MHP’nin Beşikdüzü ve Yomra Talepleri Nasıl Okunmalı?..

Trabzon’da siyasetin nabzını tutma iddiasındaki günebakış yayın ailesi olarak bugün AK Parti ve MHP arasında konuşulan 4 ilçeyi değerlendireceğiz. Ç...

Trabzon’da siyasetin nabzını tutma iddiasındaki günebakış yayın ailesi olarak bugün AK Parti ve MHP arasında konuşulan 4 ilçeyi değerlendireceğiz. Çarşıbaşı, Şalpazarı, Beşikdüzü ve Yomra...

Cumhur İttifakı’nın bileşenleri ilginç bir tartışma başlattı. MHP Trabzon İl Başkanı Ömer Ayar, ilçeler için aday adaylarının başvuruda bulunduğu bir süreçte ilginç bir açıklama yaptı. Ömer Ayar, MHP’nin elinde bulunan Çarşıbaşı ve Şalpazarı ilçe belediye başkanlıkları yerine Beşikdüzü ve Yomra belediyelerine talip olduklarını ve bu taleplerini MHP Genel Başkan Yardımcısı Nadir Durmaz’a ilettiklerini söyledi. Ayar “Şu an Trabzon’da muhalefetin elinde 2 belediye var. Beşikdüzü ve Yomra. Biz ikisini de istiyoruz. İkisini de kazanabiliriz.” dedi. MHP İl Başkanı Ayar’ın bu çıkışı bize hayli ilginç geldi. MHP İl Başkanı Ayar’ın Cumhur İttifakının açık ara önde olduğu ilçelerin belediye başkanlıklarına değil de oy oranlarının daha düşük olduğu ilçelerin başkanlıklarına talip olmasına şaşırdık. MHP İl Başkanı Ayar’ın başkanlığına talip olduğu Beşikdüzü ve Yomra’nın oy oranlarına baktık. İlginçtir Beşikdüzü’nü Millet İttifakı bileşenleri alıyor. MHP’nin Beşikdüzü ilçesindeki oy oranı ise %7’lere kadar inmiş. Şimdi, %16 oy oranındaki Çarşıbaşı’nı bırakıp %7 oranlarında oy aldığı Beşikdüzü’nü istemek bize çok garip geldi. Yalnız Beşikdüzü değil. MHP Yomra’da da düşük oranda oy alıyor. Yomra’da ise %9’larda seyrediyor. Daha yüksek oy oranına sahip olduğu Şalpazarı’nı bırakıp daha düşük oy aldığı Yomra’ya talip olmak eldeki kuşu kaybetmek anlamına gelmiyor mu? MHP İl Başkanı Ayar daldaki iki kuşu yakalama hevesiyle eldeki kuşlardan olabilir. Tablo MHP açısından böyle.

AK Parti açısından bakınca kârlı görünmesine rağmen AK Parti İl Başkanı Sezgin Mumcu da garip bir tavır takınmış. “Sulanmasınlar” demiş. Sanki Yomra ve Beşikdüzü AK Parti’nin banko 2 belediyesiymiş ve sanki yeniden kazanacakmış gibi... AK Parti’nin Beşikdüzü’nü alma şansı pek mümkün değil. Yomra’da yarışabilir ve iyi bir adayla alabilir. Ancak buna rağmen MHP İl Başkanının “Çarşıbaşı ve Şalpazarı’nı bırakıp Yomra ve Beşikdüzü’nü alalım” demesi AK Parti’nin işine gelir. Zira AK Parti hem Çarşıbaşı’nı hem Şalpazarı’nı rahatlıkla kazanır ve belediye sayısına 2 belediye daha ekler. Hal böyleyken İl Başkanı Mumcu’nun biraz da şakayla karışık da olsa “sulanmasınlar” ifadesi çok tuhaf kaçtı.

 
 

Burada esas ölçü MHP İl Başkanı Ayar’ın bu işi ciddi ciddi gündeme getirip Genel Başkan Yardımcısına bile aktarmış olması. Başkan Ayar partinin deneyimli isimleriyle bir toplantı yapıp öyle açıklasa veya bir anket yaptırsa da oy oranını görüp açıklasa bunu anlayabiliriz. Lakin hiçbir hesap kitap yapmadan böyle bir çıkış yapması bize genel seçimleri hatırlattı. Bu konuda bir anekdotumuzu anlatmak istiyoruz. Ömer Ayar’ın il başkanı olarak atanmasının hemen akabinde kendisiyle yolda karşılaştık. Anketlerin MHP’yi istim üzerinde gösterdiğini hatırlatarak “Flaş bir aday çıkararak ve çok çalışarak bu kez MHP 1 milletvekili alabilir.” dedik. Kendinden emin bir vaziyette; “Bizim adayımız belli ve ikinci vekilliği kovalıyoruz.” dedi. MHP’nin milletvekili adayının istifa eden il başkanı Bekir Sıtkı Tarım olduğunu söyledi. MHP’nin “ikinciyi kovalıyoruz” tavrıyla vekil çıkaramayacağını anladık. Seçime 10 gün kala bu fikrimizi hem kendilerine hem vekil adayı Bekir Bey’e de söyledik. “Bizim taban anketlerde kendini pek göstermez.” dediler.

MHP İl Başkanı Ömer Ayar bize göre avucundaki vekilliği yitirdi. Tarım’ın seçilememesinde 1. sorumluluk teşkilatındır. Ancak MHP Genel Merkezi Trabzon’dan milletvekili istemiyor olmalı ki iki dönemdir göz göre göre kaybedilen vekilliklere rağmen teşkilatları tebrik etti. Yani “Kaybetmeye devam edin” demek istedi!.. Böyle olmasa MHP İl Başkanı hiçbir altyapı hazırlığı yapmadan kesinlikle kazanabileceği Çarşıbaşı ve Şalpazarı Belediye Başkanlıklarını bırakıp (eldeki kuşlar) çok zor kazanabileceği Beşikdüzü ile, kazanma şansının olmayacağı Yomra’yı ister mi? (daldaki kuşların peşine koşar mı) Çok derin bir strateji ve çok iyi bir adayla Beşikdüzü alınabilir diyelim. Peki Yomra? MHP İl Başkanı hangi oy oranına güvenerek Yomra’yı istiyor. Yomra İYİ Parti’de olduğu için mi Yomra’da yarışmak istiyor. 2023 seçimlerinde MHP’nin Yomra’daki oyu %9... AK Parti’nin oyu ise %53... %53 oyu alan AK Parti bile Yomra’yı alamama kaygısı taşıyarak ince eleyip sık dokurken, %9’luk MHP Yomra’yı Mustafa Bıyık’tan nasıl alacak?

Biz, Yomra ve Beşikdüzü ile ilgili şu yorumu not düşüyoruz.

1- Beşikdüzü: Millet İttifakı oluşur da Beşikdüzü İYİ Parti’ye verilirse İYİ Parti Beşikdüzü’nü alır. Şayet Beşikdüzü CHP’ye verilirse (ki öyle görünüyor) MHP ancak çok ciddi bir strateji ve popüler bir adayla Beşikdüzü’nü alabilir. AK Parti ise hiçbir şekilde alamaz. 2-Yomra: Millet ittifakı kurulursa Bıyık Yomra’yı yeniden alır. Millet İttifakı şayet kurulmaz ise Yomra’yı ancak AK Parti’den popüler bir aday alabilir. MHP ise Yomra’yı hiçbir kayıt ve şartta alamaz. 3- MHP’nin elindeki Çarşıbaşı ve Şalpazarı Belediyeleri de el değiştirebilir. Bunu da hatırlatalım.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Öztürk - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Trabzonspor bu sezon ligi kaçıncı sırada bitirir?
Tüm anketler