İsrail Hamas’ı Mı Cezalandırıyor?

 Hamas’ın yaptığı terör eylemi nedeniyle İsrail  devletinin yaptığı iddia edilen hastane bombalanması olayını karşılaştırıp İsrail devletini aklamaya...

 Hamas’ın yaptığı terör eylemi nedeniyle İsrail  devletinin yaptığı iddia edilen hastane bombalanması olayını karşılaştırıp İsrail devletini aklamaya çalışmak düşündürücüdür.

   Hamas ve diğer silahlı örgütlerin kuruluş amaçları arasında “insan haklarına dayalı ya da saygılı” örgüt ibaresi yoktur. Ancak devletlerin kuruluş anayasalarının büyük çoğunluğunda “insan haklarına saygılı ya da dayalı” ifadesi vardır.

   İsrail devleti bizim anayasamız henüz insan haklarına saygılıdan insan haklarına dayalı değişikliğine varmadan önce kendisini insan haklarına dayalı bir ülke olarak tanımlamıştır.

   Bu yaklaşımların anlamı silahlı örgütlerin terör eylemi gerçekleştirme olasılığı varken devletlerin terör eylemi gerçekleştiremeyeceğidir.

   Kaldı ki son Hamas saldırısı olmadan önce de hatta demokratik direnişin efsane örgütü olan Filistin Kurtuluş Örgütü döneminde de İsrail başta Sagra ve Şatilla katliamı olmak üzere binlerce sivil vatandaşı lastik sapanıyla taş atarken dahi katledebilmiştir.

   Filistinliler topraklarının %85’ini  kaybederken gösterdikleri silahsız direniş “ modern ve uygar batı” tarafından sadece anlayışla karşılanmış, saldırıların durdurulması için İsrail’e cepheden karşı durulmamıştır. Özellikle ABD her fırsatta İsrail yönetiminin arkasında durmuş İsrail’in eylemlerine caydırıcı bir rol üstlenmemiştir. ABD bu yaklaşımıyla demokrasi yaklaşımının kendi çıkarlarıyla sınırlı olduğunu perçinlemiştir.

   Dünyadaki insan hakları kuruluşları da ABD’nin peşine takılmış çifte standartı geleneksel hale getirmiştir.

   Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle Putin’in birçok ülkeye gitmesi yasaklanırken ABD’nin Irak işgali nedeniyle ABD başkanına böyle bir yasak konmaması çarpıcı örnek olarak hafızalarımızdadır. Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin İsrail devletinin savaş suçlarını bırakınız cezalandırmayı dava açması dahi şüphelidir.

   Görünen odur ki İsrail hükümeti Hamas’ın son eylemini fırsata çevirmek niyetindedir. Hamas’ın en az on katı Filistinli öldürdükten sonra Gazze’nin işgalini hedeflemektedir. Böylece Filistin devletinin olmadığı Nil’den Fırat’a kadar iddiası çerçevesinde yürümek niyetindedir.

   Bu yaklaşım Ortadoğu’da daha uzun süre barış olmayacağı anlamına gelmektedir. Bu koşullarda emperyalist batı ellerini ovuşturarak fırsattan yararlanmanın yollarını arayacaktır.

   İsrail’in Hamas’ı cezalandırma operasyonunun ardından Arap ülkelerine milyarlarca dolar silah satacağı kesin gibidir. Ayrıca Ortadoğu petrolleri üzerindeki egemenliğini pekiştirecek yeni işbirlikçiler sağlayacaktır.

   Bütün bunlar çocuk çığlıkları ve anne ağıtları adına yapılmış olacaktır.

   İsrail Hamas’ı cezalandırma adı altında Filistin sorununu çözümünü “fi tarihine” erteleme çabasındadır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gültekin Yücesan - Mesaj Gönder

# arap

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.


Kalorifer Kazanı Ustası Aranıyor

Firmamızın Kazan Dairesi  kısmında  çalışmak üzere; En az ilköğretim  mezunu, (20-45) yaş arası Deneyimli MEB onaylı Kalorifer Ateşçisi (Katı ve...

0 462 841 50 90 MERAL KARADENİZ

Ekmek Ustası Aranıyor

Bu talebe Mevlana Unlu Gıda Mamulleri isimli iş yerinde Ekmek Ustası olarak çalışabilecek, uzun ekmek(baston ekmek) yapabilecek, mesleki deneyimi olan...

0462 341 11 97 ERKREM BAYDAR

Kapalı Depo Görevlisi aranıyor

Firmamızın Depo kısmında çalışmak üzere; En az lise mezunu, (20-40) yaş arası Deneyimli Forklift kullanabilen Askerlik görevini tamamlamış Çarşıbaşı,...

0() 462 84 15 MERAL KARADENİ̇Z

Kalorifer Ateşçisi aranıyor

Firmamızın Kazan Dairesi  kısmında  çalışmak üzere; En az ilköğretim  mezunu, (20-45) yaş arası Deneyimli MEB onaylı Kalorifer Ateşçisi (Katı ve...

MERAL KARADENİZ

ARAKLI KINALIOĞLU TURİZM kadın personel alınacaktır.

ARAKLI KINALIOĞLU TURİZM bünyesinde Trabzon merkezde açılacak yeni şubede istihdam edilecek Arapça veya İngilizce iletişim kurabilen kadın personel al...

05324642130 HÜSEYİN KINALI

Fitnıs Eğitmeni sertifikası olan kadın personel aranmaktadır

Kaşüstünde bulunan HULK FİTNIS isimli işyerinde Fitnıs Eğitmeni olarak çalışacak Fitnıs Eğitmeni sertifikası olan kadın personel aranmaktadır.  İlana...

Bordo Mavi Balık firmasında istihdam edilmek üzere

Çukurçayır Mahallesinde  faaliyet gösteren Bordo Mavi Balık firmasında istihdam edilmek üzere 30 yaş altı , DENEYİMLİ  , Kadın/Erkek  GARSON alınacakt...

OMEGA 61 SU ÜRÜNLERİ firmasında çalışacak Su Ürünleri Mühendisi aranmaktadır.


Anket Trabzonspor bu sezon ligi kaçıncı sırada bitirir?
Tüm anketler