banner114

Kovid-19 salgını sürecinde sağlığın ve sağlıkçıların kıymetini daha iyi anladık. Hakikaten meslek yemini nedeniyle ve başkasının hayatını kurtarmak için kendi hayatını feda eden sağlıkçılara ne kadar teşekkür etsek azdır. Onlar için yaptığımız alkışlar kadar, çıkan son yasa bir nebze olsun, onlara verdiğimiz değeri ortaya çıkarmıştır. Bundan sonra bir şey daha olmalıdır. Sağlıkçılara yönelik her türlü saldırıyı, sağlık sektörü dışındaki STK’lar da kınamalıdır. Yani sağlıkçıya yapılan saldırı hepimize yapılmış sayılmalıdır.

Sağlıkçı deyince elbette ilk akla gelen doğrudan sağlık eğitimi almış kesim anlaşılıyor. Bir de sağlık sektörü içinde yan kollar var. Eczaneler ve medikaller?.. Eczanelerin ve eczacıların bu süreçteki yeri ve önemi belli... Peki ya medikaller... Sağlık sektörünün lojistik üssü konumundaki medikal firmaları hala mağdur. Bu çerçevede görüştüğümüz bazı medikal firmalarının hakikaten mağdur edildiğini gözlemliyoruz. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kendileriyle ilgili soruna vakıf olduğunu düşünüyor ve çözüm bekliyorlar. Görüştüğümüz medikalciler, mağduriyetlerini şöyle özetliyorlar.

  1. Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan yönetmelikte olmasına rağmen Maliye Bakanlığı’nın genelgesinde medikal firmalar şaşırtıcı biçimde mücbir sebep dışındaki işletmeler listesine alınmadı.
  2. SGK ertelemesinden herkes yararlanıyor, medikal firmalar yararlanamıyor.
  3. Medikal firmalar, hastanelere verdikleri malzemelerin karşılığını 4 yıldır alamıyor. Sıraya girmiş bekliyor. Alacağını beklerken para bulamıyor. Banka kredisi kullanıyorlar. Banka kredisi kullanıp ve borçlanıp adeta devlete borç veriyorlar. Medikalciler mal vermeseler!... ‘Peşin para yoksa malzeme de yok’ deseler. Hastaneler işlev göremezler. Medikal firmalarının sağlık sektörü içinde yeri ve önemi bu kadar önemli. Lakin ötelenen kredilerine yine faiz yansıtılıyor. Hem de devlet bankalarında...
  4. Yurtdışı siparişlerinde yaşanan döviz artışı, maliyet artışını da beraberinde getiriyor. Ancak hastaneler bunu dikkate almıyor.
  5. Devlet yani hastaneler, medikalcilere olan borçlarını ödemiyor. Hal böyle olunca firmalar mal temini için bankalara borçlanıyor. Halbuki devlet firmalara olan borcunu ödese, medikalcileri bankaların kucağına itmemiş olacak. Bu sıkıntılı dönemde hastanelerin ihtiyacına daha kolay ve daha uygun fiyatla cevap vermiş olacak.
  6. Devlet KGF kredisini hastanelere iş yapan firmalara kullandırtarak onları neden yeniden borçlandırıyor? KGF kredisini borcu olan devlet kurumları kullanıp, firmalara olan borcunu ödesin. Hem firmaları rahatlatır, hem piyasaya büyük fayda sağlar. Mesela A Hastanesinden 2 milyon lira alacağı olan ve üç yıldır bekleyen bir medikal firmasına (ki rakamlar gerçekten buralarda) yeniden KGF üzerinden kredi imkanı sağlanıyor. Böylece A Hastanesinden alacaklı olan onlarca firma yeniden bankaların kucağına itiliyor. Halbuki o krediyi A Hastanesi kullanıp firmaların borcunu ödese, hem devlet tasarruf edecek, hem medikalci kurtaracak/rahatlayacak, hem hastanenin önü açılacak ve daha rahat ve ucuz malzeme alacak.

Sevgili günebakış okurları... Medikal firmalarının yıllardır süren bir mağduriyetleri var. Mağduriyetlerini defalarca gündeme getirdiler. Hastanelerden milyonlarca lira alacakları var. Rakamlar afaki değil... Milyonlarca lira... Kovid-19 salgınından önce konu Hazine ve Maliye Bakanı Sn. Berat Albayrak’a iletildi. Mart-Nisan gibi sorun halledilecekti. Farabi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Yüksel Aliyazıcıoğlu’nun bu konudaki açıklamaları firmaları çok sevinmişti. Ancak (Kovid-19) illeti nedeniyle iş aksadı. Aksamakla beraber firmalar yeniden borçlanıyor, yeniden hastanelere parasız malzeme vermeye devam etti ve ediyor. Kapatsa kapatamıyorlar, içerde milyonlarca lira alacakları var. Devam edince de bankalara teslim oluyorlar. Firmalar çok ciddi sıkıntı içinde. Durumlarını günebakış’a açarak kamuoyu desteği istediler. Daha doğrusu Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın bu sıkıntıyı yeniden duymasını istediler. Dileriz sayın Bakanımıza iletilsin. Dileriz, sadece Trabzon için 300’ü aşkın firma iflas etmesin. Empati yaparak yazıyoruz. Bu tabloyu ve mağduriyeti hiçbir yürek taşıyamaz.
Tüm işletmeler zorda. Elbette biz de zordayız. Lakin medikal firmaları herkesten çok zorda... Bu yazı bir büyük mağduriyeti duyurmak için...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.