banner114
banner146

Salgınların ardından dünyada oluşan değişimleri tarihte hep okuduk. Önce salgın ile insanların özgün ve özgür yaşamları kısıtlanıyor. Hatta sağlıkları ile oynanarak bireysel haklarını dokunularak yaşama tutunma, yaşam sevinçleri ellerinden alınıyor.

Ya da yaşam özgürlükleri, umutları sağlık sorunları ile engelleniyor. Ardından istenilen şekillerde yaşam tarzları oluşturularak bunu yapanların maddi manevi cepleri, arzuları ve hegemonyaları kayıtsız şartsız pekiştiriliyor.

Günümüz salgını hangi hegemonyanın ürünüdür? Hangi arzuların ürünüdür anlamak belki de çok zor değildir. Salgının il gününden bu yana hep bir şeyler söylendi, yazıldı çizildi. Lakin herkesin duyduğu isimlerin en başında Microsoft’un sahibi Bill Gates ve Elliot Zuckerberg isimleri çok yerde sorumlu olarak ileri sürülmüştür.

Metaverse‘yi  ele alıp incelediğimizde bu iddiaların doğruluğunu güçlendirmiş oluruz. Öncelikle Metaverse nedir sorusunun cevabına kısaca bakalım. “Meta-universe ifadesinin kısaltılmışı olarak kullanılan Metaverse, gerçek ve sanal dünyanın bilim kurgu ile birleştiği (dijital dünya)” olarak tanımlanabilir.

İleri zamanlarda kullanılmak üzere yapılan ve yapılmakta olan çalışmalarda Metaverse aslında insanların evlerinde otururken yaşamlarını sürdürmeleridir. Sanal tatil, sanal kitap, sanal aile, sanal arkadaş, sanal komşuluk, sanal alışveriş kısacası üç boyutlu görseller ve bu görselleri hissedecek eldiven veya el materyalleri ile yaşamak.

Ev satın almak, ada satın almak. Bu satın alma ortamında evde oturarak yaşamınızı sürdürmek. Hatta daha da ileri giderek ölen, eşiniz, kardeşiniz, anneniz, babanız kısaca sevdiklerinizin görsellerinden oluşturacağınız; bugün sanal dediğimiz o gün yaşamım diyeceğimiz ortamlarda zaman geçirmek, yaşamak.

Bu ortamları oluşturarak bütün dünyayı elinde tutmak isteyenler ise dünya üzerinde oturdukları yerden diledikleri gibi dünyayı yönetme şansını elde etmiş olacaklar. Bitcoin’i kurarak gelecekte de tıpkı dolara yani ekonomik güç ve olguları ellerinde tutacaklar.

Bitcoin aslında geleceğin borsası olarak da anlaşılmaya başlanmış olmalı, bu açıdan baktığımızda. Böylece geleceğin ekonomik gücünün yine aynı yerde elde tutulması için şimdiden hazırlanan alt yapı olarak bakılmalı.

Aynı zamanda en düşündüren yanı da yarın kullanılacak insanların günümüzde kazanacağım diye yatırdıkları paralarla oluşturulan bir ortam, bir yaşam biçimi, bir dünya düzeni. Bütün bunların oluşması için de öncelikle insanların paraları alınırken diğer bir yandan da evde oturmaları sağlanmalıdır.

Böylece evlere oturtulan insanlar kazanamadıkları için ellerinde olan birikimleri satarak ya da değerlendireyim diyerek bitcoin gibi yatırım araçları önlerine konulmuştur. Etkin ve yaygın olması için de yüksek karlar ortaya konmuştur.   

Söylemeden geçmek istemediğim bir nokta da bu projeleri hızla değerlendirip çöktürenler de Türkler olmuştur. Hepimizin bildiği gibi ilk sanal çiftliğimizi de kurup sanal danalarımızı da kaybetme başarısını bizler yapmıştık.

Kağıt paranın sürekli basılarak değerinin düşmesi ve sıradanlaşması enflasyon ve devalüasyonları ortaya koyması ile artık dünya üzerinde yöntem ve yönetim değişime uğramaktadır. Üretimi çok olan materyalin değeri de düşük olur.

Hal böyle olunca Metaverse Bitcoin desteği ile üç beş sene sonrasına adım adım yürümekte. Günümüzde sanal medya esiri olmamızın göstermekte olduğu ibre ise yarın sanal yaşama kolay geçiş yapacağımızdır.

Hep aklımda çocukluktan kalan bir söz vardır “İŞİ BİLECEKSİN İŞE GİTMEYECEKSİN” bu söz bana hep rehber olmuştur. Günümüzde ve gelecekte sanırım hepimizin yanında taşıyacağı söz olacaktır.

Kısa bir zaman sonra kimlerin reel yaşamı kimlerin Metaverse yaşamı tercih edeceğini görerek kim doğruda kim yanlışta olduğunu öğrenmiş olacağız.

Dilerim çise düşmüş çimenlerde memşeketinizin dağlarında yalın ayak gezinmeyi tercih ederek sadece gerektiği yerde Metaverse’i esir alırsınız.

Selam Saygı ve Sevgilerimle….

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.