FARKLILIKLARIMIZA TAHAMMÜLSÜZLÜĞÜMÜZ ÜZERİNE

‘Aynı gökte uçarlar ama; kuzgunun dünyası başka, şahinin dünyası başka.’ Demiş Muhammed İkbal. Ramazan hoca Diyarbakır da bir çay ocağı işletmecisi ve...

‘Aynı gökte uçarlar ama; kuzgunun dünyası başka, şahinin dünyası başka.’ Demiş Muhammed İkbal.
Ramazan hoca Diyarbakır da bir çay ocağı işletmecisi ve tespih satıcısı ve aynı zamanda halk arasında çok popüler bir imam, ayrıca bir sosyal medya ağında dini ve siyasi içerikler üreten bir orta yaşlı yurdum insanı.
Diyarbakırlı Ramazan hocanın birkaç videosunu izledim. Bir videosunda tarikat ve cemaatlere karşı duruşunu gösteriyor. Dini cemaatlerin artık dini vecibeler dışında ekonomik gücü öncelediklerini çok düzgün cümlelerle izah ediyor.
Ve ayrıca bu cemaatler tarafından tehdit edildiğini de ekliyor.
İmam tanımını yeniden yaparak cami hocalarının devlet memuru olduklarını ve onların arkasında namaz kılmadığını, yalnız kılanlar hakkında da kötü düşünmediğini söylüyor.
Bir diğer videosunda Kemalizm, apoizm diyerek Mustafa Kemal’le bebek katilini bir tutuyor. Ve bu tür ideolojilerin insanları dinden uzaklaştırdığını ısrarla belirtiyor.
Yine videolarından birinde Şeyh Sait’in hain olmadığını yaptığının bir çeşit din adına kıyam’a kalkmak olduğundan bahsediyor.
Son paylaştığı videolardan birinde ise Türkiye Cumhuriyeti Devletinin el altından İsrail’e destek amaçlı gemilerle yük gönderdiğini açıkça söyleyerek hükümetin dış politikasını eleştirmekle kalmıyor, devlet kurumlarının bazılarını alenen zan altında bırakıyor.
Hemen hemen her konuda bilgisini ayet numaralarıyla pekiştirerek konuşmayı tercih ediyor oluşu da ayrıca dikkat çekici.
Genel olarak incelediğimizde toplumun her türlü dini, ekonomik ve sosyolojik yapısı hakkında kendine ait tutarlı tutarsız, belli belirsiz yorumlarıyla ilgi çeken pejmürde kıyafetli bir derviş görünümünde vatandaş tı sadece namı diğer Ramazan Hoca! Herkesin bildiği üzre birkaç gün önce kendisine ait çay ocağında namaz kıldığı esnada çeşitli yerlerinden bıçaklanarak öldürüldü.
Bu olayı herhangi bir cemaate üye olan bir vatandaş gibi değerlendirebiliriz.
Ya da Kemalist bir Atatürkçü veya Şeyh Sait’i çok seven bir vatandaş ta olabilirsiniz, Ramazan hocanın çok eleştirdiği bir cami hocası da!
Burada önemli olan kim olduğumuz değil, olaya bakış açımız.
Öncelikle toplum olarak insanların söz söyleme, kendini ifade etme özgürlüğüne saygı duyar hale gelmeliyiz. Bir kişi adı cinsi eğitimi ya da hayata bakış açısı ne olursa olsun kendini ifade etme hakkına, en doğru tabirle müdahale etmemeliyiz.
Memleketin geneline baktığımızda sokaklar, kahvehaneler, çay ocakları sürekli din adına ideoloji adına ahkam kesen bilip bilmeden devlet politikası üreten Ramazan Hocalarla dolu değil mi?
Peki insanların ifade özgürlüklerine katkı sağlamak dışında ne yapılabilir?
Son zamanlarda bu ve bunun gibi birçok olayda yaralama ve ya öldürme ile sonuçlanan bir sürü vaka ile karşı karşıya kalıyor olmamız bizlere ceza muhakemeleri usul kanunun da bazı değişiklikler yapılması gerektiğini, zira insanların canlarına kast edenlerin mevcut yasalarda bulunan bazı açıkları kullanarak aramızda gezmeye devam ediyor oluşlarını kanun koyucuların görmeleri ve önlem almaları, yapılması gerekenler sıralamasında ilk sırada yer alıyor gibi görünüyor.
Peki ülkemiz adına ne zaman ümitli olabileceğiz?
Katılmasak ta, sevmesek te, benimsemesek te, bir kişiyi öldürmenin onun fikirlerini öldürdüğümüz anlamına gelmediğini anladığımız zaman.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Tak - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Trabzonspor bu sezon ligi kaçıncı sırada bitirir?
Tüm anketler