banner114
banner146
banner122

Mart ayının başlarında ülkemizde kendini hissettiren Koronavirüs’ün toplum sosyolojisini, psikolojisini ve ekonomisini bu denli etkileyeceği hesap edilmemişti. Devleti yönetenler belki analiz ederek nelerin olabileceğini kestirmişti. Ancak toplum böyle bir tablo beklemiyordu. İş dünyası, esnaf, işçi, öğrenci ve tüm katmanlar süreçten olumsuz biçimde etkilendi. Öyle sektörler var ki perişan… Hemen hemen 2.5 ay işyerini kapatıp, eve çekildi. Hiçbir hazırlığı olmadan acaba ne yedi ne içti? Lokantacılar, berberler, kahvehaneler, çay ocakları, oteller, moteller, öğrenci yurtları, kuaförler, dişçiler, avukatlar ve diğerleri…

Basın sektörü de bu süreçten en fazla etkilenen sektörlerden birisi… Özellikle gazeteler… Ekonomik kriz nedeniyle zaten 1.5 yıldır reklam sıkıntısı yaşayan… Yükselen dolar kuru nedeniyle baskı maliyetleri artan … Asgari ücret ve diğer artışlara rağmen gazete fiyatlarını arttıramayan… Bütün bunların yanı sıra resmi ilanları azalan yerel basın, 2020 yılının ikinci yarısından ümitliyken adeta koronavirüs yoğun bakımına girdi. Azalan resmi ilanlar üçte bir oranına indi. Esnafın işyerini kapatmasıyla aboneleri düştü. En az elemanla gazete çıkaran müesseseler elaman çıkartsalar, gazete çıkaramayacak hale geldiler. İşte böyle bir ahval ve şerait ortamında Basın İlan Kurumu durumu çok iyi analiz ederek duruma müdahale etti. Bu müdahale olmasaydı yerel basının belki yarısı bugün yayında olmayacak ve yayın hakkını kaybedecekti.

Bundan 1 ay kadar önce ulusal bir gazetenin muhabiri arayarak Basın İlan Kurumunun bu süreçte görevini yapıp yapmadığını sordu. Anadolu’daki yerel basından bilgi topluyorlardı. BİK’in müdahalesinin kurtarıcı boyutta olduğunu söyleyince biraz şaşkın bir ses tonuyla ayrıntı istedi. Biz de o ayrıntıları sıraladık. İşte BİK’in yerel basına sağladığı katkılar…

1.Daha Koronavirüs vakasının en başında çalışan gazetecilerin part time, dönüşümlü çalıştırılmasını öngörerek “Sayfalarda yerel haber denetimi yapılmayacak. Ulusal bağlamdaki haberleri de kullanabilirsiniz” kolaylığı sağlandı. Bunun üzerine 18 kişinin çalıştığı günabakış’ta aynı anda sayıyı yarı yarıya indirdik. Hem evden destek hem part time sistemine geçtik.

2.Gelirlerin dibe vurduğu bir ortamda İŞKUR’un sağladığı “Kısa çalışma ödeneği” sisteminden yararlanılmasının önünü açtı. Aksi halde sistem BİK kurallarına aykırıydı. BİK emekliye sayılmayan İŞKUR, SGK primini işveren lehine kabul etti.

3.Gazetelere dönüşümlü çıkma imkânı sağlandı. Ancak Trabzon’daki yerel basının kendi aralarında anlaşma şansı olamadığından (M. Ali Bey yerel basının hiçbir ittifakına katılmayınca birlikte karar alama şansı olmuyor) hayata geçiremedik.

4. Sokağa çıkma yasağı günlerinde gazetelere çıkamama hakkı tanındı. Çıkılmayan günler nedeniyle yayından düşme riski kaldırıldı. İstihdamın azaltılması hariç, her alanda yerel basına kolaylık sağlanarak süreç aşıldı. Konuyu çok iyi analiz eden ve gerektiğinde hemen müdahale eden başta BİK Genel Müdürü Sayın Rıdvan Duran olmak üzere tüm karar vericilere ve yönetime teşekkürü borç biliyoruz.

Şimdi artık yeni bir dönemin kapısındayız. Toparlanma dönemi… Belki 1-2 yıl daha ciddi bir reklam geliri beklemiyoruz. Resmi ilanların belki yılsonuna kadar eski haline gelmesini umut ediyoruz. Trabzonspor’un şampiyonluk yarışı içinde olması nedeniyle tiraj ve abonemizi eski haline getirebiliriz.  Her şeyden önce krizi atlattığımızı ve yeni bir döneme girdiğimizi biliyoruz. Buna göre basın ahlakı içinde kalarak ve yine basın-yayın alanında yeni projeler üreterek zor günleri geride bırakacağız. Tüm sektörler gibi basın sektörü de süreci yara alarak atlattı. İnşallah yaraları saracağız. Üzerinde kafa yormadık ama Basın İlan Kurumunun en azından yılsonuna kadar alacağı yeni iyileştirici adımlar olabilir mi diye de bekleyenlerdeniz. Tekrar tekar teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yasar 9 ay önce

eskiden destek amaçlı da olsa basılı nüshayı alabiliyorduk ancak alan kişi çok az olduğu için ulaşım imkanımız kalmadı, sağlık olsun haklısınız.