Trabzon'un En Önemli Akademik Manevi Projesi:”Karadeniz'de Hoca Olmak”

Trabzon’da  maddi  konularda olan projelerde meselâ Demiryolu ve Tren Davası Projesi, Çevre yolu ve Hafif Raylı Sistem Projesi, fabrika, sanayi, Tica...

Trabzon’da  maddi  konularda olan projelerde meselâ Demiryolu ve Tren Davası Projesi, Çevre yolu ve Hafif Raylı Sistem Projesi, fabrika, sanayi, Ticaret, Turizm projeleri hep fiyasko çıkmasına rağmen manevi tarih ve kültür-sanat projelerinin çeşitleri en güzel şekilde devam etmektedir. Meselâ “I. Uluslararası Geçmişten Günümüze Trabzon’da Dini Hayat Sempozyumu Projesi, Dede Korkut, Trabzon Bâb-ı Âlisi, Trabzon Şehit ve Gazileri, Karadeniz’de Hoca Olmak“ projeleri hiç aksamadan en güzel şekilde devam etmektedir. Fakat asıl konumuz “KARADENİZ’DE  HOCA OLMAK “ adlı projedir. Bu akademik proje daha önce “I. Uluslararası  Geçmişten Günümüze  Trabzon’da Dini Hayat Projesi”ni hazırlayan, yöneten ve K.T.Ü Profesör  Osman Turan Kültür Merkezinde gerçekleştiren Profesör adayı Doç .Dr. pek değerli Eyüb ÖZTÜRK  bey ve ekibi tarafından  hazırlanarak gündeme getirilmiştir. Tâ 2018 yılında başlanarak 2023 yılında tamamlanmıştır. Eski projede bir konferans bana verildiği gibi bu projeye de bizzat Akyazı’daki kütüphaneme gelerek orada başlamışlardı.

 Nihayet projeyi tamamlayarak bana haber verdiler. Şimdi internet kaydı yapıldı. Kitaplaşma çalışmalarına devam edilmektedir. Tam kırk (4O) kişinin bu konuda konferans       usulü gibi  bilgilerine müracaat edilmiş; bu konudaki kaynak bilgiler kayda geçmiştir. Projenin kaydında önce Trabzon’un dini hayatındaki Kur’ân-ı Kerîm Hadimlerinin toplu haldeki değişik değişik eğitim öğretim fotoğrafları gösterilmiş ,sonra projenin ismi belirtilmiş, sonra Trabzon Üniversitesinin amblemi  ardından bu projenin masraflarını karşılayan Büyükşehir Belediyesinin amblemi mühür gibi ekrana vurulmuştur.

“TRÜ İSLAMİ İLİMLER UYGULAMA  VE ARAŞTIRMA MERKEZİ 1918-1923“ tanıtım cümlesi bile gönlümüzü açtı. Ruhumuzu coşturdu. Verilen bilgilerde  Kur’ân-ı Kerîm, Tecvit, Fıkıh, Tefsir Arapça ilimleri nasıl işlendi, Trabzon’daki dini okullar nasıl kuruldu, dersler nasıl başladı, kimler okudu? Hocaları kimlerdi.? Şartlar -durumlar nasıldı? Ayrıntılarıyla özetlendi. İşin asıl önemi şu: Şimdiye kadar böyle bir proje yapılmadı. Trabzon dışından gelen yöneticiler Trabzon’da kalınca şöyle diyorlardı: Trabzon bir Kur’ân-ı Kerîm ve Güzel  Sesli Hafızlar şehridir. Trabzon’u gelip görenler “BU TRABZON’UN EN ÖNEMLLİ ÖZELLİĞİ ŞUDUR; VAKTİYLE BURASI ASIL KUR’ÂN-I KERÎM’İ DÜNYAYA TANITMIŞTIR. TRABZON’UN ASIL BU TARAFI İŞLENMELİDİR” diyorlardı. İşte bu sözün gereği de yapıldı. Emeği geçen herkesi tebrik ediyoruz. Trabzon Üniversitesi Rektöründen Eyüb Öztürk bey gibi bütün akademik elemanlarına kadar herkesi tebrik ediyorum. Bu eser bütün halkımıza ve bütün üniversitelerimize çok güzel  bir bilimsel hizmet ve kaynak olmuştur. Yüce Allah hepsinden razı olsun. Artık ölsem de gözüm arkada kalmayacak…. Çünkü: En büyük davamız ilmi hizmetlerdir. Ne mutlu gereğini yapanlara.. Bundan sonra da kıyamete kadar aynı mukaddes davaya çalışanlara.. Bu proje bundan sonra hakkıyla tanıtılacaktır. Çünkü: Trabzon’un şimdiye kadar örtbas edilen ilmi gerçekleri hakkıyla ortaya konulacaktır. Trabzon’un tarihteki şöhretinin özü en güzel şekilde bu projede belli olmaktadır.” KARADENİZ’DE HOCA OLMAK “Projesi artık Trabzon’un yeni ufuklarına Yıldız ,Ay ve Güneş ‘ten daha çok  nûr saçacaktır. Hüner asıl bu hizmetin önemini anlamakta ve budan sonra da gereğini yapmakta, bu projeye millî ve beynelmilel manada destek vermektedir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Yazıcı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Trabzonspor bu sezon ligi kaçıncı sırada bitirir?
Tüm anketler