banner114
banner146

MHP İl Başkanlığının hafta sonu organize ettiği “Adım Adım 2023 İl İl Anadolu” toplantılarının Trabzon ayağına katıldık. Kendi görüşlerimizi yansıtan bir analiz yapmak istiyoruz.

İlk konuşmayı yapan MHP İl Başkanı Bekir Sıtkı Tarım konuşmasının özüne terörle mücadeleyi oturttu. Türkiye’nin bugün yaşanan sıkıntıların benzerlerinin geçmişte de yaşandığını ve bunun tek nedeninin Türkiye’nin birlik ve beraberliğine yönelik mücadele ile alakalı olduğunu kaydetti. Tarım; “Ya Mavi Vatan’dan, sınır ötesi operasyonlardan, Libya’dan, Karabağ’dan çekilip terörle mücadeleyi bırakacağız yada dolar yükselecek” ifadeleriyle ülkenin karşı karşıya bulunduğu tabloyu izah etti.

İkinci konuşmacı parti adına Trabzonlu MHP MYK Üyesi Yavuz Tellioğlu’ydu. Tellioğlu, MHP olarak yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğunu belirttikten sonra bunun için 100 maddelik bir program hazırladıklarını söyledi. Ardından parti olarak stratejik hedeflerini sıraladı. HDPKK ile ilgili söylemi salonda alkış kopardı. Sözlerinin sonunu Trabzonspor’la bağladı. İyi bir Trabzonspor taraftarı olan Tellioğlu, “İnşallah o sene bu sene olsun” deyince salonda alkış tufanı koptu. Tam alkışlar bitmişti ki oturduğu yerden bu kez Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz söz aldı. Aynı zamanda KTÜ mezunu olan Durmaz, “Trabzon benim ikinci vatanım. Bugün, ikinci vatanımda geçmişimden bir bölüm yaşıyorum. Ben de Trabzonsporluyum ve Trabzonspor’un şampiyonluğunu bekliyorum. İnşallah o sene bu sene” ifadelerine yer verdi. Ardı ardına alkışlar pozitif bir atmosfer oluşturdu. Ardından programın konuşmasını yapmak için kürsüye gelen Durmaz davet edildi. Söze İbni Haldun’un “Coğrafya kaderdir” sözü ile girdi. Türkiye’nin yaşadığı dış müdahaleleri kaderiyle bağdaştıran Durmaz, “Ne zaman bir çıkış yakalasak benzer operasyonlara maruz kalıyoruz. Bu ülke 40 yıllık terör belasına tam 1 trilyon dolar para harcadı. Dikkat edin 1 trilyon dolardan bahsediyoruz. Bugün hiç borcu olamayan bir Türkiye olacaktı. İşte bunun için terörün bitmesini istemiyorlar” dedi.

Türkiye’nin tarihi bir eşikte olduğunu kaydeden Durmaz bununla ilgili çeşitli örnekler verdi. Dolar operasyonunun “Egemenlik haklarımızı savunmamızı dolarla engellemeye çalışıyorlar. Türkiye bunu da yenecektir” dedi. Durmaz daha sonra 2013 yılı Haziran ayında hükümete yönelik olarak başlayan operasyonlara dikkat çekti. Geziyle başlayan dış müdahalenin daha sonra hendek terörüyle ve sonra 15 Temmuzla devam ettiğini kaydetti. Durmaz işte bu noktada yine 2013 yılında Polis/Hukuk Darbesi olan 17-25 Aralık’a hiç değinmedi. Yani bunu bir operasyon olarak görmedi. Programın sonunda yanına giderek gazeteci olduğumuzu belirtip bu ayrıntıyı sorduk. Durmaz; “Orada 4 bakanla ilgili farklı şeyler var. Ben 17-25’i öyle görüyorum” dedi. “Yani siz dışarıdan Polis/Hukuk darbesi olarak görmüyor musunuz?” sorusuyla ısrar ettik. “Hayır. Öyle görmüyorum” dedi. Sözü 15 Temmuz Darbesine getiren Durmaz, 15 Temmuz gecesi Genel Başkan Devlet Bahçeli ile beraber olduğunu ve bu birliktelikteki olayların ayrıntılarını anlattı.

Durmaz, MHP’nin FETÖ’ye karşı tavrını kalın çizgilerle belirledikten sonra İYİ Parti’ye yöneldi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in o gece evinin balkonuna bile çıkamadığını, arayan partililere ise evlerinden çıkmamalarını tavsiye ettiğini söyledi. İYİ Parti için ‘Burası Kürdistan diyen HDPKK’lıya ‘Ne Kürdistan’ı ulan. Burası Türkiye’ diyemeyen bir partidir. Sıra şehit yakınına geldiğinde ablasına küfreden bir partili yakıştırması yaptı. Akabinde şehit ablasına küfreden Kocaeli Milletvekili Lütfi Türkkan’a yönelen Durmaz, “O ahlaksızın gazi meclisten atılması gerekiyor. Bunu sonuna kadar gideceğiz. Şehit ailelerine küfreden dilleri koparacağız” dedi.

Sözü Trabzon Eski Milletvekili Koray Aydın’a getiren Durmaz, Koray Bey’in Meral Akşener ile ilgili sarfettiği “Kendisini cemaat destekliyor” sözünü hatırlattı. Ardından Koray Aydın’a yönelik sert sözler sarf etti. Ve şu soruyu sordu. “Ey Koray Aydın, Seni oraya mecbur eden nedir? Hangi korkularından ötürü orada oldun?”

Durmaz sözlerini 2023 seçimleri yüzyılın seçilmeleridir ifadeleriyle bitirirken Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılara dair hiçbir şey söylemedi.

***

MHP’nin İl İl Anadolu Programı, CHP’nin HDP ile birlikte ‘Yurtdışına asker gönderilmesi tezkeresine hayır oyu vermesiyle’ hayata geçirildi. Amaç bu ittifakı anlatmaktı. Yani MHP bu programlarda CHP-HDP işbirliği ve Türkiye’ye yansımalarını anlatacaktı. Tam da MHP’nin en iyi hazırlanıp anlatacağı keyfiyet… Beklenti bir de ekonomik konularla alakalıydı. Ancak MHP bu heyeti bu konuda çok özel ve özgün bir şey söylemedi. Bize göre Trabzon dinlemeye hazır ve merakla bekledi. Ancak MHP Genel Merkez yetkilileri hazırlıksızdı.

2023 yüzyılın seçimlerine bize göre çok daha çetin ve kapsamlı hazırlanmak gerekiyor. Özelikle MHP’nin varlık-yokluk bağlamında yük alması gereken bir seçim gibi gözüküyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Akıncı 2 ay önce

MHP aile içi kavgaya tutuşmuş, kendi içinde uzlaşmaz, anlaşmaz hale düşmüştür. Sayın Devlet Bahçeli merhum Alparslan Türkeş’ in hanımı tarafından ağır dille eleştirilmiştir, Sayın Bahçeli son günlerde panik içinde ne yapacağını şaşırmıştır. Kendisine hiç mi hiç yakışmayacak şekilde basit bir jargon ağzı ile Ankara Büyükşehir Belediye başkanını çok ucuzca tehdit etmiştir. Sayın Yavaş’ ın cevabı ise bir o kadar muhteşemdir. 2, 5 senedir kendisi ile ilgili olmayan konularda kimseye cevap vermeyeceğini ve altı milyon Ankara’ lının refahı için çalışacağını ifade ederek devlet adamı ciddiyetini ortaya koymuş, yapılan tehdide aldırış dahi etmemiştir. Aslında aday aranan bu günlerde tam da Cumhurbaşkanı olabilecek kalite ve donanımda birisidir. Bence Sayın Bahçeli Bu tehdidi ile Türkiye’ nin yeni Cumhurbaşkanını işaret etmiştir. Bekleyelim ve görelim,görünen o ki seçim sürecinin son 100 metresinde daha neler göreceğiz..