banner114
banner146

Şu dünyanın haline bakınız. Herkes küresel felâketlerden, küresel sapıklıklardan, küresel günah ve kötülüklerden bahsediyor. Küresel mutluluktan bahsedenler görüldü mü? Peygamberler hariç. Beşerî manada Mustafa Kemal Atatürk “Yurtta sulh Cihanda Sulh” dedi. İşte küresel mutluluğun esası bu barıştır. Bu barışı bozanlar var. Acaba kimler?

Kimler olacak? Milletleri çeşitli medya yalanlarıyla birbirlerine düşürenler. Silah satıp savaştıranlar. Sömürenler, saptıranlar, aldatanlar, cahil bırakanlar, Profesör İlber Ortaylı Bey’in haklı olarak “HASTAHANELERİN DAHİLİYE SERVİSLERİ VARDA CAHİLİYYE SERVİSLERİ NİYE YOK?” demesi de bu küresel barış yokluğunun altyapı haykırışıdır. Çünkü çağımızda herkes küresel mutluluk hasreti içindedir.

Herkes topraktan yaratıldığına göre herkes ilahi manada kardeştir. Bir damla sudan üremektedir. Bu da ilmi bir olay açıklamasıdır. Yüce Allah soyları istese tek millet olarak yaratabilirdi. İmtihan için böyle farklı farklı yaptığını Kur’an-ı Kerim’de açıkladı. Herkesi Yüce Allah yarattığına göre ilahi mana herkes kardeş. Fakat, beşerî manada da kardeş olduğu halde dünyadaki iki yüz adet civarındaki devletten (Bunun elli yedisi İslâm devletidir) bu küresel kardeşliğe ve mutluluğa çalışanlar çok azdır. Küresel mutluluk küresel barış ve küresel kardeşlikten, küresel medeniyetten geçer. Hidayete erememiş kimseler ve milletler kimseyi rahatsız etmeden kendi inançları ve davranışlarıyla Küresel Mutluluğa devam edebilirler. Süper denilen devletler, süper olmayanları birbirine kışkırtarak köleleştiriyor, sömürüyor ve kendilerini hizmet ettiriyorlar. İnançları bozuk olanlardan, ateist denilen inançsızlardan, emperyalistlerden küresel mutluluk beklenemez. Buna rağmen Küresel Barış, küresel yarış ve küresel mutluluk mümkündür. Geçmişte bu devletleri birbirlerine düşman edenler var. Bu düşmanlıklar yok edilirse Küresel barış gerçekleşir. Durup dururken Ermenistan Azerbaycan’ın topraklarını niye işgal etti? İngilizler öyle istemiş. İsrail Filistin topraklarını neden ellerinden almış?.. Yahudilerin Siyonistleri (Satanistleri) öyle istemiş… İngiltere Osmanlıdan kiraladığı Kıbrıs’ı neden sonunda Yunanlıya teslim etmiş?.. Ermenistan neden Azerbaycan yolunu Türkiye’ye kapatmış? İngilizler öyle istemiş… Arap İran savaş niye öyle olmuş?.. ABD ve AB öyle istemiş... İşte küresel mutsuzluk hep onların bozuklukları, şiddetleri, vahşetleri ve dehşetleri yüzünden… Bu nu yapanlar kötülüklerinden vaz geçerlerse küresel mutluluk olur. Devletlerin insanları birbirlerine rahat girip çıkarlar. Birbirleriyle kaynaşırlar. Mutlu olurlar. Yarınki işleri Yüce Allaha kalmış. Fakat, dünya da Ahiretteki Cennet gibi Cennet eştirilebilir. Herkes küresel mutluluğu yaşar. Sekiz milyar dünya nüfusunun üç milyarını öldüreceğiz diye açıklama yapanlar küresel mutsuzluğun asıl failleridir. Mevlâna ve Yunusların dünyasında ise küresel mutluluk neden olmasın? Asıl Mevlâna ve Yunusları yetiştirelim ki bu sayede küresel mutluluk dünyada uygulansın. Artık Batı medeniyeti mutluluk olarak iflasın eşiğinde. Küresel insanlık olmadan küresel mutluluk olabilir mi? Güneşin hep doğudan doğduğu, her sabah insanlığın ve dünyanın Doğudan küresel aydınlığa kavuştuğu neden unutuldu? Bu karanlık Güneşsiz nasıl yok edilebilir? Ay ve Yıldızlar hükmündeki insanlar da azaldı. Bu küresel karanlığın asıl sorunu burada.          

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.