Geçtiğimiz Hafta Trabzon…

Geçtiğimiz haftanın gündem maddelerinden biri Türkiye’de sandık şampiyonluğuna doğru yürüyen Büyükşehir Belediye Başkan Adayı A. Metin Genç’in yüks...

Geçtiğimiz haftanın gündem maddelerinden biri Türkiye’de sandık şampiyonluğuna doğru yürüyen Büyükşehir Belediye Başkan Adayı A. Metin Genç’in yükselen grafiğiydi. Genç, geçtiğimiz hafta gittiği seçim bölgelerinde önemli mesajlar verdi. Şinik OSB’yi ziyaret ederek üretim ve istihdamı öne çıkaran açıklamalar yaptı. Gezdiği her yerde iş talebiyle karşılaştığını hatırlatarak “Biz bu nüfusa iş bulmak zorundayız. Buna mecburuz. Bunun da çözümü şehrimizde fabrikalarımızın ve imalathanelerin sayısının artmasından geçiyor. Yerel yöneticiler olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirecek ve işverenlerin önünü açacağız.” dedi. Genç, günebakış’a verdiği özel mülakatta da en ağırlıklı olarak aynı konuya değindi. Özellikle tekstil konusunda Trabzon’un merkeze yakın iç bölgelerinde teşvik derecelerinin düşürülmesi için özel bir gayret göstereceklerini ve Araklı Tekstilkent’i de mutlaka hayata geçireceklerini kaydetti. Genç bunun için sandıkta şampiyonluk istedi. Genç, “Trabzon sandıkta şampiyon çıktığında ben Sn. Cumhurbaşkanımla inşallah doğrudan görüşebileceğim. Gittiğim her bakanlıktan hazırladığımız projeyi rahatlıkla geçirebileceğim.” dedi. Genç’in üretim ve istihdama yönelik çıkışları günebakış Gazetesinde “Üretim ve istihdamı öne çıkarıyor.” Başlığıyla yer aldı.

 Geçtiğimiz haftanın bir diğer gündem maddesi Trabzon’da STK’ların hazırladığı ve taahhüt edilen projelerin dahi hayata geçirilememesi konusuydu. DKİB başta olmak üzere Trabzon’daki STK’lar büyük umutlarla somon yumurtası üretim projesi hazırladı. Türkiye’nin en fazla somon ihracatı yapan Trabzon’da su ürünleri geliştirilecekti. Bunun için Ticaret ve Sanayi Odasının da elini taşın altına koyması istendi. TTSO 45 milyon bulabildi. Ama ne yazık ki paydaşı olan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 75 milyon TL veremedi. Bakanlık 120 milyonluk projede 75 milyon veremeyince proje yattı. TTSO Başkanı Erkut Çelebi, “Para yoksa proje yok” dedi ve meseleyi bitirdi. İşte bunun için çırpınıyor ve diyoruz ki!.. Şehre sahip çıkacak bir el aranıyor. İşte bunun için diyoruz ki, A. Metin Genç olsa, Büyükşehir Başkanı olarak STK’larla Ankara’ya gider ve o ödeneği çıkartır.

 Geçtiğimiz haftanın bir diğer gündem maddesi CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal’ın TBMM’de Şanlıurfa’nın sorunlarını konuşurken Trabzon Havalimanı ile Diyarbakır ve Van Havalimanları arasında mukayese yapmasıydı. CHP Milletvekili Tanal, “ayrımcılık” olduğu iddiasına Şanlıurfa’yı da ilave etti.

DEM milletvekillerinde bir Trabzon düşmanlığını önceden biliyoruz. Şimdi buna CHP Milletvekili de katıldı. Anlıyoruz ki Güneydoğu’da Trabzon düşmanlığı ayrı bir paranteze yerleştirilmek isteniyor. Tanal diyor ki “Trabzon, 824 bin nüfuslu bir büyükşehirdir. Trabzon’dan Adana’ya, Ankara’ya, Gaziantep’e, İstanbul’a ve İzmir’e doğrudan uçuşlar vardır. Şanlıurfa’nın nüfusuna baktığınız zaman 2 milyon 213 bindir. Neredeyse Trabzon’un 3 katı. Ama sadece Ankara ve İstanbul’a uçuş var.

Daha önce de kaydettiğimiz gibi yeniden kaydedelim. Sayın Mahmut Tanal!.. Hareket nüfusla olmuyor. Hareket bir aksiyon meselesi. Bir yaşam felsefesi. Nüfusa bakarak uçak seferi düşünemezsiniz. Trabzon’un 850 bin nüfusuna 250 bin nüfusu da Gümüşhane’den ekleyerek en fazla 1 milyon 100 bin yaparsınız. Ancak Trabzon’un yerinde oturmayan, yurdun dört bir yanını ticari ve diğer sebeplerle gezen ve Türkiye’de örneği görülmeyen gezgin bir insan yapısı vardır. Bu saydığınız şehirlere sefer düzenleyen uçakların hepsi de THY değildir. Pegasus da bunların içindedir. Her gün Adana ve Antalya’ya giden Pegasus uçakları dolmasa sefer yapmaz. İzmir uçağı, Ankara uçağı dolmasa kalkmaz. Bilakis seferler ortadan kalkar. Bak örnek verelim. Daha önce denenen Trabzon-Bursa, Trabzon-Van, Trabzon-Diyarbakır ve Trabzon-Kocaeli’ye her gün uçak seferler tutmadı. Bak bir şey daha ekleyelim Sn. Tanal. Bakü’den Trabzon’a da haftada 2 gün sefer var. İnşallah yakında Tiflis’ten de başlıyor. Belki bir gün Tebriz de başlayacak. Yani dememiz o ki Trabzon’u hiç tanımıyorsunuz. Uçak meselesinde çok yanlış düşünüyorsunuz. Ne THY ne de diğer firmaların hiçbiri talep olmadan arz oluşturmaz. Milletvekili olarak bu gerçeği bile araştırmıyorsunuz. İşin en kolay yoluna kaçıp sanki Trabzon’a uçak seferlerinin boş gelip boş döndüğünü zannediyorsunuz. Sadece bir gün Trabzon’da yaşasanız bu gerçeği anlarsınız. günebakış Gazetesi gelişmeyi “Trabzon seferleri yine meclise taşındı” başlığıyla verdi.

 Geçtiğimiz haftanın gündem maddelerinden bir diğeri Trabzonspor’da yapılan Divan Başkanlığı Genel Kuruluydu. Divan Başkanlığını Mahmut Ören 653 oyla kazandı. Diğer adaylardan Hayrettin Hacısalihoğlu 278, Emin Kahraman ise 233 oyda kaldı. Biz bu olayı tipik bir derin Trabzonspor hadisesi olarak nitelendiriyoruz. Yani Trabzonspor’da dahi görev liyakat esasına göre değil biraz da ideolojilere bağlı olarak veriliyor. Zira, sosyalitesi en zayıf aday seçildi. Daha önce Trabzonspor Denetleme Kurulu Başkanlığı görevi yürüten Mahmut Ören’in sosyalitesi Trabzonspor gibi bir kulübün Divan Kurulu Başkanlığını taşımaya ne kadar müsait hep beraber göreceğiz. Görev süresince Divan Kurulu Başkanlığının ne kadar aktif olduğunu ve batmaya doğru giden Trabzonspor’u kamuoyu gündemine ne kadar taşıyacağını hep beraber izleyeceğiz.  Topluma karşı Trabzonspor’un sorunlarını anlatacak, gündem yapacak ve Trabzonspor’a katkı sağlayacak bir adım beklemiyoruz. Belli ki birbirlerini ağırlayacaklar. Sadece “yönetim kurulunu rahatsız etmesin” anlayışıyla hareket edildiğini düşünüyoruz. Muhtemelen Trabzonspor yönetim kurulu da böyle bir divan kurulu başkanı istedi. Hal böyle olunca Trabzonspor’un yukarı doğru gidişini kimse beklemesin. Kendi içinde yaşanan çekişmelerle bu iş böyle gelmiş, galiba böyle gidecek… Bakalım nereye kadar!..

 Geçtiğimiz haftanın gündem maddelerinden bir diğeri Trabzon’da yaşanan konut krizine ilişkin TTSO’dan yükselen seslerdi. Trabzon konut sektörü ciddi bir kriz geçiriyor. Bu konuda açıklama yapan TTSO 14. Meslek Komitesi Üyesi Aytaç Aydoğan, Trabzon’da diğer illerden farklı olarak bir kriz yaşandığını belirterek rekabet kurumunu göreve çağırdı. Bu konuda iki ayrıntıya yer verdi. Birincisi Trabzon’da kiraların yüksekliği. Neredeyse 10 bin TL’nin altında kiralık konut bulunmuyor. İkincisi ise Trabzon’da betonun metreküpünün diğer illere göre 400 TL daha yüksek oluşuydu. Bölgede en pahalı beton Trabzon’da… Diğer illere göre olmaması gereken metreküpte 400 TL’lik fazlalık sektörü ciddi biçimde etkiliyor. İşte bunun içindir ki TTSO Meclis Üyesi Aydoğan, rekabet kurumunu göreve çağırıyor. TTSO Meclis Üyesinin krizle ilgili şikayet ettiği bir diğer konu ise inşaatların durması dolayısıyla artık işçi, usta ve ara eleman bulamama sorununun baş göstermesi... Sektör çalışanlarının yurt dışına çıktığını kaydeden Aydoğan, ilginç bir öneri getirdi. “Kısa vadede sektör çalışanlarının yurt dışına çıkışı kısıtlanmalı ve yurt dışından geçici iş gücü temin edilmelidir.” dedi.

İnşaat sektörü temsilcisi Aydoğan’ın krizle ilgili bir diğer beklentisi ise Belediyelerden... Büyükşehir ve Ortahisar Belediyelerinin kentsel dönüşüm projeleri tasarlamasını isteyen Aydoğan, arsadaki pahalılığı önlemek için ise Güney Çevre Yolunun hızlı bir biçimde tamamlanmasının şart olduğunu söyledi.

Aydoğan’ın haber verdiği tehlikeden şunu anladık. Bu sürece müdahale edilmezse Trabzon konut fiyatlarında kendi vatandaşı için bile konutta da Türkiye’nin en pahalı şehri olacak. Haber günebakış’ta “Konut sektörü krizde” başlığıyla yer aldı.

 

 

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Öztürk - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.

02

Erman Saral - Ülkede ilk kez bir belediye başkanı istihdamı yarattı. O da Ekrem İmamoğlu idi. İmamoğlu İstanbul'da kurduğu Bölgesel İstihdam Ofisleriyle 180 bin istihdam yarattı. İmamoğlu'nun örnek alınması Trabzon adına mutluluk verici.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 05 Mart 08:49
01

Bahar - GÜNEY ÇEVRE YOLU 1994 DEN BERİ YILAN HİKAYESİNE DÖNMÜŞTÜR KONUT İŞİ İSE RANTA DÖNMÜŞTÜR

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 04 Mart 09:24


Anket Trabzonspor bu sezon ligi kaçıncı sırada bitirir?
Tüm anketler