Gazze’nin Gözyaşları

İsrail katliamlarından birini daha Gazze’de bir hastaneyi vurarak gerçekleştirdi. Güvenli bölge diye çocuk ve ailelerinin sığındığı ve hava bombardıma...

İsrail katliamlarından birini daha Gazze’de bir hastaneyi vurarak gerçekleştirdi.

Güvenli bölge diye çocuk ve ailelerinin sığındığı ve hava bombardımanlarında yaralanan sivillerin tedavi edildiği El- Ehli Baptist hastanesinin vurulması sonucu beş yüzden fazla sivilin öldüğü haber veriliyor. Ölenlerin çoğunluğunun çocuk olması yürekleri dağlıyor.

Bütün hukuk kuralları ve insanlık değerlerinin yok sayıldığı bu katliam kameraların önünde yaşanıyor.

Birçok tarihi şahsiyetin yaşadığı ve nerdeyse tarihteki bütün medeniyetlerin gelip-geçtiği bir şehir Gazze.

Mısır, Roma, Bizans hakimiyetlerini yaşayan şehir, Peygamber Efendimizin (SAV) getirdiği İslam’ın nuru ile Mekkeli tacirler sayesinde tanışır. Çünkü Gazze bir liman ve ticaret şehridir.

Müslüman tüccarların etkisiyle önemli ölçüde İslamlaşır. Hz. Ebu Bekir (RA) döneminde büyük komutan Amr bin El-As tarafından Hilafet Devletine dahil olur.

Bizans ordusuyla karşılaşan İslam ordusu, şehirdeki Müslüman unsurların varlığı, Arap nüfusun çokluğu ve İslam ordusunun gücü sayesinde şehri kolayca alır.

Böylece şehre barış ve huzur gelir, Hıristiyan ve Yahudi unsurlar serbestçe ibadetlerini yapmaya devam eder ve yaşam hakları büyük bir titizlikle korunur. Müslümanların şehri yeniden inşa ederler, Gazze Büyük Camii gibi şehre birçok eser kazandırırlar.

Abbasiler döneminde Gazze, İslam hukuku merkezlerinden biri haline gelir. Büyük fıkıh alimi İmam Şafi bu şehirde doğar ve çocukluğu burada geçer. Gazze, büyük bir pazar olarak ticari önemini korur.

Abbasilerden, Fatımilerin kontrolüne geçen şehir, ardından Haçlıların hâkimiyetine girer.

Seksen yılın üzerinde Haçlılar tarafından yönetilen Gazze’yi “Şarkın En sevgili Sultanı” Selahaddin Eyyubi 1187’de geri alır.

Moğollar her girdikleri yeri yıktıkları gibi Gazze’yi de yıkarlar. Memlûklar ise şehri yeniden imar ederler.

Şehir, Yavuz Sultan Selim’in doğu seferi esnasında 1516’da Osmanlı idaresine girer ve Şam Vilayeti altında Sancak olarak yönetilir.

Osmanlı hâkimiyetiyle şehir yeniden huzur ve zenginlik bulur. 1799’da Napolyon’un ordusu tarafından şehir kuşatılsa da Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Halil Paşa şehri yeniden geri alır.

1900’lerin başlarında şehir İngilizlerin mandası altına girer ve sonrası malumdur. İngilizler ve ardından diğer Dünya hakimleri Avrupa’dan Siyonistleri kovmak ve Ortadoğuda bir fitne merkezi oluşturmak için bölgeyi Yahudilere terk ederler.

Başta BM olarak ABD’nin hâkimiyeti altında olan uluslararası kuruluşların ve ülkelerin, akılları ve vicdanları hakkı, hakkaniyeti, insanlığı, masumiyeti, meşruluğu idrak etmez, gözleri kördür zulümleri görmez, kulakları sağırdır çığlıkları duymaz.

Bilmezler ki;

Gazze’de bugün akan kan ve gözyaşı Netanyahu ve İsraili tutacak,

Dünyanın dört bir tarafında bu zulme destek veren bütün Yahudileri tutacak,

Yahudi zulmünü meşru gören BM, ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve diğer ülkeleri tutacak,

Zulüm altındaki kardeşlerine sahip çıkamayan Arap ve Müslümanları tutacak,

Gazze’nin gözyaşları, korkarım, insanlığı yutacak…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sedat Bostan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.


Kalorifer Kazanı Ustası Aranıyor

Firmamızın Kazan Dairesi  kısmında  çalışmak üzere; En az ilköğretim  mezunu, (20-45) yaş arası Deneyimli MEB onaylı Kalorifer Ateşçisi (Katı ve...

0 462 841 50 90 MERAL KARADENİZ

Ekmek Ustası Aranıyor

Bu talebe Mevlana Unlu Gıda Mamulleri isimli iş yerinde Ekmek Ustası olarak çalışabilecek, uzun ekmek(baston ekmek) yapabilecek, mesleki deneyimi olan...

0462 341 11 97 ERKREM BAYDAR

Kapalı Depo Görevlisi aranıyor

Firmamızın Depo kısmında çalışmak üzere; En az lise mezunu, (20-40) yaş arası Deneyimli Forklift kullanabilen Askerlik görevini tamamlamış Çarşıbaşı,...

0() 462 84 15 MERAL KARADENİ̇Z

Kalorifer Ateşçisi aranıyor

Firmamızın Kazan Dairesi  kısmında  çalışmak üzere; En az ilköğretim  mezunu, (20-45) yaş arası Deneyimli MEB onaylı Kalorifer Ateşçisi (Katı ve...

MERAL KARADENİZ

ARAKLI KINALIOĞLU TURİZM kadın personel alınacaktır.

ARAKLI KINALIOĞLU TURİZM bünyesinde Trabzon merkezde açılacak yeni şubede istihdam edilecek Arapça veya İngilizce iletişim kurabilen kadın personel al...

05324642130 HÜSEYİN KINALI

Fitnıs Eğitmeni sertifikası olan kadın personel aranmaktadır

Kaşüstünde bulunan HULK FİTNIS isimli işyerinde Fitnıs Eğitmeni olarak çalışacak Fitnıs Eğitmeni sertifikası olan kadın personel aranmaktadır.  İlana...

Bordo Mavi Balık firmasında istihdam edilmek üzere

Çukurçayır Mahallesinde  faaliyet gösteren Bordo Mavi Balık firmasında istihdam edilmek üzere 30 yaş altı , DENEYİMLİ  , Kadın/Erkek  GARSON alınacakt...

OMEGA 61 SU ÜRÜNLERİ firmasında çalışacak Su Ürünleri Mühendisi aranmaktadır.


Anket Trabzonspor bu sezon ligi kaçıncı sırada bitirir?
Tüm anketler