Trabzon Üniversitesi’nden Gelen Eleştirilere Cevap…

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (URAP) Araştırma Laboratuvarı Türkiye’deki Üniversitelerin 2023-2024 yılı başarı sıralamalarını yayınladı. URAP bu araşt...

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (URAP) Araştırma Laboratuvarı Türkiye’deki Üniversitelerin 2023-2024 yılı başarı sıralamalarını yayınladı. URAP bu araştırmayı her yıl yapar ve yayınlar. Amacı, Yükseköğretim kurumlarını akademik başarıları doğrultusunda değerlendirebilmek için bilimsel metotlar geliştirmek ve yapılan çalışmaların sonuçlarını kamuoyu ile paylaşabilmektir. URAP bunu yaparken şu kriterleri değerlendirmeye tabi tutmaktadır.

1-İlgili üniversitede yayınlanan makale sayısı.

2-Öğretim üyesi başına düşen makale sayısı.

3-Bilimsel doküman sayısı.

4-Doktora mezun sayısı.

5-Doktora öğrenci oranı.

6-Öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı.

7-Uluslararası ortak makale sayısı.

8-TÜBİTAK’tan alınan makale sayısı.

Biz yalnızca 8 madde sıraladık. Bu maddeler 15’e kadar uzanıyor. Lakin bunların içinde oynanan tiyatro ve müzikal etkinlik sayıları yok. O alanlarda da makale önemsenmiyor.

***

Trabzon Üniversitesi, büyük umutlarla kurulan bir üniversite. Her ne kadar yeni kurulmuş olsa da KTÜ gibi yarım asrı aşan bir üniversitenin bir parçası olarak kuruldu. Akademik kadro ve öğrenci sıfırdan oluşmadı. Bir üniversite bölünüp yeni bir üniversite kuruldu. 2024 yılı itibariyle Türkiye sıralamasında 188 üniversite arasından 166. sırada yer alıyor. Üzerinde, 165. sırada Hakkari Üniversitesi var. Hakkari’nin bile altında…

Bilimsellikte perişan vaziyetteki Trabzon Üniversitesine ayna tutarken tam 6 yıldır bu tablonun sürdüğünü ve bu yönetim anlayışıyla şehre yazık olduğunu yazıyoruz. “Gündemimize, bilimsellik başarılarıyla değil, tiyatro oyunları, müzik programları ve konferanslarla geliyor” demişiz. Eyvah, eyvah, eyvah… Egosu tavan yapan profesörler ayağa kalktı!.. ‘Siz sanatı nasıl bilimsellik saymazsınız?’ ‘Sanat düşmanları.’ ‘Ülke sizin yüzünüzden kalkınamadı!..’

Egosunun esiri sanatçı profesörlerimize diyoruz ki!.. Bakın URAP da sizin tiyatro oyunlarınızı, konserlerinizi kriterleri içine almamış!.. ‘Kaç tiyatro oyunu yaptılar!.. Kaç müzikal oynadılar!.. diye puantaj tutmamış. Oyuna değil, yayına bakmış… Yayın var mı yayın? Ona bakmış!..

***

Trabzon Üniversitesi’nin perişanlığına ayna tutunca karşımıza ismini gizleyerek pek çok hoca çıkmış. Bizi sanat düşmanı ilan etmekten tutun da cahilliğe kadar götürdüler. Gazeteciliği bilmemeye dair ithamlar sıralayıp, fakültede ders almaya davet etmişler… Şimdi sizinle Trabzon Üniversitesinin 166. sırasından Batman, Şırnak ve Hakkari Üniversitelerinin bile gerisine düşmesinden rahatsız olmayan bu öğretim üyelerinin tepkilerini paylaşacağız. Hem bir üniversitenin vaziyetini gözlemleyelim hem de kısa cevaplar verelim…

1-“Sokak dedikoducuları gibi haber yapıyorsunuz!”

Yüzünüze kimin ayna tuttuğuna değil, içinde bulunduğunuz perişan duruma tepki gösterdiniz. Üniversitenizin bile yanında değil, kendi egonuzun peşindesiniz!

2-“Habercilikte tarafsınız!..”

Doğru söylüyorsunuz. Trabzon’un tarafındayız. Peki ya siz?

3-“Ülkemiz sizin gibi sığ düşünceli insanlar yüzünden gelişemiyor. Okulumuzdan özür dileyeceksiniz.”

Ülkeyi kalkındıran unsurlardan biri de üniversitelerdir. Ama siz bırakın kendinize ve ülkenize katkı vermeyi 166. sırayı savunarak ile yaşadığınız şehri utandırıyorsunuz.

4-“Sanattan bihaber olduğunuz gibi gazetecilikten de bihabersiniz! Şimdi biz de araştıralım bakalım Türkiye’de hangi gazeteler, hangi haber siteleri kaçıncı sıradaymış?..”

Sanat ve sanatçı düşmanı değiliz. Sanatı bilakis severiz. En büyük sanatçının Allah olduğuna inanan bir gazeteci nasıl sanatı sevmez? Sanata nasıl düşman olabilir? Kendini sanatçı zannedenler egolarını yensin ve insan yetiştirsinler. Gazeteciliğimize gelince… Kendimizi gazeteciliğin pratikteki okulu olarak görüyoruz ve gazeteci yetiştiriyoruz. Halen çeşitli iletişim fakültesinden mezun sekiz çalışanımız var. Sizlerin diploma verdiklerinizi yetiştiriyoruz. Sizin araştırmanıza gerek yok. Üniversitelerin olduğu gibi basın kuruluşlarının da sıralamasını yapan ve duyuran ve ilgisini uyandıran araştırmacılar ve kuruluşlar var. Günebakış’ı oradan da görebilirsiniz.

5-“ Eğitim sadece bilim ve ilim alanında mı olur? Sanat ve spor alanında verilen eğitimin ve başarının sizin için önemi yok mu? Karadeniz’de tek tiyatro eğitimi veren Devlet Konservatuarının ilimizde olması sizin için bir gurur kaynağı değil mi?”

Elbette eğitim her alanda olur. Zira eğitim insan içindir ve insan eşref-i mahluktur. Sanat da siyaset de spor da insan içindir ve çok kıymetlidir. Bunların hiçbirine itiraz da etmedik kötü ve gereksiz de demedik. Trabzon Üniversitesinin yıllarca içine düştüğü perişan hali URAP raporu üzerinden kamuoyuna şikayet ettik. Ama karşımıza bir konservatuar hocasını sürdüler!..

6- “Gerçek haberciyseniz, 20 yıllık bir üniversiteyle 4 yıllık bir üniversiteyi karşılaştırmayın!..”

Siz kendinizi 4 yıllık bir üniversite olarak görmeyin. Trabzon Üniversitesi KTÜ’nün yarısıdır. Akademik kadrosu ve öğrencisiyle KTÜ’nün yarısıdır. Şırnak ve Hakkari Üniversitelerinin 4 yıldır arkasında gezinen bir üniversite için hala ‘yükseliyoruz’ diyorsanız, yerlerde süründüğünüzün farkında değilsiniz. Seviye sorununuz var.

7-“Kahvehane ağzıyla haber yapılmaz. Bilmiyorsanız öğrenin. Gerçekleri yazmak istiyorsanız bir çayımızı için. Bilimsel olarak sanatsal olarak da yaptıklarımızı anlatalım öğrenin. Bekleriz.”

Kahvehane ağzı, çukurdan yükselen ve ahlaki olmayan bir sese tepki olarak kullanıldı. Gazetecilik bazı kulaklara edep ve ahlak içinde kalarak duymak istediği üslupla hitap edebilirsiniz!.. Gerçekler konusuna gelince… Ya siz, ya rektörünüz bir basın toplantısı düzelesinler… Egoları tavan yapan anlı-şanlı profesörleri de davet etsinler... Basını da davet edip bilgilendirsinler. Bilgilendirmenin yöntemi budur. Yok ‘İlla siz geliniz… TRÜ ile ilgili haberlere yalnız siz yer veriyorsunuz. Sizi bilgilendirelim’ diyorsanız davete icabet ederiz. İsminizi bölümünüzle birlikte açık açık yazarsanız, yayınlamak üzere davetinize icabet ederiz Yalçın Bey!..

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Öztürk - Mesaj Gönder
Anket Trabzonspor bu sezon ligi kaçıncı sırada bitirir?