DARBE ANAYASASINDAN DEMOKRASİ (HALK VE HAK) ANAYASASINA

Önce şunu bilelim ki Anayasa ile herkes mutlu olsun O da şudur: “ANAYASASIZLIK ANASIZLIKTAN VE BABASIZLIKTAN DA KÖTÜDÜR” Dünya Türk atası şaheser tar...

Önce şunu bilelim ki Anayasa ile herkes mutlu olsun O da şudur: “ANAYASASIZLIK ANASIZLIKTAN VE BABASIZLIKTAN DA KÖTÜDÜR” Dünya Türk atası şaheser tarihî destanlarından olan ve bütün dünya Üniversitelerinde okutulan Dede korkut destanlarında şöyle der:” Devlet olmasa baba malı neye yarar?” Ne muhteşem bir devletçilik sözü. Osmanlı imparatorluğunun kurucusu rahmetli Edebali Dedenin “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” sözü kadar bile muhteşem. Demokrasi kelimesi “Demos (Halk)” ve “Kratos (Tepki)” kelimelerinden meydana geldiğine göre yeni Anayasa halk tepkisine göre yapılmalı ki hak yerini bulsun. Elbette Laik Türkiye Cumhuriyeti’nde Müslümanlar ve Türkler çoğunlukta olduğuna göre halk tepkisi en çok bu sosyal gerçeklikten hareketle Anayasaya nakşedilmelidir. Fakat Hz. Peygamberin Medine’de kurduğu ilk Cumhuriyet devletinin ilk Anayasası da elimizdedir. Onda Anayasa yapmaya Hz. Peygamber ilk önce farklı kabile ve milletlerin, değişik vatandaşların hepsini ırkçılık yapmadan tek kitle olarak Anayasaya kaydetmeyi daha sonraki maddelerde bu milli birliğe göre hepsinin haklarına yer verilmeye, hiç kimsenin adalet olarak mağdur edilmemesine geçilerek hukukî bir Anayasa ortaya konulmuştur. Darbe Anayasasında bu ayrıntılara gidilmez ve girilmez. Sadece toplumun tek komutla hazır ola geçmesi ve susması esastır. Ta ki darbeye sebep olan sorunlar ortadan kalkana kadar. Çünkü: Bazıları Demokrasiyi bile istediği kötülüğü de yapma serbestliği zannediyorlar. Hâlbuki toplumculukta böyle bir hak yok. Hüneri olan ve olmayan kendi çapında hep hayırlarda yarışacak, iyilere mükâfat kötülere cezası verilen bir anayasaya tabi olunacaktır. İşe asıl buradan başlanmalıdır. Yoksa siyasi ve ideolojik anayasalar hukuki gerçekleri ortaya koymazlar. Halkı ve hakkı temsil edemezler. Medeniyetleri daha ileri götüremezler.

Bir de Anayasada İslâm-Türk-Türkiye kelimelerini iptal etme cihetine asla gidilmemelidir. Asıl Türkiye’de İslâm-Türk gerçekleri üzerine bu Anayasa bina edilmelidir. Devletin T.C.’sini sildikten sonra o devletin ne ciddiyeti kalır. Yazık olur Albayrak’taki şehit kanı kırmızılığa ve Ayına, Yıldızına…Tek millet, tek devlet, tek vatan konuları hiç unutulmamalıdır. Suçlara ve mükafatlara dikkat çekilmelidir. Hukukta yer almalıdır. Teröre hiç kanunlarda taviz verilmemeli, vatanseverler mutlaka ödüllendirilmelidir. Fakat ilmi bir hava vermeye çalışılmalıdır, Halk ve Hak kelimeleri de tam yer almalıdır. Kaş yapayım derken göz çıkartanlar gibi memleket yönetilmez. Resmi devlet kişiliği ve kimliği esastır. İlk Cumhuriyet Türkiye’si Anayasası da ilk söz “Türkiye Milli bir devlettir” ibaresi vardı.1960 darbesinden sonra “Türkiye Sosyal bir Devlettir” denildi. Millîlik de gitti. Sosyallik de. Ne fert ne de toplum kurtulamadı. Demek ki: Anayasa herkesin hakkını kucaklamalıdır. Bize her süt emziren kadın anamız olmadığı gibi bize her gösterilen Anayasa bize Anayasa olamaz. Üvey ana gibi Anayasalardan usandık. Artık Darbe Anayasalarından Demokrasi Anayasasına geçiş zamanı geldi. Çünkü: Toplum, halk ve millet esastır. Milletin teşkilatmış şekline Sosyoloji ilminde Devlet denir. Devlet Anayasası aynı zamanda Devlet baba yasasıdır. Ana-baba tüm aileyi temsil eder. İşte bu resmen Anayasada bütün ilmi boyutlarıyla tescillenir. İdeolojik, ırkçı veya bölücü Anayasalar Türkiye’yi temsil edemezler. Hakkın yerini bulacağı bir Anayasa lazımdır. Hem de uzun süreli ve istikrarlı olarak. Kanuni devleti yönettiği kanunları ölürken mezarına koydurtmuştu Ahirette bunlardan sorgulama yapılacağı için. Anayasayı yapanlar ve uygulayanlar bunların Ahirette de karşılarına çıkacağını hiç unutmadan Ahirette bile geçerli olacak bir anayasa yapmalıdırlar. Fazla söze hacet yok…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Yazıcı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Trabzonspor bu sezon ligi kaçıncı sırada bitirir?
Tüm anketler