşit alkollü içkilerin servis edildiği kokteyllerin halkın cumhuriyeti ile ilgisi nedir?  “devletin kuralları” onu kuran halkın kurallarıyla uzlaşık, bağlaşık ve barışık olmasındaki sakınca nedir?

Oh ne âlâ! Halk kurtarsın, halk kursun başkaları(!) kendi yaşam tarzını devletin kuralları diye dayatsın! Yok öyle bir dünya! Olmamalı. Halk neyi takdir ediyorsa temsilde o olmalıdır.

    ●Türk Milleti’nin inanç değerlerinden ve kültürünü yaşamak arzusundan dolayı çektiği çileler, verdiği hesaplar, ödediği bedeller hala yetmedi mi? Neyin özlemi içindesiniz?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.