banner114

Bir varmış bir yokmuş…

Trajikomik bir masal gibi… Ama değil…

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, mart ayı son meclis toplantısında Karadeniz’den Günebakış Gazetesi ile ilgili şu talihsiz açıklamaya (iftiraya) imza attı: “Yazalım, iftira atalım, köşeye sıkıştıralım. Kitapları basalım, gidelim büyükşehir belediye başkanına satalım. Biz bunu çözdük. Bu kitapları satın almıyoruz. Bu arkadaşlara diyoruz ki hodri meydan. Bu şekilde bize şantaj yapamazsınız.”

Başkan Zorluoğlu, milletin meclisinden yayıncılık hayatının 20 yılını geride bırakacak olan, Trabzon’a kazandırdığı 16 eser ile çok önemli çalışmalara imza atan, tarihe önemli notlar düşen, şehrin nabzını yakından tutan,  Trabzon’un bir yerel gazetesine “hodri meydan” dedi. Gazetenin bir yıldır kendisine karşı yaptığı haberlere çıkıp, açıklama yapma gereği duymayan Sayın Başkan Zorluoğlu, 1 ay önce çıkan “15 Temmuz Trabzon Gazileri” adlı kitabı almadığı için kendisine şantaj yapıldığı iftirasında bulundu.

Meslek hayatımda 5.yılımı geride bırakıyorum. 4 yıldır Karadeniz’den Günebakış Gazetesi ailesi ile birlikteyim… Benim gibi yolun başında olanlar için hayallerinin peşinden gitmek çok önemlidir bir yanıyla da çok zordur… Sınırımızda, yanı başımızda uzun süredir yaşanan bir insanlık dramı var. Suriye’de iç savaş yıllardır devam ediyor.  Türkiye, tüm dünya tarafından ölüme terk edilmiş mültecilere sırtını dönmedi ve kapılarını açtı. Her şehre olduğu gibi Trabzon’a da bini aşkın mülteci sığındı. Evet, birileri bunu yazmalıydı. Hem Trabzon tarihi adına, hem Türkiye tarihi adına hem de dünya tarihi adına not düşmeliydi… -ki Türkiye’nin ne kadar büyük bir ülke olduğunu herkes görsün…

Gazetemizin imtiyaz sahibi Sayın Ali Öztürk’e “Trabzon’daki Suriyeli mültecilerle bir yazı dizisi yapmak istiyorum” dediğimde, sonuna kadar destek verdi. 1 yılın sonunda röportajlarımızı kitaplaştırma kararı verdik. “Kitap basalım, başkasına satalım” sözleriyle geçiştirilemeyecek kadar ortada büyük bir emek ve özveri vardı… Kitabı ilk okuyanlardan biri Sayın Eski Bakanımız Faruk Nafız Özak oldu. Beni aradı. “Kitabı iki gün içinde okudum. Aferin kızım, çok güzel bir çalışma olmuş.” dedi. Akademisyen hocalar aradı tebrik etti. En önemlisi ne biliyor musunuz? Yüksek Lisans öğrencileri arayarak kaynak olarak kullanmak istediklerini söylediler. Benim gibi yolun başında olan biri için bunun ne kadar gurur verici bir şey olduğunu anlatmama gerek yok sanırım. Bunları kendimi ya da gazetemi övmek adına yazmıyorum. “Hoşça Kal Suriye” kitabı da tıpkı “Avni Aker Anıları”, “15 Temmuz Trabzon Gazileri”  gibi Trabzon tarihine not düşüldü. Bir lisans öğrencisi ya da Akademisyen Trabzon’a gelip bu konular hakkında araştırma yapmak istediğinde Karadeniz’den Günebakış Gazetesinin Trabzon’umuza kazandırdığı bu kitapları çalışmalarında kaynak gösterecek…

 “15 Temmuz Trabzon Gazileri” adlı kitap projesi geldiğinde yine bir gazeteci olarak büyük bir heyecan duydum… Bir eser üretmeyen, geride bir tane eser bırakmayan insanların sizi anlamaması ya da eleştirmesi çok kolaydır…  “15 Temmuz Trabzon Gazileri” 6 ay gibi bir sürede çok yoğun bir çalışmanın ardından ortaya çıktı. Gazilerimiz İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Samsun, Bursa, Artvin gibi bazı illere dağılmıştı. Bu illere gidip, şehrin dört bir yanına dağılan gazilerimizi bulup bu röportajları gerçekleştirdik. Diğer muhabir arkadaşlarımın da dediği gibi ailemizi uzun süre göremediğimiz günler oldu. Uykusuz gecelerimiz oldu. Bu kitapta 2 muhabir, bir editör, bir tasarımcı başta olmak üzere birçok kişi emek verdi… En önemlisi Türkiye’nin demokrasi tarihine altın harflerle yazılan o direniş gecesinde, Trabzonlu kahramanlarımızı,   Ortahisar Belediyemizin de vermiş olduğu destekle kitaplaştırdık.  Kahramanlarımızı Trabzon tarihine, Türkiye’nin tarihine not düştük. O kahramanların gözlerine bakmadan o gecenin önemini sizlere tam manasıyla anlatmam gerçekten çok zor.  Karşımda çocuk gibi hüngür hüngür ağlayan adamlar gördüm. Şehit eşlerinin o iman dolu, vakur onurlu ve gururlu duruşunu gördüm… Kitap çıktıktan sonra gazilerimizden sayısız teşekkür geldi. Hem Ortahisar Belediyesine, hem gazetemizin imtiyaz sahibi Sayın Ali Öztürk’e hem de Karadeniz’den Günebakış Gazetesi ailesine… Gazilerimizden birinin bize yazdığı mesaj beni çok etkiledi. “Bize yalnız olmadığımızı hissettirdiğiniz için size çok teşekkür ederiz.” ….

“Ortahisar’ın İlk Muhtarları” yine Trabzon’un tarihine kazandırılmış çok önemli bir eser. Şu an çalışmalarına devam ettiğimiz yine bittiğinde çok önemli bir eser olacak olan “15 Temmuz Gümüşhane Gazileri” kitabı var… Birbirinden değerli bu çalışmaların ortaya çıkmasında Trabzon’daki birçok yazara, yayıncıya her zaman elinden gelen desteği veren Sayın Ortahisar Belediye Başkanı A. Metin Genç’e,  bu kadar önemli eserler ortaya çıkarıp hem gazetesine hem Trabzon’a değer katan gazetemizin imtiyaz sahibi Sayın Ali Öztürk’e, çok değerli günebakış ailesine sonsuz teşekkür ediyorum…

Sayın Başkan Zorluoğlu’nun sanat, kültür anlayışı sadece festivallerden ya da şenliklerden mi ibaret bilinmez… “Hiçbir kitap satın almayacağım” diyen bir başkanın kapısını hangi yazar, hangi sanatçı çalacak. Ya da gittiğinde bu açıklamaların ardından nasıl bir psikolojide olacak… Tahmin etmek zor olmasa gerek… Ama şu hadisi hatırlatmak da fayda var sanırım: Ebu Hureyre (ra)’den rivayet edildiğine göre, Rasûlüllah (sav) şöyle buyurdu: “İnsanoğlu öldüğü zaman, bütün amellerinin sevabı da sona erer. Şu üç şey bundan müstesnadır: Sadaka-i câriye, istifade edilen ilim, kendisine dua eden hayırlı evlat.”

Bizleri köşelerine taşıyan insanlara da şu güzel sözü hatırlatalım: “Anlamak masraflı iştir; emek ister, gayret ister, samimiyet ister… Yanlış anlamak kolaydır oysa... Biraz yetersizlik ve yeteneksizlik, biraz da kötü niyet kâfidir…”

Saygılarımla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.