Tebrikler TTSO Başkanı... Tebrikler DKİB Başkan Vekili...

“Duası kabul olunan hastanın ayağına doktor gelirmiş.” diye bir özdeyişimiz var. Önceki gün böyle bir olay yaşandı. Trabzon’un ekonomi eksenli 4 STK’s...

“Duası kabul olunan hastanın ayağına doktor gelirmiş.” diye bir özdeyişimiz var. Önceki gün böyle bir olay yaşandı. Trabzon’un ekonomi eksenli 4 STK’sı, 10 gün kadar önce Trabzon’un yatırım/istihdam eksenli sorunlarını Ankara’ya taşıma kararı almışlardı. Sorunların büyük bölümü Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nı ilgilendiriyor. Allah rast getirdi, Bakan Fatih Kacır Trabzon’a geldi. Programına TTSO ziyaretini de koydu.

Trabzon TTSO’da artık “Ver gülüm/al gülüm. Her şey süt liman gülüm” dönemi bitti. Ekonomi eksenli dört STK, ziyarete gelen bakanlara Trabzon’un son 10 yıldır nasıl kan kaybettiğini anlatıyor ve talep edilen yatırımları iletiyor. Bakan Kacır, böyle bir şey beklemiyordu. Karşısında iki STK yetkilisinin derin öfke ile donanmış kent sorunları talepleriyle karşılaşınca ve bu sorunların hemen tamamı kendi alanında olunca şaşırdı. Sonra birlikte geldiği 10 civarındaki ekibine not alma ve üzerlerinde çalışma talimatı verdi. Doktor, hastanın ayağına gelmişti.

TTSO Başkanı Erkut Çelebi tavizsiz 9 sorunu Bakan Kacır’a aktardı. DKİB Başkan Vekili A. Hamdi Gürdoğan da iğneleyici üslubuyla sorunları tekrarladı. Trabzon milletvekilleri de oradaydı. Onlar ise sadece dinledi. Hele hele eski bakanımız Adil Karaismailoğlu’nun Yatırım Adası konusunda toplantı düzenlediğini hatırlatıp tavrını merak ettik. Adil bakan hiç söze girmemiş.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır’ın bu bilgilendirme olayından sonra 4 STK Ankara’ya yine gitmeli mi? Bize göre gitmeli. Önce Trabzonlu bakanımız Sayın Abdulkadir Uraloğlu’nu ziyaret edip ilgili bakanlara sorunları iletmeliler. Zira Trabzon çok büyük haksızlıklara uğradı. Bu dokuz talep yerel seçimin gündemi olmalı. İki başkanı tekrar tebrik ediyoruz.

 günebakış’ın anketine laf atan bir siteye...

Trabzon’da bir yayın kuruluşu günebakış’ın anketinden rahatsız olmuş. Rahatsız olabilirler... Bunu anlayabiliriz. Ancak bilgiçlik taslayıp anketi karalayıp akıl vermeye yeltenmişler.

Siyasetten sanata hemen her alanda kamuoyunun ne düşündüğü gazeteci için vazgeçilmez bir keyfiyet iken anketleri popüler şüpheli bilgiler olarak yorumlamak haberdar etme literatürüne girer mi bilmiyoruz. Anlık haberdar etme hedefiyle yayın yapan arkadaşlar, bir de anketlere nasıl güvenilebileceğini anlatmışlar. ‘Bakılacak ilk şey kaynaktır  tavsiyesinde bulunuyorlar! 20 kişiyle yüz yüze anket yapıldığı kaydedilmişken, acaba ” Bana sorulmadığına göre yapılmamıştır!..” denilebilir mi? Güncel mi?.. Evet güncel... Hata payı olabilir mi? İddialıyız, %1-2 hata payı olabilir. Yalan beyan iddiası ancak iddia sahibini yalancı yapar.

Anlık haberdar kuruluşu daha sonra bize bir de gazetecilik anlatıyor. Gazetecinin asli görevinin insanların karar verebilmesine yardımcı olmak, tarafsız, objektif şekilde bilgilendirmek, olduğunu kaydediyor. Kesinlikle doğru söylüyor. Paraya, pula boyun eğmeden doğruyu yazabilmek, hırsıza “hırsız”  diyebilmek, yapılan haksızlığı yazabilmek gazeteciyi gazeteci yapar. Objektif olmanın gereği de budur.

Tek bir anket sonucunun pek fazla anlam ifade etmediği bir hakikattir. Ama bir bilgi ve belgedir. Önemli bir bilgi ve belge. Yapılan iş de “haberdar etme” değil, haber yapmaktır. Yayın politikasını kentin geleceğini savunmak, kent hassasiyetini öncelik yapmak, ranta teslim olmamak günebakış’ın asli çizgisidir. “Hırsıza hırsız, arsıza arsız diyebilmek ve ilkeler üzerinden yürümek” esasları ise onurudur. Sonuç olarak günebakış, anketinin arkasındadır.

Yeni anketler de gelecek ve seçimin nabzını tutacak bu yayın anlayışı devam edecektir. günebakış’ın güvenilirliği, 24 yıllık yayıncılığında ve okuruna verdiği güvende yatmaktadır. 24 yıllık yayıncılığında onlarca anket yapan ve yayınlayan günebakış asla manipülasyona veya algıya tenezzül etmemiştir. Sandıktan çıkan sonuçlar karşısında da utanmamıştır. günebakış’ın anketinden şüphe eden herkese aynı şeyi söylüyoruz. 20 anketör ile yaptığımız anketten şüphe duyanlara anketörlük teklifi yapıyoruz. Veya ikinci ankette 10 gruba birer kişi vermelerini bekliyoruz. Yarın aynı sitenin “Tekataş” yazımıza verdiği cevap üzerine bir Tekataş değerlendirmesi daha yapacağız.

Bu kadar iddialıyız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Öztürk - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Trabzonspor bu sezon ligi kaçıncı sırada bitirir?
Tüm anketler