banner114

Gazeteciliğe adım atalı 20 yılı geride bırakmışız. On yıl haber muhabirliğinin ardından yaklaşık 10 yıldır Trabzonspor’la birlikte bu kez objektifin merceğinden bakmaya karar verip böyle bir yol seçtik kendimize. Hasbel kader işimizi layıkıyla hakkını vererek yaptığımıza inancımız tamdır.

20 yılı çok şükür geride bıraktığımız mesleğimiz adına son yıllarda bir şeyler üretebilme, yeni çalışmalara imza atabilme açısından çok değerli sayar, öyle değerlendiririm. 2010 yılının Nisan ayında çalışmaya başladığım günebakış gazetesi belki de meslek adına en verimli yıllarımı da beraberinde getirdi diyebilirim.

Günebakış gazetesi ile birlikte 1.5 yıllık bir emek ve çalışma ile 61 Başarı Öyküsü (3.ciltlik), Spor Müdürümüz Rahman Turan ile birlikte yaklaşık 2.5 yıllık bir emek sonucu Avni Aker Anıları (2.Ciltlik) kitap çalışmaları yaptık. Ayrıca Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ve Ortahisar Belediyesi işbirliği içinde yaptığımız iki kitaba da destek verdik. Trabzon’un Muhtarları kitaplarına da röportajlarda katkı vermek suretiyle…

Yine  bireysel olarak Rahmetli Celal Hekimoğlu ile Sefer Ulusoy’un biyografi kitapları (3.sü yolda) ile de bu çalışmalarıma devam ettim.

Bir yandan mesleğimi hakkıyla yerine getirmeye çalışırken bir yandan da hem meslek hem de kendi adıma bir şeyler yapmak (En azından iz bırakmak) düşüncemi hayata geçirmiş oldum. Hani deriz ya ‘Biz Karadeniz insanıyız. Hep yeni şeyler, yeni beceriler ortaya koymak isteriz’ diye. Biz de meslek adına hem bir yeni bir şeyler üretebilme, hem de kalıcı bir şeyler bırakabilme adına belki diğer meslektaşlarımızdan daha az uyuduk, belki onlardan daha az ailemizi, çoluk-çocuğumuzu gördük… Yani evimizden, lüksümüzden, yaşantımızdan belki biraz daha fazla feda ettik. Günübirlik uçak yolculukları ile gidip-geldik, yeri geldi 10 gün ailemizi görmedik….

Ancak ortaya o kadar güzel eserler çıktı ki, önce çocuklarımız gurur duydu bizimle.

Hatta 61 Başarı Öyküsü kitabımız okullara dağıtıldığı zaman oğlum, “Anne sizin kitabı bizim müdürün masasında gördüm” dediği zaman en büyük gururu yaşamıştım aslında…Ankara’nın göbeğinde, “61 Başarı Öyküsü’ kitaplarının yazarı’ olarak tanınmam en büyük gururdu benim için….

Avni Aker kitabı için Spor Müdürümüz Rahman Turan’la dönüşümlü olarak her gün Trabzon dışında yeni bir yolculuğa çıkıp oralardan güzel anılarla dönmek ve arkada kalıcı bir eser bırakacak olmak en büyük gururdu bizim için...

Biz gerek ekmeğini yediğimiz, görev yaptığımız gazeteye gerekse kendi adımıza bu kitapları hazırlarken çok şey öğrendik… En önemlisi çok insan tanıdık. Öyle güzel insanlar tanıdık ki…Kitap üretmeyi taçlandırdı adeta…

Bizim bu emeğimize, çalışmamıza Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Murat Zorluoğlu laflar etmiş. Kanımızca çok talihsiz bir açıklama ile Meclis toplantısında gazetemize bazı çirkin yakıştırmalar kullanmak bir yana, bizim bu kitap üretimimizi kötü bir şeymiş gibi göstermiş “Yıllardır gelenek yapmışlar. Kitapları basalım, gidip Büyükşehir belediye başkanına satalım. Biz bunu çözdük. Bu kitapları almıyoruz. Bu şekilde bize şantaj yapamazsınız” ifadeleri ne kadar çirkin! Bunlar bir Valinin, bir belediye başkanının söyleyeceği sözler mi? 10 yıl haber muhabirliğim döneminde hiç böyle bir olaya şahitlik yapmadım. Okuyunca üzüldüm. Kitapla şantaj hiç yakışık olmamış…

Sayın Başkan bizler günebakış gazetesi ailesi olarak hem kendi adımıza hem kurumumuz adına bir kültürel üretkenlik yaparken aynı zamanda şehrimizin hafızasına, kültür sanat hayatına en büyük katkıyı yapıyorduk.

Gazetemiz imtiyaz sahibi Ali Öztürk’ün bütün bu çalışmalar esnasında, “Şehrin sosyo-ekonomik ve kültürel hafızasına katkı yapıyoruz” ifadeleri, bizlerin de hafızasında yer edinen en önemli yol haritasıdır ve takdirle karşılanmaktadır.

Bizler çalışanlar olarak gerçekten kendisine minnettarız. Sadece gazeteyle alakalı değil kendi bireysel çalışmalarımızda dahi bize sadece anlayış değil destek verecek kadar geniş hoşgörü ve anlayışa sahip bir patron olduğu için.

Gazetemizi bir aile ortamında ayakta tutmaya çalıştığı için…

Burada çalışan yaklaşık 20 kişiye ekmek vermek için kitap çalışmaları yaparak ayakta durmaya çalıştığı için…

Siz bu tutumunuzla bu kurumda çalışan 20 kişiye de, ‘Size ekmek yok’ demeye getiriyorsunuz. Bir belediye başkanı bir gazeteye ‘Hodri Meydan’ der mi?

Ben bir çalışan olarak bunu algılayamıyorum ve size şaşırıyorum… …

Hal böyle iken…

Sizin bu şehrin büyükşehir belediye başkanı olarak, özellikle yerel gazetelerin yaşadığı ekonomik anlamdaki sıkıntılar karşısında, “Helal olsun… Projeler üretip kendisini ayakta tutmaya çalışıyorlar. Bu davranış sadece kendilerini ayakta tutmuyor, şehrin hafızasına da büyük katkı sunuyor” demeniz gerekirken…

Ve emek…

Sadece emeğe saygı duymanızı beklerken…

Keşke 5 bin liralık kitap için bu sözleri sarf etmeseydiniz…

Gümüşhane’nin 15 Temmuz kitabını da hazırlıyoruz gazete olarak. O kitabın röportajlarının bir kısmını da ben yüz yüze gerçekleştirdim İstanbul’da sayın Başkan….

Öyle şeyler anlatıyor ki gazilerimiz…

Biz yine de size o kitaptan da hediye etmek isteriz. Okuyunca, “Ben ne yapmışım?” demeniz için.

Avni Aker Anıları kitabımızı okuyun derim Sayın Başkan…

Suriye kitabımızı okuyun derim Sayın Başkan…

Trabzon Ticaretine Yön Verenler kitabımızı da okuyun derim sayın başkan…

Belki ileride… çok ileriki tarihlerde sizler, bizler bu dünyada yokken, Trabzon’un yaşayanları, ‘Helal olsun bu eserler geçmişteki belediyelerimizin katkılarıyla yapılmış. Bize çok güzel eserler bırakılmış’ diyecekler.

Sizin isminiz de bir kitapta olsun Sayın Başkan… Bizim hazırlayacağımız bir kitapta olmasa da bir kitapta olsun. Döneminde hiç kitap basılmayan başkan olarak anılmayın.

Rabbim sağlık verdikçe biz üretmeye, bu şehir için yine kitap yapmaya devam edeceğiz.

Nasıl diyor sayın Cumhurbaşkanımız…. Durmak yok, yola devam…

Siz de kitaba karşı olmayın. Kitabı rant ve şantaj aracı gören anlayıştan uzaklaşın lütfen…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nurcem 3 ay önce

Vardır elbet bir karınağrısı ben okudum kitaplara bayıldım ee herkes dürüst olamaz