banner114

İnsan zahmet ve meşakkatli işleri yapmak konusunda çok isteksizdir. İçindeki dürtüler her zaman meylü’r rahat eğilimindedir. Gündelik ve iş hayatımızda kendimizi biraz gözlersek zahmetten, işten kaçma dürtüsünün bizi nasıl yönlendirdiğini görürüz.

Etrafımızdaki her şey kendi vazifesini yapmakla görevini yerine getirip, işini yapmanın lezzeti içerisinde hareket etmektedir. Semadaki küreler, Mevlevi gibi raks ederek vazifesini yapmanın şevkini bize gösterir. Küçük tohumcuklar önce filizlenerek, sonra fidan olarak, başlarında koca ağaçları taşıyıp küçüklükleri içerisindeki büyüklüklerini göstermekte, varlıklarının ve işlerinin ihtişamını sergilemektedir. Taş bile görüldüğü gibi yeknesak ve hareketsiz değildir. O kendi içinde milyonlarca atomu barındırır ve bu atomların gökyüzündeki yıldızlardan belki de daha büyük bir şevkle hareket etmektedir.

İradesi olmayan canlı, cansız varlıklar büyük bir hareket ve gelişim içerisindeyken, akıllı, şuurlu ve iradeli olan biz insanlar çoğu zaman onların aksine bir yaşayış arzu etmekteyiz. Yaradılışın bu umumi kanunu haricine çıkma eğilimimiz gerçekte bizi bu kanunun daha çok kucağına atar. Zahmetten kaçarken, tam aksine daha büyük meşakkatlerin kucağına düşeriz. Bilmeyiz, tembellik ve rahat düşkünlüğü, sefaletin ve rezaletin anasıdır. Bu birey için böyle olduğu gibi toplumlar içinde böyledir.

Tembellik mevcut modern hayatın ve işsizliğinde tetiklediği bir hastalık olarak içimizde yaygınlaşmaktadır. Modern teknolojiler eskiden çok daha uzun sürelerde yapılan işleri çok daha kısa sürelerde ve daha isabetli bir şekilde yapmamızı sağlamaktadır. Bu gerçekten bize çok fazla zaman kazandırmaktadır. Bu zamanı pozitif kullanmak elimizdedir.

İşsizlik bir diğer tembellik hastalığını tetikleyen bir başka unsurdur. Özellikle ülkemizde yaygın olan genç ve eğitimli işsizliği, çalışma çağına gelmiş, okullarını bitirmiş, işe girip çalışarak hayata atılmayı bekleyen gençleri boşlukta bırakmaktadır. Kronikleşen işsizlik, kişiden çalışma şevkini alır. Kendisine haksızlık yapıldığı ve isyan duyguları onu giderek umutsuzluğun içerisine attıkça tembellik tuzağına doğru sürükler. “Ne yapayım bana iş vermiyorlar ki çalışayım” savunması benliğini esir almaya başlar.

Aslında bu tuzaktan çıkış yolları vardır. Mesela, şuanda işsiz olan bir kişi, iş bulabilmek ve kendini geliştirebilmek için bu boş zamanı fırsata dönüştürebilir, yeni bir dil öğrenir, yeni beceriler elde eder, mesela bir istatistik veya bilgisayar programını kullanmayı öğrenebilir. Böylece kendini farklılaştırarak, iş bulma olasılığını artırır.

Kamusal alanda mesleki haklarını elde etmek için yasal hak arama yollarıyla hakkımızı aramaya devam edelim. Fakat bilelim ki, tek rızık kapısı burası değildir. Biz insan olarak çok özel yeteneklere sahibiz, girişkenlik ve yeteneklerimizi kullanarak çok yeni kapılar ve yollar açabiliriz. Kapalı kapıların önünde nöbet tutmaktansa, aralık kapılardan içeri girmeye çalışmalıyız. Bu gün bir dili pratikte konuşabilen bir sağlıkçı hiçbir zaman işsiz kalmaz. Özellikle medikal turizm alanında hizmet sunan özel hastaneler için bu kişi bulunmaz bir elemandır.

İçimizdeki meylü’r rahat ve tembellik eğilimleriyle baş etmemiz gerekir. Çalışmanın şevki ve lezzetini atomlar, yıldızlar, belki tohumlar gibi hissederek, durmaksızın Mevlevi gibi raksa kalkmalıyız veya yeşerip fidanlar olmalıyız. Modern teknolojilerin bize kazandırdığı bolca zamanı güzel işler ve gerçek dostluklar için kullanmalıyız. İşsizlik sorununun ise, yeteneklerimizi ve cesaretimizi güçlendirerek üstesinden gelmeliyiz.

Unutmayalım, Fıtratı müteheyyiç (heyecanlı) olan insanın rahatı sa’y (emek, çalışma) ve cidaldedir (mücadelededir).”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108