Erdoğan’ın Açıklamaları Üzerinden Trabzon Seçim Değerlendirmesi

AK Parti, seçimden sonra ilk MYK toplantısını yaptı. AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan toplantıda yaptığı değerlendirmede...

AK Parti, seçimden sonra ilk MYK toplantısını yaptı. AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan toplantıda yaptığı değerlendirmede seçim yenilgisini yorumladı. Aktarılan bilgilere göre Erdoğan seçim yenilgisini iki nedene bağlamış.

1. Erdoğan; “Enflasyon baskısı ve sonuçları 31 Mart’ta derinden hissedildi. Önleyici tedbirler yeterli olmadı. Tüm illerde serzenişleri dinledim. Emekliler başta olmak üzere toplumun birçok kesiminin refah kaybına uğradığı doğrudur” demiş. Cumhurbaşkanının ‘refah kaybı’ dediğine biz ‘geçim sıkıntısı’ diyoruz. Emeklilerin adeta yaşam hakkının ortadan kalktığını söylüyoruz.

2.Cumhurbaşkanı Erdoğan aynı toplantıda teşkilatlarını da eleştirerek “Orada sadece bir oy kaybı değil, kan ve ruh kaybı da olduğu biliniyor. Milletin sinesinden doğmuş bir siyasi partinin en büyük düşmanı, vatandaşla arasında duvarlar örmesidir” demiş. Biz bunun adına kibir diyoruz. AK Parti kadroları ne hazindir ki artık kibir kuşanmıştır. (İstisnalar kaideyi bozmaz)

***

Şimdi Sayın Cumhurbaşkanının ortaya koyduğu iki analizin özellikle ikincisi üzerinden bir Trabzon değerlendirmesi yapmak istiyoruz. Birinci sebep zaten herkesin ortak kanaati. Herhangi bir analize- senteze ihtiyaç göstermeyecek kadar açık. Dar gelirli ve emekli yaşam savaşı veriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bizzat tespit ettiği ‘Orada sadece bir oy kaybı değil, kan ve ruh kaybı da olduğu biliniyor. Milletin sinesinden doğmuş bir siyasi partinin en büyük düşmanı, vatandaşla arasında duvarlar örmesidir’ tespiti, parti yöneticilerinin kibre büründüğü anlamına gelmektedir. Bize göre kibir AK Parti kadrolarını öylesine kuşatmıştır ki, bakandan milletvekiline, il başkanından yöneticisine her yeri kaplamıştır. Sormak istiyoruz. Trabzon’da hangi STK başkanı Ulaştırma ve Altyapı Bakanını arayıp kentin bir sorununu konuşabilir? Verdiği randevuyu bile iptal edip, STK’lara bilgi verme gereği bile duymamak nasıl bir haldir? Millet artık göstermelik ‘fukara evi ziyareti’, sokakta gördüğü vatandaşa sarılma hikayelerini samimi bulmuyor. Bugün Trabzon’da kaç kişi Trabzon milletvekillerini arayıp derdini anlatabilir? O milletvekillerinden acaba kaç tanesi vatandaşın telefonlarına çıkıyor? Zaten hemen tamamı dışardan geldi ve şehre yabancı! Bırakın milletvekillerini… Trabzon AK Parti İl Başkanına bugün acaba kaç kişi ulaşabilir? Kibrin İslam’daki yerini bilmesine rağmen burnundan kıl aldırmayan İl Başkanı acaba vatandaşın neresindedir? İl başkanını da geçelim… Acaba kaç AK Parti yöneticisi partili sıfatını öne çıkararak vatandaşa tavır yapmaktadır? Kaç AK Parti yöneticisinin arkasından vatandaş o yöneticiyi kibirinden ötürü kınamaktadır?

Giden Büyükşehir Belediye Başkanını konuşalım. Kibrinden asla vazgeçmeyerek gitmiştir. Acaba 5 yılda Trabzon’da kaç vatandaş görüşme talebinde bulunmuş ama görüşememiştir! Hiç düşündünüz mü? Biz binlerce diyoruz Dinlediğimiz  tam 3 yıldır görüşme bekleyen bir üniversite hocasına özel kalem “Siz 3500. Sıradasınız” demiş! Murat Zorluoğlu Büyükşehir adayı olsaydı acaba seçimi kazanabilir miydi?

***

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın teşkilatları üzerinde yaptığı tespitlerden hareketle Trabzon teşkilatlarına ayna tuttuk. Lakin sorun baştan başlıyor. Bir önceki seçimi kaybeden bir ekip ödül olarak yine başta ve karar merciinde tutulursa bu sonuç mukadder olmaz mı? Belirlenen adayları teşkilat ve halk temayülüne göre değil de Genel Merkez’in ahbap çavuş ilişkilerine göre belirlerseniz nasıl bir sonuç beklerdiniz? Bugüne kadar Tayyip Bey’in hatırına tüm yanlış adayları görmezden gelen vatandaşın kaç seçimdir yaptığı uyarılar bu seçimde de dikkate alınmadı. Yine Trabzon ölçeğine dönelim… Ortahisar AK Parti adayı Ergin Aydın kimin tercihidir? Milletvekili Yılmaz Bey’in tek başına dayatması değil midir? Neye göre belirlenmiştir? CHP adayı Ahmet Kaya’nın adaylığı ilan edilmişken, karşısına Ergin Aydın hangi siyasi akılla çıkarılmıştır? Ergin Bey’in kişiliği, dürüstlüğü, samimiyeti, insanlığını ve beyefendiliğini tartışmayız. Yönetme bağlamında vatandaşa vereceği güveni konuşuyoruz.

Ahmet Kaya’nın adaylığı ilan edildikten sonra Trabzon’da bir anket yapıldı. Ahmet Kaya yüzde 38, Ergin Aydın yüzde 22… Yılmaz Büyükaydın bu anketi biliyor. Buna rağmen Ergin Aydın dayatması nasıl bir siyaset anlayışıdır? Aynı dönemde yapılan bir diğer ankette Ahmet Kaya’nın karşısına bu kez Salih Cora konmuş ve halka sorulmuştur. Ahmet Kaya yüzde 36, Salih Cora yüzde 33 oranda çıkmışken neye güvenerek Ergin Aydın’da ısrar edilmiştir? “Vurur geçeriz!” öyle mi!.. Kaybedilen veya dibi gören ilçelerde durum bunların benzeridir. Sonuç itibariyle bugüne kadar AK Parti kurmaylarını kaplayan ‘Ya bir şey olmaz. Vurur alırız’ anlayışı sona ermiştir. AK Parti’den CHP’ye bile geçiş başlamışsa, ya kurucu ruh yeniden kuşanılacak ya da vedalara başlanacaktır. Tayyip Bey kesinlikle doğru söylüyor. Ancak bu tespitlere adaylar belirlenirken önce yukarıdakiler uymalıdır. Ayşe teyzenin selamıyla iş adamının kelamıyla parti ruhuna aykırı aday belirlenmemelidir. Yomra örneğinden belli ki hiç ders çıkarılmadı. AK Parti Yomra’da %30’lara düştü. Millet artık sorguluyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Öztürk - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.

05

Ergin - Ahmet Kaya Ortahisar da Ahmet Metin Genç e kaç fark attı. Ortahisarda Ahmet Metin Genç kaybetseydi ne olurdu ?

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 05 Nisan 11:04
04

Kamil Hoca - Sayın Yorumcular, bilmiyorsanız hatırlatayım. Padişahlar LA YÜS-EL-Dir..Reiste padişah oldupğuna göre 2 trilyonluk mersedese binebilir..helal hoş olsun...milletin aclığı önemli değll...

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 04 Nisan 23:29
03

Ömer Naci - Trabzon AKP il başkanı mutlaka Selahattin Çebi olmalıdır. Sayın Çebi son derece dürüst akçeli işlerle ilgisi olmayan kendisine hiçbir şekilde siyasi rant devşirmemiş bir zat-ı muhteremdir. Böyle dürüst siyasetçilere Trabzon AKP’nin ihtiyacı var. Trabzon MHP Ömer Ayar başkanımızla çok iyi durumda zira onu Bekir Sıtkı Tarım başkanımız getirdi. Bekir başkanımız bırakın Trabzon’u tüm Karadeniz’de ismi bilinen büyük bir dava adamıdır.

Yanıtla . 0Beğen . 3Beğenme 04 Nisan 16:19
02

Turgay - Kibir ve halktan kopma için önce kendini sorgulasın. 500 koruma, özel uçaklar ile seçim çalışması yapmak ne demek? Millet soğana muhtaç iken lüks içinde şatfat içinde millete manda yoğurdu ile bilmem ne hurması tavsiyesinde bulunmak da neyin nesi. Hele de milletin yarısının eşlerine kadınlarına sürtük demek neyin nesi ne oldu şimdi o sürtüklerin sayısı mı arttı. İnanın PKK'ın veremeyeceği zararı ülkeye bu adam vermiştir. Bakın CHP 'nin belediyeleri kazanması bile sokakta gülen insanların sayısını arttırmaya yetti. Bir gazeteci olarak bunu en iyi müşahede edecek olan sizsiniz.

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 04 Nisan 11:01


Anket Trabzonspor bu sezon ligi kaçıncı sırada bitirir?