banner114

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Türkiye’de eşi benzeri görülmeyen bir uygulamaya daha imza atıyor. TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş’ı yumruklayan Hakan Soygenç ile hesabını, eşi belediye personeli Berrin Soygenç üzerinden görmeye hazırlanıyor. Eşinin tavrından ötürü Berrin Hanım’ı açığa almış.

Yanlış duymadınız. Kocasının yaptığı eylemin hesabını eşinden soran ve böyle bir adalet anlayışına sahip belediye başkanımız var. İnanılır gibi değil ama karar alınmış, tebligat için bekliyor. Daha henüz tebliğ edilmeden inanılmaz tepkiler oluştu. Geri adım atar mı bilmiyoruz. Ancak biz bu kararı alan bir belediye başkanımız olduğunu ilan ediyoruz.

Kuran-ı Kerim’de Allah Enam Süresi 164. Ayetinde şöyle buyuruyor: “İnsanların işlediği kötü fiiller yalnızca kendilerini ilgilendirir. Ve sorumluluk taşıyan hiç kimseye başkasının sorumluluğu yüklenemez. Zamanı geldiğinde hepiniz Rabbinize döneceksiniz. Ve o zaman Allah, üzerinde ayrılığa düştüğünüz şeyi size haber verip gösterecektir.” Allah indinde Hakan Soygenç’in hesabını Berrin Soygenç’ten sormanın İslamda yeri böyle… Peki, ya bugünkü yaşadığımız dünya hukukunda karşılığı nedir? İlgili bakanlığın üst düzey yetkililerinden biriyle konuştuk. “Bu bir skandaldır. Böyle bir hata bizden döner.”

Başkan Zorluoğlu, kocasının hesabını karısından sormaya o kadar fazla hevesli ki Ankara’ya dosya hazırlıyormuş. Hazırladığı dosyada da Berrin Hanımın eşi Hakan Soygenç’in Saadet Partili olduğunu ve Tayyip Bey aleyhinde zaman zaman mesaj yazdığını belge olarak sunacakmış. Birincisi, Sevgili Başkan… Kocasının hesabını eşinden sormayı bırak. İkincisi, Hakan Soygenç yeni Saadet Partili değil ki! Berrin Hanım 2002 yılında bu partinin kadın kolları başkanı olduğunda, Hakan Soygenç yine Saadet Partisindeydi. O zaman adama sorarlar. Saadet Partili birinin karısını neden AK Partide Kadın Kolları Başkanı yaptınız? Berrin Soygenç bunun için kınanmamalı. Aksine eşine rağmen AK Partide Kadın Kolları Başkanlığı yaptığı için övgüye layık olmalıdır. Ayrıca Saadet Partili birinden sosyal medyada Tayyip Beye övgü mü bekliyordunuz?

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, önce belediyedeki başörtülü üç daire başkanını görevden alıyor. Ardından içlerinden birini en alt düzey memuriyete indiriyor. Yani bütün haklarını elinden alıyor. Bununla yetinmiyor. Başına müdür verip “üzerine git, bize evrak getir” talimatı veriyor. Müdür bunları yapmayınca müdürü de görevden alıyor. Berrin Soygenç’in yıllık izin hakkı var ve talep ediyor. İzin verilmiyor. Araya partinin İl Başkanı giriyor ve izin verilmesini sağlıyor. Memur Berrin Soygenç, 10 günlük rapor alıyor. Ancak raporu veya hastalığı sahte olabilir gerekçesiyle hakem hastanesine gönderiliyor. Masadan kalkması, oturması ve hatta tuvalete gitmesi bile takip ediliyor.

Mobbing benzeri bu uygulama karşısında bakın Büyükşehir Belediye Başkanı, Berrin Hanım ve onun gibi mağdur ettiği 30 civarında personeli için bakın neler diyor. “Katılımcı yönetim anlayışımıza karşın fitne çıkaran, huzur bozan, rahat durmayan bir kesimle karşılaştık. Bunlar bizim düşmanımız değil. Ama fitne çıkarıyorlar. Sayıları az. Ancak sesleri fazla çıkıyor. Bunlar sinek vızıltısıdır. Kökünü kurutacağız.”

Valilik yapmış bir belediye başkanının bu sözleri söyleyebilmesi için elinde dosyalar dolusu soruşturma olması gerekir. Mobbing derecesinde baskı uyguladığı Berrin Soygenç ile ilgili bir tane dahi soruşturma dosyası yok. Daha net yazalım. Cezadan bahsetmiyoruz. Açılmış bir tek soruşturma dahi yok. Bir eski vali, nasıl böyle konuşabilir? Kökünü kazıyacakmış. Neyin kökünü kazıyacak? Cevabını biz verelim. Belediyedeki eski AK Partililerin.

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, 30 civarındaki personeli yerlerinden edip ramazan günü ilçelere gönderirken bunun sürgün olmadığını iddia ediyor. Görev vermediği ve oturmalarını seyrettiği personeli için “Boş boş oturuyorlar” diyor. Demek istiyor ki Trabzon’da oturacağınıza Düzköy’de, Çaykara’da oturun!.. Ardından da “kimseyi sürgün etmedim” diyor.

Bu olayda en temel mesele insan hakkı meselesidir. Ortada bir zulmün olup olmadığı meselesidir. Daha vahimi ise AK Partinin kendi evlatlarını yemeye başlaması meselesidir. Konu Ankara’ya sirayet etti. Genel Merkez konuyu masaya yatırır mı bilemiyoruz. Ancak şunu söyleyebiliriz. AK Parti kendi yaptığı haksızlığı… Kendi evlatlarına yaptığı haksızlığı konuşmaktan kaçınacak noktaya gelmişse sözün bittiği ve sandığın konuşacağı dönem yaklaştı demektir. Allah’ın haram kıldığı şeyi AK Parti yetkilileri savunmaya başlamışsa söylenecek söz kalmamış demektir. AK Parti Genel Merkezi kendi partisiyle kavgalı bir belediye başkanının Trabzon gibi bir kentte 5 yılını tamamlayamayacağını görmelidir. Büyükşehir yönetimi kavga ve hesaplaşmayı bitirmeli, kök kurutma hikayelerini bırakmalı, hizmete endekslenmelidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hamsiye 2 hafta önce

Bu başkanla devam ederse ak parti kaybeder. Reisimizi yanlış yönlendirdiler bu aday Ak partinin vizyonuna uygun değil. Acilen görevden alınmalı. Van'da belediye başkanlığı yapabilir ama bura Trabzon. Akparti tabanı ile sayın başkanın inandığı değerler arasında doku uyuşmazlığı var. Sosyal medyayı iyi kullanarak algıyı iyi yönetiyor. Getirdiği adam Cuma saatinden habersiz toplantı proramliyor. işte böyle insan ne ise arkadaşın da odur.Orha Fevziyi arar olduk.

Avatar
Temel Reis 2 hafta önce

sayın ali bey valilik gibi kıyak bir görevi bırakıp şehre hizmet (şeytana göre oğlunun şir......) için fedakarlık yapan birini takdir etmek lazım...!!!