27 Yıl Dönümünde 28 Şubat’ı Yorumlamak

28 Şubat Post-modern Darbesinin üzerinden tam 27 yıl geçti. 27 yıl sonra geriye dönüp baktığımızda 28 Şubat darbecilerinin yenildiğini ancak 28 Şubat’...

28 Şubat Post-modern Darbesinin üzerinden tam 27 yıl geçti. 27 yıl sonra geriye dönüp baktığımızda 28 Şubat darbecilerinin yenildiğini ancak 28 Şubat’ın amacına önemli ölçüde ulaştığını söyleyebiliriz. Siyonizmin NATO üzerinden yürüttüğü darbelerden en ağır tahribat yapanı 28 Şubat olmuştur.

Bu kalemin yazarı 78 kuşağı olarak 12 Eylül’ü, 28 Şubat’ı ve 15 Temmuz’u da yaşadı. Üç askeri darbe de hafızalarımızda canlı ve darbelerden etkilenen birisiyiz. 12 Eylül darbesi öğretmenlik hakkımızı elimizden aldı. 28 Şubat hem yayın kuruluşumuzu kadük hale getirdi, hem mahkemelerde yargıladı. 15 Temmuz ise zaten başarılı olamadı. 12 Eylül darbesi bize göre en ağır darbeyi sosyalizme ve sosyalistlere indirdi. Sosyalistleri sosyal demokrata dönüştürüp kendince Kemalist yaptı. ( Bu konu kendi başına kitaplara konu olacak bir dönüşmedir) Yalnız sosyalistleri dönüştürmedi. Yine 12 Eylül kendince bir din ihdas etmek istedi. Kendi çizdiği sınırlar içinde bir din. Sonunda bu strateji FETÖ’yü üretti. İstenen proje tutmayınca bu kez ardından gelen 28 Şubat Post-modern Darbesi ise doğrudan dindarları hedef aldı. 12 Eylül’de sosyalistleri hapislerde-işkencelerde dönüştürmeyi başaran küresel Siyonizm, NATO eliyle bu kez dindarları ucubeleştirmeyi amaçladı. FETÖ’ye hiç dokunmadı. Bilakis önünü açtı. Zahirden bakıldığında 28 Şubat’ın başarısız olduğu anlaşılabilir. Gerçekte başarılı oldu. Bu konuda tereddüdü olanlar şu üç maddeyi analiz etmeli...

1-İmam hatipler çığ gibi büyüdü. Ama İmam Hatip ruhu bitirildi. Bizden örnek istemeyiniz.

2-Başörtüsüne hem de her alanda özgürlük sağlandı. Ancak başörtüsünün ruhu yitirildi.

28 Şubat’la birlikte, Türk toplumunu kadınların başörtüsü mücadelesi şekillendirdi. O öyle saf, temiz ve samimi bir mücadeleydi ki 28 Şubat’çıları yerle yeksan etti. Ne yazık ki daha sonra kendisi ruhunu yitirdi. Dün başörtüsü için hayatını karartanlar... Hapislere düşenler... İşini, gücünü yitirenler... Mesleklerini icra edemeyenlerin mücadelesinden doğanlar, Bugün 28 Şubat’ın arkasında duran CHP’de olmakta bir beis görmüyorlar. 28 Şubat’ta NATO’cu askerlerle birlikte “gerekirse kan dökülsün” diyen CHP size göre değişti mi? Biz değişenin başörtülü nesil olduğunu düşünüyoruz. Taktığı başörtünün anlamından-manasından uzak bir nesil üretildi. Amaçlanan da buydu. Başörtüsünü yasaklayamıyorsan anlamını öldür!.. Sadece iki alanda örneklediğimiz 28 Şubat Post-modern Darbesinin başarılı mı yoksa başarısız mı olduğunu bir kez daha değerlendiriniz lütfen...

3- 28 Şubat’ın yıkılıp yerle bir olmasından siyaset kazandı. 28 Şubat Post-modern Darbesinden en fazla siyaset kârlı çıkmıştır. 28 Şubat’ın direnişinin dönüştürdüğü kitleler adeta mutasyona uğramış ve bize göre 28 Şubat amacına ulaşmıştır. Bugünkü sistemi artık ayakta tutan muhafazakârlardır.

Ahlak, adalet, hak, hukuk ve liyakatın mumla arandığı bir süreç yaşıyorsak ve yalnızca sistemin taşıyıcıları değişmişse 28 Şubat’a ihtiyaç kalmadı demektir. Zaten 28 Şubat da böyle bir sistemin bin yıl yaşaması için yaptırılmıştır.

 Dün 28 Şubat’ın 27. yıl dönümüydü. Dikkat ettik. Milli Görüş çizgisinin hiç sesi çıkmadı. Zira darbe aynı zamanda Milli Görüş’e karşı yapıldı. 28 Şubat’a karşı tepki ve bu süreci unutmayanlar yine AK Parti cenahı oldu. Zaten bir tek AK Parti yurt çapında 28 Şubat’ı unutturmadı.

Trabzon fotoğrafına bakınca içimiz açıldı. Yine de hoş olduk. Büyükşehir Belediye Başkanından Akçaabat Belediye Başkanına kadar Trabzon’un şehr-i eminleri oradaydı. Bir dönem önce görev yapan Büyükşehir Belediye Başkanı ilk olarak 28 Şubat mağduresi bir hanımı kovmuştu. Hiç sorgulamadan, tanımadan... Yalnızca kıyafetinden ötürü... Düşündük ki, acaba bu fotoğrafta niçin yoktu? İkinci husus ise Akçaabat Belediye Başkanına tebrik olsun. Hem ayrı açıklama yaptı, hem basın açıklamasına katıldı. Bu bir hassasiyettir. Bu irade, o günlerde zulme uğrayanların mücadelesine saygı duymaktır. O mücadelenin üzerinde oturup makam ve mevki kazananlar hiç olmazsa buna saygı duysun. Kendilerine bu duyarlılıktan ötürü teşekkür ediyoruz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Öztürk - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Trabzonspor bu sezon ligi kaçıncı sırada bitirir?