Kırk Haramiler

İnsan olmak yada dindar olmak hangisini tercih edersek edelim. Her iki durumda da iyi huylu adaletli, doğrudan yana ve de insani görev dediğimiz bütü...

İnsan olmak yada dindar olmak hangisini tercih edersek edelim. Her iki durumda da iyi huylu adaletli, doğrudan yana ve de insani görev dediğimiz bütün şartları getirmeli. Veya dini vecibelerde ibadet dışında kalan toplumda sosyal yaşam içinde güzel ahlaklı olmayı bilmeli.

İşin doğrusu her iki durumda da insan olmaktır salık verilen. Adil, dürüst, yalansız, riyasız, hoşgörülü, temiz, bakımlı, düzenli, eşine, işine, aşına sahip, düşkün halden anlayan, lokmasını değil insan ile bazen bir hayvan ile de paylaşmayı bilen, hakkına razı gibi güzel ahlak ve de hak dinlerin hepsinde insanda beklenen hallerdir. Hem dünyevi hem de uhrevi durumların her ikisinde de beklenen budur.

Peki ya biz ne yapıyoruz her şeyi kendimize, göre iyi kendi çıkarımız doğrultusunda kötü yapıyoruz. Her durum bizim için insan olmaktır. Hele hele bize bir iyiliği dokunmuş, güzel bir davranışı olmuş herkes iyidir. Biz onu iyi görür ve öyle değerlendiririz, kendimizi de o çizgide görmeye başlar ve asli değerlerimizden uzaklaşmış oluruz.

Ya aklımız onu sormayın gitsin. En zeki, en akıllı, en iş bilir, en başarılı adeta tek adam, aranan kişi, cümlede ve sözde kendimizi acil durum materyali gibi görürüz. Fakat iş icraata geldiğinde ilk becerimiz Google den bilgi çalma, işin ehlinden muhabbet ile tecrübe bulma, işin ehlini yerme, kırma ve ortadan kaldırma.

İş icraata geldiğinde ise göz boyama, illüzyonist haller, bolca cümleler, acil tavırlar, iş bilir, işi kalabalık görüntülerle hızlıca sonucu getirmeye çalışmak. Veya gayet sakin ve aralarda durup, düşünüp, gizli saklı denemelerle sonuca varış yolunda kervanı yolda dizeriz.

Sonuçlar bazan eh, bazen peh, bazen de evet olup yol alırız. Ardımızda kırıp döktüklerimizin kolay unutulup yeni başarılar elde etmek için heyecanlı, gösterişi üstün ve bazen de dostane tavırla avladıklarımızı senaryolar içine dizip görüntüler oluşturarak yeni sayfalarda devam ederiz.

Velhasıl kelam toplum bizden namaz ise namaz görüntüsü, güzel söz ise güzel sözler, doğruluk görüntüsü ise ezberletilmiş etrafa, misal “adamın dibi, adam gibi adam…” şaşaalı bir birini şımartma  sözleri ile aynı düşünce ve dünya bakısı, insan olma yetisi içinde gruplaşarak keyifle yol alırız yaşamda.

Eee ne oldu şimdi biz millet desin diye, etrafımız görsün bilsin diye adamlık, insanlık mı yaşıyoruz. Ya vicdanımız onu hiç hesap ettik mi?

Gün içinde yaptıklarımızı akşam tarafsızca sorguya çektik mi? Yada aman boş ver kimsenin malını çalmadım, yalan şahitlik de etmedim, kimsenin tavuğuna pışt demedim, bunun neresi kötü varsın beni iyi bilsinler, iyiyim zaten diyerek kendimizi mi aldatalım.

Sahi aldatmak ondan mı kolay acaba?

Yada birini eleştirmek, hayatını didikleyip özellerini bir suçmuş, hataymış gibi ortaya koyarak onun şemsiyesinde işimize yarayanları toplamak mı?

Aslında bunun en sağlam kılıfı din, iman ve insanlık ile piyasa edip sonra da

“kırk haramiler kırk haramiler

biz haramiyiz, hep haram yeriz

kırk haramiler kırk haramiler

doğruluk niçin, biz haram yeriz

(nakarat):

asmak kesmek kelle uçurmak

hırsızlıktan altın vurmak” şeklinde kendimizi aslında kandırmış görüntüde ise haklı görmüş oluruz. Oysa gerçek bu değildir. Gerçek insan, gerçek iman ve dindar olmak vicdandan öte bir durumdur. Aklımızın kafamızda dolaşan tilkileri yönlendirmesi değil. Esas akıl olan vicdan yönlendirmesi ile yol almalı ki günümüzde o vicdan da namüsait yollara düşmüş, hırsımıza, kıskançlığımıza ve tembelliğimizin acizliğine yenik düşmüştür.

Böylece insanlık da dindarlık da mahcup ve mahzun vicdanlarda saltanat sürmektedir. Onu görmek, duymak ve yaşamak çok ama çoook zorlaşmıştır. İlle de görmek ve yaşamak istiyorsak oturup kendi yaşamımızı sığaya çekip hesap kitap yaparak dosdoğru hal ile yaşarsak insanlığın bir sarayı da bizde olmuş olur.     

Ne gerek var taştan, kumdan, ağaçtan, camdan saraya. Hele bir insan ol, birde imanına sahip ol da gör ki ne saraylar var….

Halis iman ile sahih insan olmamız dileğiyle..

Selam, Saygı ve Selamlarımla…

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nazmiye Yazıcı - Mesaj Gönder

# yaşam

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.


Trabzon'da Seyahat İşletmeciliği/ Turizm Ve Seyahat Hizmetleri Meslek Elemanı

0532 464 21 30 HÜSEYİN KINALI

Kalorifer Kazanı Ustası Aranıyor

Firmamızın Kazan Dairesi  kısmında  çalışmak üzere; En az ilköğretim  mezunu, (20-45) yaş arası Deneyimli MEB onaylı Kalorifer Ateşçisi (Katı ve...

0 462 841 50 90 MERAL KARADENİZ

Ekmek Ustası Aranıyor

Bu talebe Mevlana Unlu Gıda Mamulleri isimli iş yerinde Ekmek Ustası olarak çalışabilecek, uzun ekmek(baston ekmek) yapabilecek, mesleki deneyimi olan...

0462 341 11 97 ERKREM BAYDAR

Kapalı Depo Görevlisi aranıyor

Firmamızın Depo kısmında çalışmak üzere; En az lise mezunu, (20-40) yaş arası Deneyimli Forklift kullanabilen Askerlik görevini tamamlamış Çarşıbaşı,...

0() 462 84 15 MERAL KARADENİ̇Z

Kalorifer Ateşçisi aranıyor

Firmamızın Kazan Dairesi  kısmında  çalışmak üzere; En az ilköğretim  mezunu, (20-45) yaş arası Deneyimli MEB onaylı Kalorifer Ateşçisi (Katı ve...

MERAL KARADENİZ

ARAKLI KINALIOĞLU TURİZM kadın personel alınacaktır.

ARAKLI KINALIOĞLU TURİZM bünyesinde Trabzon merkezde açılacak yeni şubede istihdam edilecek Arapça veya İngilizce iletişim kurabilen kadın personel al...

05324642130 HÜSEYİN KINALI

Fitnıs Eğitmeni sertifikası olan kadın personel aranmaktadır

Kaşüstünde bulunan HULK FİTNIS isimli işyerinde Fitnıs Eğitmeni olarak çalışacak Fitnıs Eğitmeni sertifikası olan kadın personel aranmaktadır.  İlana...

Bordo Mavi Balık firmasında istihdam edilmek üzere

Çukurçayır Mahallesinde  faaliyet gösteren Bordo Mavi Balık firmasında istihdam edilmek üzere 30 yaş altı , DENEYİMLİ  , Kadın/Erkek  GARSON alınacakt...

OMEGA 61 SU ÜRÜNLERİ firmasında çalışacak Su Ürünleri Mühendisi aranmaktadır.


Anket Trabzonspor bu sezon ligi kaçıncı sırada bitirir?
Tüm anketler