Trabzon’a 10 Bin Gazzeli Veya İranlı Yerleştirmek!

Trabzon’da kurulu bulunan Yeni Yüzyıl Düşünce Derneği Yönetim Kurulu dün Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde bir basın açıklaması düzenledi. Trabzon’a 1...

Trabzon’da kurulu bulunan Yeni Yüzyıl Düşünce Derneği Yönetim Kurulu dün Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde bir basın açıklaması düzenledi. Trabzon’a 10 bin Gazze vatandaşının mülteci olarak getirileceği iddiasını “söylenti” diyerek sorguladı. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan Akyüz, basın açıklamasında olası bir İsrail-İran savaşında oluşması muhtemel bir mülteci akımının ilk hedeflerinden birinin Doğu Karadeniz olacağını iddia ederek ne tür önlemler alındığını sormuş. Şaşırdık kaldık. İsrail-İran savaşırsa neden ilk hedef Doğu Karadeniz olsun? Sorulara geçmeden önce böyle bir iddianın doğru olup olmadığını da soruyor. Hangi basın kuruluşunda yayınlandığını bilmediğimiz “Trabzon’a 10 bin Filistinli göçmen yerleştirilecek” iddiasını da sorguluyor. Bize göre tamamen asparagas olan ve hiçbir gerçekliği bulunmayan bu iki iddia üzerinden mülteci düşmanlığı yapılıyor. Aynı açıklamada “Bazı basın yayın organlarında dillendirilen bir iddiaya göre soykırıma uğrayan Gazze’den yaklaşık 10 bin insanın göçmen olarak başta Trabzon olmak üzere Doğu Karadeniz’e yerleştirileceği söylentisi doğru mu?” sorusu sorulurken hemen arkasından bu kez, “Olası bir İsrail-İran savaşında oluşması muhtemel bir mülteci akımının ilk hedeflerinden birinin Doğu Karadeniz olacağı şüphesine karşı ne gibi önlemler alınmıştır” deniyor.

Gazze’den göç ettirilecek 10 bin kişi iddiası için söylenti, İsrail-İran savaşından göç ettirilecek (İsrailliler olamayacağına göre muhtemelen İranlı (!) olurlar) İranlılar için ise şüphe ifadeleri kullanılıyor. Yani hangi basında yer aldığını bilmediğimiz söylenti ve şüpheler üzerine bir basın toplantısı düzenliyor.

Trabzon Yeni Yüzyıl Düşünce Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan Akyüz, işte bu söylenti ve şüphe üzerine yaptığı açıklamalarda daha önce Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaşanan göç hadisesinin gelecekte Trabzon’da da demografik yapıyı etkileyeceğini söylüyor. Kendileri ‘ Türk milleti’ eksenli düşünceden hareketle Doğu Karadeniz Bölgesinde 5971 Suriyeli sığınmacı olduğunu, bunlardan 3434 sığınmacının Trabzon’da bulunduğunu yazmış. Ardından ilginç bir oransal mukayese yapılmış. Trabzon’un nüfusu 800 bin. 3434 sığınmacının oranı %0.5 bile değil. %1 bile değil. Ancak Hasan Hoca ne ilgisi varsa Doğu Karadeniz Bölgesinin toplam nüfusunun %29’unun Trabzon’da yaşadığını, fakat sığınmacıların %58’inin Trabzon’da olduğunu duyuruyor. Yani bize göre mülteci olayına karşı bir algıya oynuyor! Ardından sorularına geçiyor. Yeni Yüzyıl Düşünce Derneği olarak bu soruların cevaplarını beklediklerini ve gelişmelerin takipçisi olacaklarını ifade ediyor. Soruların cevaplarına Göç İdaresi ya da Vali Bey bir cevap vermez. Bize göre şüphe ve söylenti üzerine üretilen soruları hiçbir devlet görevlisi ciddiye almaz. Ancak biz gazeteci olarak bu soruları ciddiye alıyoruz. Ciddiye alış nedenimiz ise böyle bir göç ve göçmen dalgasının olabileceği şüphesi ve söylentisi (!) değil. Mülteci düşmanlığına destek için bir algı oluşturmayı hedefleyen sorular olduğunu düşünüyoruz. Bunun için de kendimizce bu dört soruya cevap vermek istiyoruz.

1-Olası bir İsrail-İran savaşında oluşması muhtemel mülteci akımının ilk hedeflerinden birinin Doğu Karadeniz olacağı şüphesine karşı ne gibi önlemler alınmıştır?

Cevap: Değerli hocam… Olası bir İsrail-İran savaşında Trabzon’a nereden göç gelecek? İsrail’den olamayacağına göre İran’dan mı gelecek? Hocam, bizden önce Ağrı, Ardahan, Kars ve Erzurum düşünsün. Rahat olun Trabzon’a sıra gelmez.

2-Trabzon’da sığınmacı yoğunluğunun yaşayan nüfusa orantılandığında diğer Doğu Karadeniz illerine göre yaklaşık iki katı fazla olmasının mantıklı bir açıklaması var mı?

Cevap: Kesinlikle var hocam. Trabzon bir imparatorluk merkezinden bölgesel bir kent hüviyetinin sahibidir. Trabzon insanı merhametli, uyumlu, iyilikseverdir. Mülteciler Trabzon insanının kendilerine davranışından rahatsız olmamış olmamalılar ki bölgenin diğer illerine göre daha fazla Trabzon’da tutunmuşlardır. Buna bir de bölgenin diğer illerindeki iş imkanlarını ilave edebilirsiniz.

3-Kontrolsüz göçün bozacağı demografik yapının gelecekte Trabzon ve Doğu Karadeniz Bölgesinde çeşitli etnik grupların oluşturabileceği güvenlik zafiyetine karşı yapılan bir plan ve çalışma var mıdır?

Cevap: Hocam, mevcut sığınmacı sayısının 3434 olduğunu söylüyorsunuz. Bunun nüfusa oranla karşılığı 0.4’tür (binde dörttür). Hiçbir sosyoloji bir nüfusun 0.4’ü (binde dördü)  ile demografik yapının bozulabileceğini iddia edemez. Bilakis bu oran genel yapı içinde eriyip gider. Trabzon’un yapısını incelediğiniz zaman bunun örneklerini rahatlıkla görebilirsiniz. Onun için rahat olun.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Öztürk - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.

03

Mehmet - Sn Yazar Suriye neresi, afganistan nire istanbul nire bunu da yazsana.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 22 Nisan 09:07
02

Turgay - Verilen rakamlar da tam TÜİK'in enflasyon rakamları gibi yani lkimse inanmıyor. Öncelikle Trabzon'da kaç tane sığınmacı var bilen var mı? Suriye neresi Trabzon neresi demek ki gelenler gitmeye niyetli değil. Gelenlerin kaçı terörist bilen var mı? Demografik yapının bozulması için kaç tane daha sığınmacının gelmesini bekliyorsunuz?

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 19 Nisan 14:50
01

Mehmet - Öncelikle mülteci değil sığınmacı! Trabzon’da resmi rakamların çok üzerinde kaçak yabancı var. Emniyet Trabzon’da kaç kere DAEŞ operasyonu düzenledi. Yakalananlar hep yabancıydı. Ali Öztürk, gazeteci olarak bundan haberin olmaması imkansız. Trabzon insanı tabii ki merhametlidir ancak dışarıdan gelenlerin şehrin sahibi gibi davranmasına tahammül etmez.

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 19 Nisan 13:47


Anket Trabzonspor bu sezon ligi kaçıncı sırada bitirir?