Gazeteciler Sordu Genç, Net Cevap Verdi

Büyükşehir Belediye Başkanı A. Mehmet Genç’in düzenlediği basın toplantısına katıldık. 100’e yakın gazetecinin iştirak ettiği basın toplantısı, alışıl...

Büyükşehir Belediye Başkanı A. Mehmet Genç’in düzenlediği basın toplantısına katıldık. 100’e yakın gazetecinin iştirak ettiği basın toplantısı, alışılagelmiş toplantı konseptinin dışındaydı. Alışılagelmiş basın toplantıları her daim Belediye Başkanlarının konuşmasıyla geçerdi. Başkanlar konuşur, gazeteciler dinlerdi. Sona doğru birkaç soruluk söz hakkı verilir ve biterdi. Gerçi bu gelenek Murat Zorluoğlu döneminde de işlemedi. Zorluoğlu basın toplantısını hiç sevmezdi. Ne de olsa o bir kayyum Valiydi (!) Gazetecilerin karşısına geçip kendisinden hesap sorar gibi soru sorulmasından hiç hazzetmezdi. Onun için de 5 yılda 2 veya 3 kez basın toplantısı yaptı. Basınla olan ilişkisini gazete ziyaretleri ile geçiştirdi. Böylece ziyaret ettiği gazete veya internet haber sitelerinde manşet olarak işini gördü. Halbuki 4 gazete ve 2, 3 internet haber sitesi dışında da onlarca gazeteci vardı ve bu şehrin sorunlarını halka anlatıyorlardı.

Yaşanan bu süreci gazeteci Turgay Beşyıldız dün bir gazeteci refleksiyle ifade etti. Yeni Başkan A. Metin Genç’e soru sormadan önce “Kusura bakmayın. Hazırladığım 10-12 soru var. Eski başkan 2 yıldır basın toplantısı yapmayınca sorular da birikti” şeklindeki sitemi bir gazeteci üslubuyla ifade etti. İroni yapmadı. Tam 7 soru sordu.

Tekrar yeni konsepte dönersek… Başkan Genç kısa bir girizgah yaptıktan sonra sözü basına verdi. 14 gazetecinin sorduğu soruları 1.5 saat süreyle cevap verdi.

***

Erhan Esaspehlivan: Ortahisar Belediyesinden yapılan açıklamada arkada 800 milyon lira borç bıraktığınız ifade edildi. Belediye Başkanı Ahmet Kaya üç gün uyuyamamış. Bununla ilgili ne diyeceksiniz?

Gazeteciler Sordu Genç, Net Cevap Verdi

A.Metin Genç: Ben Ortahisar Belediyesinin kurucu başkanıyım. 10 yıl hizmet verdim. Ayrılırken de Nisan ayı maaşlarını hazırlayarak veda ettim. Açıklanan rakamlar doğru değil. Bu konularda polemiğe girmek istemiyorum. Ama şunu ifade etmek durumundayım. Sayın Ahmet Kaya bu bilgileri keşke benden alsaydı. Doğru olmadığını ifade ettim. Bu konuda ayrıca bir basın toplantısıyla kamuoyunu bilgilendireceğim.

Turgay Beşyıldız: Sayın Başkan… Aslında bu soruları Murat Zorluoğlu’na sormam gerekiyordu. Ama iki yıl süreyle bir basın toplantısı yapmadı. Elimde 12 soru var. Mecburen size sormak durumundayım. İlk etapta üç sorum olacak.

Gazeteciler Sordu Genç, Net Cevap Verdi

1-Eski daire başkanları var. Zorluoğlu’nun görevden aldığı daire başkanları. Boş boş geziyorlar. Bunların pek çoğunu yakından tanıyoruz. Yetenekli ve başarılı isimler. Bankamatik memuru olmuşlar. Bunlara görev vermeyi düşünüyor musunuz? 2- Trabzon’un bir hayvan kesimhane sorunu var. Veteriner hekimler ve ilgili insanlar kaçak et kesiminden bahsediyor. Bu konu ciddi bir konu. Bu konuda adım atmayı düşünüyor musunuz? 3-Yenimahalle Ayasofya arasında doldurulmayan bir alan kumsala dönüştü. Burada bir plaj düşünceniz var mı?

A.Metin Genç: Bahse konu eski daire başkanlarının pek çoğunu yakından tanıyorum. Aralarında elbette değerlendireceklerim olacaktır. Bankamatik memurluğuna izin vermeyeceğim. Kesimhane sorununu biliyorum. Akçaabat Belediye Başkanımızla birlikte Et Balık Kurumu Tesislerindeki durumu değerlendireceğiz. Belki Ortahisar’da da bir kesimhane oluşturacağız. Bunun için de Başkan Ahmet Beyle görüşeceğim. Kaçak et kesimi bu çağda kabul edilemez. Bu sorunu ortadan kaldıracağız. Gülcemal’in devamı olan Ayasofya sahilinde ise topyekûn bir sahil projesi gerçekleştireceğiz. Ganita’dan Akyazı’ya bir yaşam alanı oluşturacağız. Ayasofya’nın altındaki kumsal da bu projede plaj olarak yerini alacak. Gülcemal projesini bu dönem bitireceğiz.

Gazeteciler Sordu Genç, Net Cevap Verdi

Ali Öztürk: Benim ilk sorum; 1-Önceki gün Antalya’da meydana gelen ve üzerine gidilen kazaların Trabzon boyutuyla ilgili. Son 3 yılda Trabzon’da Büyükşehir kaynaklı iki ayrı kaza yaşadık. Biri Yalıncak Plajında bir gencin elektriğe kapılarak hayatını yitirmesi, diğeri ise Akçaabat Işıklar’da fireni patlayan otobüsün yaptığı kaza sonucu 6 kişinin hayatını kaybetmesi. Bilirkişi raporlarına rağmen ne bir kişi açığa alındı ne de savcılara istediği isimler gönderildi. Bir güvenlik belediyesi kimliği ile her şeyin üstü örtülmek istendi. Siz şehrin beklediği adaleti sağlayacak mısınız? 2-Çağrı Merkezinde 350 kişinin işten atılması söz konusu. Bu konudaki hassasiyetinizi biliyoruz. Ancak somut birtakım gelişmelerin bilinmesini istiyoruz. Bu konuda net olarak neler yapacaksınız? 3- Seçim sürecinde 3 projeye öncelik verdiniz. Raylı sistem, sanayi esnafının nakli ve Gülcemal. Gülcemal Projesini bu dönem bitireceğinizi az önce ifade ettiniz. Yani süresini öğrendik. Diğer iki projeyle ilgili tarih verebilir misiniz? Herkes hesabını kitabını ona göre yapsın.

A.Metin Genç: Büyükşehir Belediyesi kaynaklı olduğunu iddia ettiğiniz bu gelişmeleri yakından takip edeceğim. Ben bir hukukçu olarak hukuk neyi gerektiriyorsa onu yaparım. Hukuktan taviz vermem. Adaletin bizden istediği her belgeyi paylaşırım. Şeffaf bir yönetim vaat ettim. Buna uyacağım. Tutucu ve mutaassıp bir yönetim anlayışında olmayacağım. Konu kapanmayacak. Çağrı Merkezi ile ilgili daha önce iki kez görüştüm. Bizim için önemli olan buradaki 350 insanımızın istihdam ediliyor oluşu. Ben belediye başkanıyım. İlk bakışta benim alanıma girmiyor gibi görünebilir. Ama ben klasik bir belediye başkanlığı yapmayacağımı söyledim. Bu şehrin istihdam sorununu da kendi sorunum ilan ettim. Dolayısıyla bu konuda da varım. Sayın Bakanımız Abdulkadir Uraloğlu’yla akşam görüştüm. İnşallah önümüzdeki Pazartesi Salı Sayın Bakan Uraloğlu’yla birlikte İçişleri Bakanımızı ziyaret edeceğiz. Bu konuyu ümit ediyorum ki bir mağduriyet oluşmadan halledeceğiz. 3- Sanayi sitelerinde 1728 esnafımız bekliyor. İnşallah beş yıl içinde bu konuyu da bitirmiş olacağım. Raylı sistemde ise iki aşamalı bir proje yapılıyor. 24 Nisan Çarşamba günü inşallah sözleşmeyi imzalıyoruz. Akyazı-Meydan arası 8.7 kilometrelik kısmı 5 yıl içinde hizmete açacağız. Ancak bu yeterli değil. Şehir Akçaabat-Yomra arasında bütünleşti. Tam 500 bin nüfus yaşıyor. Onun için raylı sistemi ikinci aşamada Meydan’dan Yomra’ya kadar taşıyacağız. Ancak bu ikinci aşamada düşündüğümüz bir projedir. Onu belirtmiş olalım.

Fatma Yavuz: Trabzon bir kültür ve sanat şehri. Yine bir turizm merkezi. Özellikle Pazarkapı bölgesindeki tarihi limanın ortaya çıkarılması da dahil neler yapacaksınız?

Gazeteciler Sordu Genç, Net Cevap Verdi

A.Metin Genç: Turizm Trabzon için artık öncelik olmuştur. Bu konuda bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hassas davranacağım. Sayın Valimizle görüştük. En kısa zamanda turizm paydaşlarıyla bir toplantı gerçekleştireceğiz. Turistlerin Trabzon’u tercihlerinde en büyük neden ‘güven’ unsurudur. Bunu herkes böyle bilsin. Güven unsuru içine yalnız şehrin asayiş anlamında ya da insan ilişkileri bağlamında güveni girmez. Güven unsuruna ticaret de dahildir. Alışveriş de dahildir. Kendi vatandaşına 500 liraya verdiğin bir yemeği turiste 2 bin liraya veremezsin. Kimse kusura bakmasın. Bu turistleri Trabzon’a bu işletmeler getirmiyor. Trabzon’un marka değeri getiriyor. Trabzon’un marka değerinin sağladığı büyük fırsat tüm şehri ilgilendiriyor. Güveni sarsacak ya da yıkacak hiçbir icraata izin vermeyeceğiz. Bu konuda daha önce yaptıklarımız var. Gerektiğinde restoran da kapattık. Turizmi bir yandan geliştirirken ve turizme altyapı sağlarken diğer yandan da turistin güvenini yıkacak hiçbir icraata müsamahakar davranmayacağız. Trabzon’un turizmden geliri geçtiğimiz yıl 1 milyar 076 milyon dolardır. Biz hiçbir unsurdan böyle bir gelir kazanamıyoruz.

Kültür konularında ise çalışmalarımız devam ediyor. Daha önce de ifade ettim. Bu şehirde yıkmak yapmaktan daha önemli. Zira yıkınca tarihe ulaşıyoruz. Yapınca tarihi kaybediyoruz. Ben yıkmaktan yana olduğumu daha önce ifade ettim. Onun için Trabzon tarihini ortaya çıkaracak destinasyonlara aşama aşama yıkarak ulaşacağız. Türkiye’nin en önde gelen sanatçı üreten şehrini sanat eksenli yöneteceğiz. Ulusal ya da uluslararası sanatsal her türlü faaliyete destek vereceğiz.

İhsan Öksüz: Şike konusundaki hassasiyetinize teşekkür ederek başlamak istiyorum. Şike kitabını yazan bir gazeteci olarak bütün şike delillerini yayınladım. Hakkımda hiçbir dava açılmadı. Siz geçtiğimiz günlerde Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın şikeleriyle ilgili açıklamalar yaptınız. Sizi mahkemeye verdiler mi?

Gazeteciler Sordu Genç, Net Cevap Verdi

 A.Metin Genç: Trabzonspor benim için siyaset üstüdür. Bu bugüne kadar böyledir, bundan böyle de böyle olacaktır. Ancak şunu söylemeliyim ki bu şehirde Trabzonspor konusunda bile kollektif bir akıl ve eylem oluşturamıyoruz. Bir zamanlar bir hakemin şampiyonluğumuzu etkileyen kararı nedeniyle 40 bin kişiyle sokağa çıktık. O zaman AK Parti’nin İl Başkanıydım. En önde yürüdüm. Ama şike döneminde bin kişi toplanamadık. Birlik olmadık. Bu da bize büyük bir zafiyet getirdi. Şimdi de farklı değiliz. Daha geçtiğimiz gün Trabzonspor için bir araya geldiğimizde işi farklı noktaya götürenler çıktı. Bütün bunlar Trabzonspor’a zarar veriyor. Yönetimin arkasındayım. Trabzonspor’un arkasındayım. Amasız, fakatsız Trabzonspor’un arkasındayım. Beşiktaş ya da Fenerbahçe cephesinden hakkımda suç duyurusunda bulunduklarını ben de sizin gibi basından öğrendim. Lakin bana ulaşan bir şey yok. Olsa da önemsemiyorum. Söylemlerimin arkasındayım.

***

Başkan Genç’in basın toplantısında tam 15 yıldır Trabzon olarak beklentilerimizin karşılığı bir başkan tablosu izledik. 15 yıldır geri kalan ya da geri bırakılan Trabzon’un gerek şehrin gelişimi ve gerekse istihdamı ve hukukunun korunması gibi unsurları özümseyen şehirde yaşayan, şehri yaşayan, mezarları bu şehirde olan ve geleceğini bu şehre bağlayan bir belediye başkanı dinledik. Şimdi sıra icraatta. İcraatlarını hep beraber takip edeceğiz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Öztürk - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.

01

Kemal - Trabzonda suyun çok pahalı olduğunu kimse sormadı niçin? yoksa sizin tuzunuz kurumu? 16 m3 su 398 tl elekrikten daha pahalı.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 18 Nisan 11:19


Anket Trabzonspor bu sezon ligi kaçıncı sırada bitirir?