Geçtiğimiz Hafta Trabzon

Geçtiğimiz haftanın gündem maddelerinden biri AK Parti temayülünün yansımalarıydı. AK Parti’de 1000 civarında teşkilat mensubu tabanın eğilimini bel...

Geçtiğimiz haftanın gündem maddelerinden biri AK Parti temayülünün yansımalarıydı. AK Parti’de 1000 civarında teşkilat mensubu tabanın eğilimini belirlemek için oy kullandı. Mevcut belediye başkanlarına oy kullanılmaması ön görülürken, teşkilatlar büyük oranda aday adaylığını ilan etmeyen ilçe başkanlarını önerdi.  Bu çerçevede Ortahisar’da İlçe Başkanı Selahaddin Çebi önde çıkarken, Akçaaabat’ta Hüseyin Altıntepe’nin önde çıktığı öğrenildi. Çarşıbaşı’nda Zekeriya Karaçengel, Beşikdüzü’nde Ahmet Gören, Yomra’da Abdülkadir Özdemir, Araklı’da Şaban Bıyık, Arsin’de Tolga Şengül ve Sürmene’de ise Hüseyin Azizoğlu’nun önde çıktığı öğrenildi. günebakış olarak zor da olsa salonda ve dışında  yaptığımız yoklamalarda teşkilatların büyükşehir için ise kahır ekseriyetle Ortahisar Belediye Başkanı Av. A. Metin Genç’i önerdiğini gözlemledik. günebakış gazetesi AK Parti temayülünde teşkilatların Genç’e yönelik yaklaşımını “Temayülün efendisi” başlığıyla gördü.

***

Geçtiğimiz haftanın bir diğer gündem maddesi Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı Sedat Çelik’in alışılagelmiş Başsavcı görev anlayışının dışında bir gelişme sergilemesiydi. Başsavcı Sedat Çelik, Trabzon’daki basın mensupları ile bir araya geldi. Üç aylık görev süresinde Trabzon’u çok iyi analiz ettiğini düşündüğümüz Başsavcı Çelik, Trabzon medyasının gücünden kent ve ülke yararına faydalanmak gibi bir adım attı.  Bunun için de uyuşturucu başta olmak üzere siber ve organize suçlar konularında basınla iş birliği istedi. Basının yoğun ilgi gösterdiği basın toplantısında yalnız bu konularda değil savcılık işlemleri ve diğer konularda da her konuya içtenlikle cevap veren Başsavcı Çelik, basın toplantısını 3 hususla sınırlı tutmadı.

Özelikle uyuşturucu konusundaki net tavrı takdire şayandı. “Bence uyuşturucu terörden beter bir beladır” derken mücadelesinin kararlılığını sergiledi. Başsavcı Çelik haklıydı. Organize suçlar bir gün yerle bir edilebilir ancak uyuşturucu belası baş edilebilecek çok kolay bir sıkıntı değildir. Toplumu çürüten büyük bir sorun ve hızla yayılıyor. Gazeteciler olarak yakından takip ediyoruz ya da önümüze düşüyor. Günde ortalama en az 3 uyuşturucu haberi yapıyoruz. Yaptığımız haberler yakalananlarla ilgili. Peki ya yakalanamayanlar?.. Başsavcı Çelik, bu noktada özellikle ihbar desteği istedi. “12 ay yeşil örtüye sahip Karadeniz Bölgesi’nde uyuşturucu ile mücadele kolay değil. Karasal iklime sahip Türkiye’nin diğer bölgelerinde drone ile Hint Keneviri ekimi yakalanabiliyor. Ancak Karadeniz’de yeşilin içinde kenevir ekimi güçlükle tespit edilebiliyor.” diyen Başsavcı Çelik, vatandaşlardan bu noktada destek istiyor. Uyuşturucu ile mücadele kapsamında uyuşturucu maddesini ihbar etmek bir insanlık görevidir. Bir vatanseverliktir. Geleceğin Türkiye’si uyuşturucu ile mücadelede sergilediğimiz başarı ile yakından ilgilidir. Avrupa’da gençliği esaret altına alan uyuşturucu, Amerika başta olmak üzere Avrupa’nın geleceğini bitirmektedir. Türkiye bu yönden gelecek nesilleri korumak adına çok önemli bir mücadele vermektedir. Başsavcının bu konuda hassasiyetini takdirle karşılıyor, uyuşturucu ihbar eden her vatandaşın kendi evladını veya torunlarını uyuşturucudan korumuş olacağını söylemek istiyoruz. günebakış gazetesi gelişmeyi, “Suça karşı farkındalık sağlanacak” başlığıyla verdi.

***

Geçtiğimiz haftanın bir diğer gündem maddesi Trabzon Milletvekili Mustafa Şen’in Akçaabat Sahil Parkı’nın açılışında sıraladığı Akçaabatlıları heyecanlandıran dev proje müjdeleri idi. Aynı zamanda AK Parti Genel Başkan Yardımcısı olan Milletvekili Mustafa Şen, Akçaabat vizyonuna yakışan ve hakikaten Akçaabat’ı çok ileri noktaya taşıyacak 9 proje müjdesi verdi. Bunları bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.  1- Yaylacık’ta millet bahçesine dönüştürülen alan sahille buluşturulacak. 2- Raylı sistem Akçaabat’a kadar uzatılacak. 3- Akçakale dinlenme ve kültür sanat merkezi olacak. 4- Akçaabat’a adliye ve emniyet binası yapılacak. 5- Hıdırnebi göleti tamamlanacak. 6-Akçaabat’ın doğusuna doğru yapılacak olan bisiklet yolu Trabzon’a kadar uzanacak. 7- Akçaabat’ın batısına Sebatspor için stadyum yapılacak. 8- Akçaabat’ın batısında Trabzon Üniversitesine yeni bir kampus yapılacak. 9- Akçaabat’ın şehir siluetini düzeltecek adımlar atılacak.

Akçaabat Trabzon’un çok önemli bir parçası, kalbinin yarısı. Her alanda en önemli parçası. Bu projeler Akçaabat’ın hakkı. Bu bağlamda Milletvekili Sayın Şen’i takdir ve tebrik ediyoruz. Ama iki not ilave etmek istiyoruz. 1- Bu projeler içinde istihdama yönelik hiçbir proje yok. Sayın Şen’in siyasi gücü buna yeter. Akçaabat ve Maçka’yı yatırım teşvikinde 6. bölgeye aldıramaz mı? Hiç olmazsa 5. bölge olsun. 2-Trabzon’un bekleyen 5 önemli projesi var. Yatırım Adası, Su Ürünleri OSB’si, Gemi ve Yat OSB’si, yatırım teşviklerinde 6. veya 5. bölgeye girmek ve TEKSTİLKENT. Biz Sayın Şen’in Trabzon STK’larını Ankara’ya davet edip ilgili bakanlıkları ziyaret etmesini (tıpkı Akçaabat’la ilgili yaptığı gibi) ve Akçaabat’a verdiği müjdelerin bir benzerini bütün Trabzon’a vermesini istiyor ve bekliyoruz. Hiç şüphesiz bunu yapacak siyasi güç kendisinde var. Bu güç büyük bir nimet. Allah’ın yardımı ile elde edilen bir güç. Bu gücü insanların yararına kullanmak lazım. Zira gücün baki kalışı yalnız Allah’a mahsustur. Bugün güçlü olursunuz yarın bütün gücünüzü kaybedebilirsiniz. Sayın Şen, bu felsefeyi en iyi bilenlerden biridir. Acaba olabilir mi, diye yazdık.   

***

Geçtiğimiz haftanın bir diğer gündem maddesi Beşikdüzü’nde fen lisesinin 2 öğrencisinin deniz fırtınasına kapılarak hayatını yitirmesiydi.  Trabzon ve bölgede zaman zaman hırçınlaşan Karadeniz’in dalgalarla kıyıları dövdüğünü biliyoruz. Ancak bu bağlamda 2 öğrencinin okul saatinde deniz kıyısına gitmeleri gerçekten üzücü. Konu ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığının idari soruşturması sürüyor. Ancak biz idari soruşturmanın yanı sıra İçişleri Bakanlığı tarafından da bir ihmal soruşturmasının yürütülmesi gerektiğine inanıyoruz. günebakış gazetesi 3 gün üst üste manşetine taşıdığı bu olayı, “Denizde iki can gitti iki müfettiş geldi” başlığıyla verdi.

***

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Trabzon ziyaretinde Trabzon’un beklentisi olan sorunları TTSO’da birinci ağızdan dinlemiş ve kurmay ekibine not aldırmıştı. Biz halen beklemekteyiz. Biz bu yatırımlarla ilgili müjde beklerken Bakan Kacır, bir başka müjde olmasa da güzel haber verdi. Halen Türkiye’de 8 ilde faaliyette olan (Ankara, İzmir, Konya, Gaziantep, Mersin, Bursa, Adana, Kayseri) model fabrikalardan 6 ile daha fabrika kurulması kararlaştırıldı. Aralarında Trabzon’un da bulunduğu bu 6 il Kocaeli, Denizli, Eskişehir, Samsun ve Malatya. Bunun için Bakan Kacır’a teşekkürü bir borç biliyoruz.

Sanayileşmede hayli geri düşen Trabzon’umuza böyle önemli model bir fabrikayı kurma kararı veren Bakan Kacır’a teşekkürü şehir adına bir borç biliyoruz. Zira bu fabrikayı çok önemsiyoruz. KTÜ gibi Türkiye’nin ilk etapta kurulan 4 üniversitesinden biri, 3 teknik üniversitesinden ikincisi olan bir üniversiteden yetişen çocuklar burada pratik yaparak yetişecek. Bu fabrika gerek Trabzon’un küçük çaplı da olsa sanayisini geliştirecek yeni öngörüler elde edecek ve büyük katkı sağlayacak. Belki en önemlisi eleman yetişmesinde özel bir konuma sahip olacak.  Bu açıklamaları yaptıktan sonra model fabrikanın bir nevi pratik eğitim veren bir işletmeler bütünü olduğunu kaydetmeliyiz.

İşte model fabrikanın kısa tarifi: Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezleri (Model Fabrikalar) ile hata yapma özgürlüğünün olduğu gerçek bir üretim ortamında, deneyimsel öğrenme teknikleri kullanılarak verimlilik temelli dönüşümün öğretilmesini ve yaygınlaştırılmasını sağlayan eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin verilmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda Model Fabrika; işletmelerde faaliyet bazlı mükemmeliyet ilkelerinin, deneyimsel öğrenme teknikleri kullanılarak, ölçeklendirilebilir bir şekilde yaygınlaştırılmasını sağlayan bir araç̧ (ortak kullanıma yönelik bir merkez) olarak tanımlanmaktadır.

 

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Öztürk - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Trabzonspor bu sezon ligi kaçıncı sırada bitirir?
Tüm anketler