Yaklaşan Seçimler ve Hemşehri Siyaseti…

Beş yıl önce bugünlerde devam eden yerel seçim kampanyalarında İstanbul’da faaliyet gösteren Trabzonlu hemşehri STK’larının çoğu ciddi bir sıkıntı y...

Beş yıl önce bugünlerde devam eden yerel seçim kampanyalarında İstanbul’da faaliyet gösteren Trabzonlu hemşehri STK’larının çoğu ciddi bir sıkıntı yaşıyorlardı. Bu STK’ların neredeyse tamamı AK Parti’nin iktidar yıllarında kurulmuş, etkinliklerini AK Partili belediyelerin büyük desteğiyle yürütmüş ve o günlere kadar gelmişlerdi. Herhalde kimse düşünmemişti başka bir siyasi partinin Trabzonlu bir İBB adayı çıkaracağı ve seçilmekte o kadar iddialı olacağı.

Söz konusu STK’lar o zaman açıktan ya da dolaylı şekilde Trabzonlu aday yerine rakibini desteklemişlerdi. Bu başlı başına absürt bir durumdu ama o dönem için belki makul bir açıklaması olabilirdi: AK Parti’de önemli makamlarda çok sayıda Trabzonlu bulunuyordu. Bu durum zevahiri kurtarmaya ne kadar yetti bilmiyoruz.

Ekrem İmamoğlu kazandı, İBB başkanı seçildi. Bu sonuçta İstanbul’da yaşayan ve normal şartlar altında mensubu olduğu partiye oy vermeyecek olan Trabzonluların büyük desteği olduğu su götürmez bir gerçektir..

Peki, geride kalan beş yılda Ekrem beyin İstanbul’daki hemşehrileriyle ilişkileri nasıl oldu? Bizim görüş alanımızda kalan kısımda klasik bir belediye başkanı-hemşehri ilişkisi göremedik. Bilindiği gibi büyük şehirlerde görev yapan belediye başkanlarının o şehirde yaşayan hemşehrileriyle sıcak ilişkiler içinde olması, onlara bazı ayrıcalıklar tanımasını kimse yadırgamaz. Bu Türkiye siyasetinin realitelerinden kabul edilir. Birçok örnek verebiliriz.

Ekrem başkanın görev süresince hemşehrileriyle çok fazla yan yana görülmemesi Trabzonlu olmayan seçmenlerini rahatsız etmeme amacı güttüğü şeklinde bir mantıkla açıklanmaya çalışıldı. Ancak halen devam eden seçim kampanyasında sayın başkanı bol bol hemşehrileriyle birlikte görmeye başladık. Geçen hafta Fındıkzade’de TLYD’nin yeni binasının açılışındaydı ve hatta inşaatı bizzat üstlenmişti.

Ne Ekrem başkana ne de bir başka siyasetçiye “Ne oldu? Beş sene dönüp bakmadığın hemşehrilerini seçim zamanı mı hatırladın?” imasında bulunmak aklımızdan geçmez. Fakat sayın başkan geride kalan beş yılda Trabzon hemşehri dernekçiliğinin olması gerektiği gibi siyasetten bağımsız bir noktaya gelmesi için çalışmalar yapabilir, kendisi de zamanında bu kurumların içinde bulunmuş birisi olarak pekâlâ başarabilirdi.

Neden “Bağımsız olmaları için çaba göstereceğine kendi tarafına çekmeye çalışmalıydı” demiyoruz? Çünkü olması gereken budur. Siyaset ve STK toplumun iki farklı organıdır. Görevleri farklıdır. Birbirlerinin alanına girmesi hiçbir şekilde bünyeye (yani topluma) fayda sağlamaz. Ki zaten Trabzon STK’ları siyasetten bağımsız oldukları takdirde doğal olarak hemşehrilerini destekleyeceklerdir.

Şu anki durum nedir? Şudur: Geçen hafta Trabzon Günleri’nin resmi açılışı öncesi Trabzonlu olmayan bir başkan adayı için “Trabzon’un gururu” sloganları atılmıştır. Bu garip durumda bütün sorumluluk STK’larda değildir.

Sözü geçtiğimiz haftalarda değindiğim önemli bir ayrıntıyı tekrar vurgulayarak noktalayalım:

Siyaset makamında bir hemşehri olması elbette önemlidir, ancak daha önemli olanın o makamdaki kişinin hemşehri grubu olarak bizlere (bizim özelimizde Trabzonlulara) ne vereceğidir. Bu durumda STK’lara düşen, münasip kanallar vasıtasıyla Trabzonluların meşru ve yasal taleplerini ilgili makamlara iletmek ve sonuç almaya çalışmaktır. İstanbul’da mevcut Trabzon başkan sayısı artmamış olabilir ama hayli sayıda meclis üyesi adayı var. Bunların bir kısmının başkan yardımcısı ya da başka önemli görevler üstleneceğini rahatlıkla öngörebiliriz. Yani STK’larımız münasip kanal bulmakta da zorlanmayacaklardır. Bu konuda yetersiz kalırlarsa da kimseyi suçlamaya hakları olmayacaktır.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Bülent Şirin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Trabzonspor bu sezon ligi kaçıncı sırada bitirir?
Tüm anketler