KÜLTÜR VE TURİZM AYRI AYRI ŞEYLERDİR BİRLİKTE YÖNETİLMEMELİDİR.

Kültür; bir toplumu diğer toplumlardan farklı kılan, geçmişten beri değişerek devam eden, kendine özgü sanatı, inançları, örf adetleri, anlayış ve dav...

Kültür; bir toplumu diğer toplumlardan farklı kılan, geçmişten beri değişerek devam eden, kendine özgü sanatı, inançları, örf adetleri, anlayış ve davranışları ile onun kimliğini oluşturan yaşayış ve düşünüş tarzıdır.

Turizm; dinlenme eğlenme, görme, tanıma vb. amaçlarla yapılan gezi. Bir ülkeye veya bir bölgeye turist çekmek için alınan ekonomik, kültürel, teknik önlemlerin, yapılan çalışmaların tümü demektir.

Kültür ve Turizm’in tanımlarına baktığımızda birbirleri ile ilişkilendirilmeleri mümkün olmakla beraber birbirlerinden ne kadar farklı iki uzak uç olduklarını görebiliriz.

Pazarlarda portakal ve mandalinanın bile ayrı ayrı satıldığını düşünürsek bu iki farklı kulvarın aynı potada eritilerek yönetilmesi hiçte doğru bir yönetim anlayışı olmayacaktır.

Turizm elle tutulan verilerle maddi kaygılar ile yönetilen bir sahaya sahip olduğu halde, Kültür; sanatsal bir ruh ile daha çok manevi kaygıların hareket alanında kendisine yer bulur.

Turizm yıl içerisinde ülkeye gelecek olan turistlerin bırakacakları ortalama döviz girdisinin muhasebesi ile meşgul olurken, kültür ise yıl içerisinde yapılacak sanatsal faaliyetlerin verilecek konserlerin oynanılacak olan tiyatroların yada tüm sanatsal faailiyetlerin ve sanatçıların halkla buluşmasının uygun zamanlarda programlaması ile meşgul olacaktır.

Oysa ülkemizde bu iki güzide başlık bakanlık olarak tek kalemde değerlendiriliyor. Ve bu değerlendirme ülkemizde hem turizm hemde kültür açısından herhangi bir ivme kazanamayışımızın bir sebebi olarak bile görülmüyor.

 Genel itibariyle her iki kulvarın son tahlilde topal kalan tarafı aslında her seferinde kültür ayağı oluyor denilebilir. Zira biraz iktisat biraz esnaflık birazda muhasebe bildiğinizde turizm bakanlığını yönetebilirsiniz ama iş kültüre geldiğinde işin rengi değişiyor, sanatsal bir faaliyetin içinden gelmeyen kültürel bir etkinliğin yetiştirmediği bir kişi bakan olduğunda sonuç günümüzde olduğu gibi; müzik sinema tiyatro ne varsa sanata dair diplerde seyrediyor. Kurulduğu tarihten bu yana bakın, hangi bakan kültür alt yapısıyla eğitim almış? Veya daha önce kültürel bir faaliyet yöneten bir kültür ve turizm bakanı göreve gelmiş mi?

Hayır geneli itibariyle otel işletmecileri veya seyahat acente sahipleri bu bakanlığın başında görevlendiriliyor.

Aslında konu çok açık ve net;  gözlerinde ki ışıkla maliyeyi, tek bir güvenlik makalesi okumadan içişleri bakanlığını yönetebilirsiniz belki, yalnız kültür denilen, toplumun temelini direkt ilgilendiren alanı bir otel işletmecisiyle yö-ne-te-mez-si-niz!

Yönetilirse toplumumuzun müziği, edebiyatı, dili, aslında tüm genetiği bu sayede erozyona uğrayarak, bizler farkına bile varamadan öz kültürümüz başka, bambaşka bir organizasyona tabi oluverir.

Dip toplamda kendi tüm öz değerlerimizden uzaklaşarak, biraz amerika, biraz uzak asya, biraz avrupa karışımı bir kültürle karşı karşıya kalırız ve kalıyoruz da.

Demekki Kültür ve Turizm ayrı ayrı şeylerdir ve her ikiside ayrı bakanlıklar tarafından yönetilmesi gerekecek kadar değerli başlıklardır.

 Eğer ayrı iki bakanlık tarafından sevk ve idare sağlanırsa hem turizm de, hemde kültür alanında ülkemizin çok daha iyi standartlara ulaşacağından emin olunabilir.

Bu defa yapılan müzik albümleri, yayımlanan kitaplar, tv proğram ve yayınları çok daha sağlıklı bir zeminde takip edilir ve hatta üniversitelerimizin kültür ve sanatla ilgili bölüm sayıları artırılıp resim, heykel gibi adı sanı dahi unutulmaya yüz tutmuş kültür sanat alanları da daha geniş bir zemine yayılabilir.

Ve bu sayede gözümüzdeki sönmeye yüz tutmuş kültür ışığı yeniden yanıverir ne dersiniz?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Tak - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Trabzonspor bu sezon ligi kaçıncı sırada bitirir?
Tüm anketler