banner114
banner146
banner122

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in 104 emekli Amiral’in gece yarısı bildirisine “zevzeklik” demesi bile bizim amiralleri memnun etmedi!.. Hele hele sol aydınlar sosyalistler çok rahatsız oldu. Hâlbuki Meral Hanım, asla müsamaha gösterilmemesi gereken gece yarsı bildirisine “zevzeklik” diyerek suçu hafifletmek istedi. Zira eylem, en hafif ifadesiyle zaten zevzeklikti.

Dikkat ediyor musunuz?!.. Demokratik Sol anlayıştan, sosyalist sola tüm sol kesim darbe bildirisinin arkasına dizildi. Aynı kesim FETÖ darbesine de askerler FETÖ’cü olduğu için mesafeliydi. Aksi takdirde 15 Temmuz açık açık darbesini destekleyeceklerdi. Tıpkı Ergenekon darbe girişimlerine destek verdikleri gibi…

Dikkat ediyor musunuz?!.. Darbelerin karşısına ‘Demokratik Sol’ veya ‘Sosyalistler’ değil… Milliyetçi, muhafazakâr ve İslamcı kesimler dikiliyor. Hâlbuki bizim sol ve sosyalistler her konuştuklarında demokrasiden bahsederler. Nasıl bir demokrasi savunucusu ise talebiyse askeri darbeleri destekliyor!.. Ya da kendilerine karşı yapılmadığı sürece karşı çıkmıyorlar. Alın size 1960 darbesi… Menderes’i ipe gönderen kilometre taşlarını İsmet İnönü örmüştür. Darbe karşısında sessiz kalarak destek vermiştir. 1971 muhtırası yine Türk solunun desteğini almıştır. Yalnızca 12 Eylül 1980 darbesi solu da önüne katınca karşı çıkılmıştır. 28 Şubat 1997 Postmodern darbesi Türk Solu’nun utancı olmuştur. Türk Solu 28 Şubat’a alkış tutmuş, sosyalistler ise bıyık altı desteklemiştir. 15 Temmuz darbe girişimi de aynıdır. Türk Solu yine kötü bir sınav vermiştir. Kimi sahte demiş kimi Erdoğan’ın kendi kendine darbe yaptığı iddiasını dillendirmiştir. 15 Temmuz darbe girişimine baktığınızda darbeye direnen halk kitleleri ilginç bir tablo oluşturur. Direnenlerin nüfus kayıtları tamamen Cumhur İttifakı’nın oy oranının yüksek olduğu illerdedir.  15 Temmuz gazilerinin şu listesine bakar mısınız?.. En çok gazi veren iller sıralamasında birincilik Yozgat’lıların… Sonra Çankırı ve Çorumlular… Sivas, Erzurum, Trabzon, Rize, Ordu, Kastomunu, Erzincan, Tokat, Samsun, Giresun vb. iller… Orta Anadolu, Doğu Anadolu, Karadeniz’in tümü ve kısmen Marmara… Egeli 15 Temmuz gazisi yok gibi… Akdenizli 15 Temmuz gazisi tek tük.. yine Güneydoğulu vatandaşların 15 Temmuz gecesi askere karşı sokağa çıkmadığını söyleyebiliriz. Diyarbakır doğumlu 15 Temmuz gazisi sayısı yalnızca 4’tür. Gümüşhane 44, Bayburt 36, Trabzon 87, Giresun 67’dir.

Tarihi seyrine baktığımızda ‘Tam Demokrasi’ kavramını hep Türk Solu dillendirmiştir. Ne gariptir ki öte yandan askeri tüm darbeleri (12 Eylül hariç) Türk Solu desteklemiştir. Veya en son 15 Temmuz darbesi gibi sessizce geçiştirmiştir. Bu sessizce geçiştirme taban ve tavan arasında farklılık arz etmemiştir. Tavandakiler, darbeleri desteklemiş, taban ise başıyla adeta onay vermiştir. 28 Şubat da böyledir, 15 Temmuz da böyledir. Bugün karşı karşıya kaldığımız emekli Amiral Kalkışması da farksızdır. Yakında CHP’nin arka bahçesinin STK’ları, Emekli Amiralleri desteklemeye kalkışırsa şaşırmayınız.

Bugünkü yazımızı daha çok İYİ Parti Genel Başkanı Meral Hanım’ın son çıkışına ayırarak İYİ Parti’nin duruşunu analiz etmek istedik. Meral Hanım’ın Emekli Amirallerin gece yarısı bildirisine ‘zevzeklik’ demesinin Türk solunda ve sosyalistlerde nasıl bir hayal kırıklığı yarattığını kaydettik. Peki İYİ Parti’nin kendi içinde nasıl yorumlandı? MHP’deki milliyetçi anlayış gibi tamamen ret mi edildi yoksa tarafsızlıkla mı değerlendirildi!.. Bizim gözlemlerimizi madde madde sıralayalım.

1-İYİ Parti içindeki ulusalcı milliyetçiler ve liberal sağdan gelenler Türk Solu gibi düşünüyor. Amirallere sessiz destek veriyor.

2-MHP’den son zamanlarda İYİ Parti’ye göç eden Türk Milliyetçileri, darbe çığırtkanlığının tamamen karşısında. Hal böyle olunca İYİ Parti tabanı emekli Amirallerin bildirisine karşı değişkenlik arz ediyor.

3- İYİ Parti Lideri Meral Akşener bir darbe kahramanı… Akşener’i Akşener yapan 28 Şubat’a karşı duruşudur. Bu duruş aynı zamanda millet ittifakının diğer ortaklarının tasvip etmedikleri bir duruştur. Lakin Akşener bugünkü liderliğini o günkü bu duruşa borçludur. Hal böyle olunca o özgün duruşa aykırı davranamazdı. Böyle bir tavır siyasi intihar anlamına gelirdi. Dolayısıyla Meral Hanım, emekli amirallerin gece yarısı çıkışına ‘zevzeklik’ diyerek kendince yumuşatmak istedi. Buna rağmen Meral Hanım’ın bu yaklaşımıyla tanktan düştüğünü söyleyebiliyorlar. Halbuki Meral Hanım inanmış olmasına rağmen tanka çıkmadı!.. Yani Meral Hanım buna rağmen Türk Soluna yaranamadı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yasar 1 ay önce

güzel tespitler üstad , yazılarınız geniş kitlelere ulaştırılmayı hak ediyor.