banner114
banner146

Dedi: İsrail'in son olarak yürüttüğü Filistin zulmü konusunda neler söyleyeceksiniz?

Dedim: Söyleyecek söz kalmadı. Zülüm bile artık hafif kalıyor. Mesele aslında İsrail meselesi değil. Mesele ABD meselesi... İsrail'e bakarak atılan hiçbir adım (adım atma şansımız da yok) çözüm getirmiyor. Meselenin çözümü ABD'nin elinde...

Dedi: İsrail'e değil de ABD'ye mi tavır almak gerekli?

Dedim: Olması gereken bu. Lakin yıllardır İsrail hedef gösterilip ABD bu işten sıyrıldı. Hal böyle olunca da iş geldi Mescidi Aksa'ya dayandı. Burası artık son nokta...

Dedi: İsrail'e karşı bile ortak tavır geliştiremeyen İslam ülkeleri ABD'ye karşı nasıl geliştirecek? Hiçbiri bu işe yanaşmaz, yanaşamaz. Hepsi kontrol altında.

Dedim: Tavır geliştirmek derken tek başına hükümet ve devletleri kastetmiyoruz. Müslümanlar olarak bile ortak bir çıkış sergilenemiyor. Elimizden bir şey gelmiyor diyelim. Dilimiz de mi dönmüyor?

Dedi: Sokaktaki insanı kastediyorsunuz. Ancak bundan önce ülke yöneticilerinin bir araya gelebilmeleri mümkün değil mi? Mesela ABD'ye karşı Çin'e yanaşmak mümkün değil mi?

Dedim: Ben devletler ve hükümetler nezlinde bir tavrın belirlenebileceğine inanmıyorum. Tek başına İsrail ile ilişki kuran dört beş devletcik bile tavır alsa, İsrail biraz durup düşünür. Ancak bu bile mümkün değilken onca devleti Filistin için hangi ortak noktada buluşturacaksınız. Çin meselesi ayrı bir sorun. Çin'in işgal altında tuttuğu Doğu Türkistan'da ki durum Gazze'den, Kudüs'ten daha beter. Bu Çin'e mi yanaşacaksınız? Çin emperyalizmi ABD'ninkine de benzemez. Kimin ne dediğine bakmadan düşünceyi bile esir alır. Dolayısıyla bir emperyalistten başka bir emperyaliste yanaşmak acizlik ve bitiştir. Bizim direnme dinamizmimiz kendi benliğimizdedir. Yeter ki bir araya gelinebilsin.

Dedi: Bir araya gelmek derken devletleri mi kastediyorsunuz, yoksa halkaları mı?

Dedim: Devletlerden ümidimiz ve umudumuz kalmadı. Halkların aynı noktada buluşması önemli. Halklar derken sivil toplum örgütleri, vakıflar vb. kuruluşlar. Diyanet İşleri Başkanı ‘artık sloganı ağlamayı, sızlanmayı bırakalım. Somut adımlar atalım’ diyor. Hangi somut adım atılacakmış?! Bizde diyoruz ki; slogan atmak, toplanmak, bağırmak, çağırmak ve ağlayıp sızlaşmak devletlerin yapacağından daha önemli. Bunlar birer şuur mesabesidir. Slogan atmayı, ağlaşmayı, bedduayı küçümseyenler, ne yazık ki bunu yapanları bile bulamaz hale gelmiştir. Hele hele bu iş Diyanetin meselesi hiç değildir.

Dedi: Daha somut bir şeyler söyler misiniz? Önerdiğiniz şeyler nelerdir?

Dedim: Sivil toplum örgütlerimiz daha fazla sorumluluk almalıdır. Bunun için bu konuda dünyada hassas olan STK’larla irtibata geçmeli ve yeni demokratik eylem planları geliştirilmelidir. Gerek İslam ülkelerinden ve gerekse dünyanın diğer ülkelerinden pek çok sivil örgüt İsrail’e karşı oluşturulacak demokratik eyleme katkı verecektir. Yine kendi içimizde yeni adımlar atılabilir. Bunun için insanlar uyarılmalıdır. Bir örnek vermek gerekirse… Önümüzde Ramazan Bayramı var. Milyonlarca bayramlaşma mesajı atılacak. Kimse Mescidi Aksa için mesaj atmayacak. Kimse İsrail’i kınamayacak. Herkes birbirinin bayramanı kutlayacak. Halbuki bayram mesajları yerine Mescidi Aksa ve Kudüs mesajları atılsa… İsrail’e lanetler okunsa… Mescidi Aksa için marşlar-şarkılar yazılsa... Bun mesajlar milyonları bulsa... Çok daha etkili olmaz mı? Devlet ve hükümet başkanlarının İsrail’i kınamalarından çok daha etkin olmaz mı?

Dedi: Yani diyorsunuz ki hükümet ve devletlerdense halklar harekete geçmeli.

Dedim: Evet… Artık olay tam bir işgale ve Mescidi Aksaya el koymaya geldiyse halklar harekete geçmeli. Elle müdahale olamıyorsa dille müdahalenin çeşitli yol ve yöntemleri kullanılmalı. Yine dua ve beddualar devam etmeli. Ancak bu yol ve yordamın bizdeki STK’ların İslam coğrafyasındaki sivil toplum örgütü temsilcileriyle yürütecekleri temasla alakalıdır. Ya da en azından Türk toplumu bu bağlamda yönlendirilip bir örnek oluşturulabilir. Sonuç olarak her şey bizim Kudüs ve Mescidi Aksa’ya duyduğumuz ilgiyle alakalıdır. Hiçbir ilgi ve alaka duymuyorsanız zaten yapacak bir şey yok demektir. Yani slogan atmak, ağlayıp sızlanmak hala çok önemlidir. Ağlayanı varsa inanınki Mescidi Aksa ağlamayacaktır.

Mahsun bayramınız ve bayramımız mübarek olsun...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Karadeniz 9 ay önce

Kime karşı hangi demokratik eylem Ali bey
Israil demokratik eylemden anlar mı
Benim anlamadığım Filistinliler dune kadar taş atiyor du israilede şimdi o füzeleri nerden buldular.
Bu füzeler sizin bahsettiginiz mesajlardan daha etkili olacak sanki
SELAMLAR

Avatar
Prof. Dr. K. Kaygusuz 9 ay önce

evet müslümanlarda bu tembellik, bu dağınıklık, birbirinin kuyusunu kazma, bilimden uzak durup lüks ve şatafat yaşamla iç içe olma devam ettiği müddetçe israil kudüste horon tepmeye müslümanlarla dalga geçmeye devam eder. buna sünnetullah denir, yani ilimle/bilimle uğraşanlar horom tepme hakkına sahiptir....vesselam..

Avatar
Prof. Dr. K. Kaygusuz 9 ay önce

insanlık tarihine vede devletler tarihine baktığımız zaman şunu görürüz; kim ilimle meşgul olursa Allah ta onu dünyaya hakim kılar. hem kuranı kerim ve hemde hadisi şerifler ilmin nekadar önemli olduğunu şiddetle beyan ediyor, fakat müslümanlar ise kolaya kaçıp lüks ve şatafatla eğlenmeyi tercih ediyor. ben buna gavur kucağında tesbih çekmek diyorum...tam bir acziyet kültürü

Avatar
Mustafa yılmaz 9 ay önce

"Bizim direnme dinamizmimiz
Kendi benligimizdedir."

Avatar
Prof. Dr. K. Kaygusuz 9 ay önce

sayın ali bey mescidi aksa boş laf ve sloganlarla kurtulmaz. bilim ve teknolojide güçlü olmakla kurtulur. dünya çapında değerli üniversitelerle kurtulur. 30 senede zar zor profesör olan çakma rektörlerle bu iş olmaz. erkeksen vede mertsen benim bu yorumumu aynen yayınlarsın. selamlar