Varlık

Güçlü olmak demek paranın çok olması demek midir? Yada bir becerin bir üretimin elinde olması demek midir? Zengin olmak demek çok paranın olması demek...

Güçlü olmak demek paranın çok olması demek midir? Yada bir becerin bir üretimin elinde olması demek midir? Zengin olmak demek çok paranın olması demek midir? Yoksa çalışarak, kafanı çalıştırarak bir şey üretmek midir?

Muhakkak ki üretmek zenginliktir. Bunu anlamak için çok para kazanıp birinden satın almak istediğinde satın alamadan geri dönmen veya satın aldığının bitmesi, bozulması neticesinde tekrar başa döndüğünde anlamış olursun.

Eğer üretimi senin elinde, ülkende çevrende olursa o zaman satın almak zorunda kalsan da mutlaka denetim ve tedarik imkanın yüksek olacaktır. Ülken de sende o zaman zengin olursun.

Kim neyi daha iyi ve daha verimli üretebilirse onu üretecek. Herkes üretiminde başarılı olacaktır. Dünyanın en lezzetli eti, sütü, fasulyesi, ekmeği sende olmalı. Dünyanın en iyi uçağı, arabası, trenini sen yapabilmelisin. Dünyanın en kaliteli yolları, ovaları, ormanları sende olmalı.

Bunları elde etmek için herkes çalışmalı, herkes elinden geleni yapmalıdır. Sermaye öncelikle bilgin olmalı, becerin olmalı. Başlangıcın elinde olan imkanların olmalıdır. Bu imkanları kullanmaktan kaçınmadan, erinmeden kullanmalı ve çalışmalı ki yapacağın işlerin ikinci, üçüncü, dördüncü kademesine varman kolay olsun.

Hangi bahçe senin bahçenden üstün, hangi el senin elinden becerikli, hangi göz senin gözünden keskin, hangi bilgi senden uzakta? Hangi alın teri senin alın terini geçebilir ki? Eğer hazır beklersen, eğer çalışmadan benimde olsun dersen işte o zaman herkes senden önde olur.

Hiçbir becerim yok demek ve ardından birilerinden beklemek en büyük hatadır. Hiçbir iş beceremezsen hazır aldığın boncuklardan tespih de dizemez misin? Kapının önünde bahçende kışın marul yazın domates büyütemez misin. Atık tel, tahta, taşları birleştirip bir obje üretemez misin? Eskimiş giysilerinden kırk yama dikemez misin?

Benim saydıklarımın belki de bin katını yaparsın fakat başlangıçta çok kazanamayacağından bunu yapmak işine gelmiyor. Azimle devam ettiğinden üreteceğin her şeyin mutlaka daha çok taliplisi olacaktır. Yeter ki istekle adaletle hakkaniyetle bir şey üret.

Genç yaşta emekli olup da evinde oturup eli kolu koynunda sosyal medyada dolaşarak zamanı harcamak bir kazanım değil kayıptır. Her ay küçük işlerle cebine üç beş demeden kazanırsan bu da bir üretim olacaktır.

Genç yaşta olup da okuması gerekirken okumayan. Genç emekli olup evde, kahvede zaman geçirmekten ise bir fidan dikip onu büyütmek bir üretim değil midir? Okuyup başarı sağlamak üretmek değil midir?

Herkes var olduğu ortamda yapabileceği her iş sonucunda ortaya çıkan her şey üretimdir. Her üretim sonucu bireye, çevreye ve ülkeye bir kazanımdır.

Her kazanım bir servetin temelidir. Her kazanım bireyin, ailenin ve çevrenin ve hatta ülkenin kazanımıdır.

Giydiğin giysiyi, yediğin ekmeği, dilimlediğin sebzeyi senin gibi biri bi yerlerde üretmiş ve senin kullanman için bir yerlerden sana ulaşmasını sağlamıştır.

Sende üretime katılırsan senin de ürettiklerin bir yerlerde, birilerinin hizmetine sunulacaktır. Bir eksik tamamlanacak bir katkı sağlanacaktır. Bu katılım bu gün sana gereksiz, küçük ve etkisiz gözükse de yarın senin ve daha önemlisi çocuklarının geleceğine etkisi büyük olacaktır.

Maddi etkisi olmazsa da fikri açıdan yarınlarda daha etkin üretimlerde bulunma fikri sağlayacaktır. Güçlü olmak, zengin olmak bireyin duruşu ve yaşam biçimi ile alakalıdır.

Bireylerin duruşu da aile, çevre ve ülkelerin duruşunu belirlemektedir. Bu duruşlarda zayıf halkalar, çıkarcı halkalar zaman içinde ya yok olurlar. Veya yok noktasında yarınları karşılamış olurlar.

Anlık varlıklar ve haram kazançlar, sizin olmayan üretimler, taklitler daima zayıf kalır ve zaman içinde, ihtiyaç anlarının marjinal fayda anında etkisiz eleman olurlar. Her etkisiz eleman durumu o bireylerin daha da zayıflamasını ve üretimden uzak kalmasını sağlar.

Üretmek varlığı, varlık ise var olduğunuzu ortaya koyar. Var olmak nefes almak değil yarınlara olumlu etki bırakabilmektir.

Kendinizi tanıyarak en kolay ve beceri başarısı ile yapacağınız üretime katkı etkinliğinizi keşfetmeniz, başlatmanız, dileğiyle.

Selam, Saygı ve Sevgilerimle…

 

     

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nazmiye Yazıcı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Trabzonspor bu sezon ligi kaçıncı sırada bitirir?
Tüm anketler