banner114
banner146

Belediyelerde bazı yöneticiler kendilerini yerelde devlet olarak tanımlar ve öyle görürler. Halktan aldıkları oylar ile o makamlara gelenler bir anda halkı ayakları altında görürler. Aldıkları eğitim ve o görevde elde ettikleri yetkilerle ayak tabanları bir karış zeminden yükseldiğini hissederler.

Oysa belediyeler  “5393 sayılı Belediye Kanunu'nda belediye, belde sakinlerinin mahalli müşterek nitelikteki ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan ve karar organı seçmenler tarafından seçilerek oluşturulan, idari ve mali özerkliğe sahip kamu tüzel kişisi olarak tanımlanmıştır.”

Önce özerkliğin ne olduğunu öğrenmeye çalışalım. Özerklik: Bir topluluğun, bir kuruluşun kendi kendini, oluşturduğu yasalara göre, özgürce yönetme hakkı ve durumu.

Bu tanımlamadan da anlaşılacağı gibi kendi bildiği ile yöneten bu kuruluşlara seçilenlerin bir kat daha özgüveni artmaktadır. Böylece halktan aldıkları gücü yine halka kullanırlar. Bunu kullandıklarında yaptıklarının ne kadar yanlış ve yersiz olduğunu görmezler çünkü hakim ve hükümran onlardır.

Oysa belediyecilik başlı başına bir meslektir. Herkes belediyeci olamaz, belediye kuruluşlarını herkes yönetemez.

Belediye özünde yerel bir hizmet kuruluşudur. Devletin verdiği direktif ve projeler doğrultusunda şehir, ilçe ve beldelerin eksiklerini tamamlamak, alt yapılarını güçlendirmek orada yaşayan insanların bireysel ve toplumsal konut, konum alt yapıları ile üst yapı hizmetlerini takip etmektir.

Bu hizmetlerden bazıları şunlardır, su, yol, kanalizasyon, imar gibi şehrin her türlü görünüm ve işlevsel noktasında onlar vardır. Devlet ise valilik, özel idare, devlet su işleri, kara yolları gibi kurumları ile daha geniş kapsamlı köylere hatta yaylalara kadar en uç kısımlara kadar belediyelerin yardımcı ve destekçi kurumlarıdırlar.

Bir belediyeci nerede, ne zaman ve nasıl bir şekilde hangi kurumdan destek alacağını bilmelidir. Kendini devlet görüp hükümranlık, bencillik ya da vatandaşa baskıcı davranarak kendince iş yaparım, ben devleti temsil ediyorum dediğim olacak gibi davranışlarda bulunmamalıdır.  

Keza devlet memuru da bu denli davranışlarda bulunmamalıdır. Halkın oyu ve halkın alın teri ile ortaya konan gelirlerden maaş alan kimselerde halka karşı davranışlarında daha temkinli olmalıdır. Halk varsa onlarda vardır.

Bu yazıya neden ihtiyaç duyup da buralardan kalemimize ihtiyaç duyduk diye düşünen soran olursa diye bir kısa açıklamada bulunalım.

Birkaç hafta önce bizden malzeme isteyen bir belediyeci başkan beyefendi ve personeli bize siparişlerini hazırlattılar. Sıra ödemeye gelince bizde faturamızı yazar ücretimizi alır malzemeyi veririz dedik. Olmaz efendim biz öyle çalışmayız. Şeklinde bir konuşma iş esnasında geçer ve uzayınca biz başka şekil çalışmayız diyerek konuşmayı sonlandırdık.

Aradan bir iki gün geçer ve başkan bey bizi arar malzememiz ne oldu? Bizde başkanım hazır lakin bize ödeme yapmadan veremeyiz. Olmaz biz devletiz şeklinde gelen cevaba bizde başkanım siz devlet kurumu değil ÖZERK kurumsunuz dedik. Sevgili başkanımızın cevabı enteresan gelir “SEN BAYAN OLMASAYDIN BEN BİLİRDE KONUŞURDUM” bizde başkanım küfür mü edecektin kapat telefonu üç kez üst üste diyerek kapattık telefonu.

Ve iki hafta oldu sayın il başkanımıza da durumu ilettik sağ olsun. Duyduk ki Gümüşhane Arzular belediye başkanımız hastalanmış. Sanırım il başkanımızda o sebeple kendisi ile durumu görüşememiş. Bekliyoruz bir gün eğer bu konuyu görüşme fırsatı bulurlarsa bizimde haberimiz olsun. 

Bitti mi? Bitmez herhalde bizde bir hata var bu yaşam içinde. Güzide kurumumuz sağlık kurumundan işyerimize gelen bir memur başka bir kurum memurları ili onlara yardımcı olacağımız bir konuda işlerini yapmak için konuşurken bir anda sahada bulunan malzemelere doğru yürürken nereye diye seslendim ki seslenmez olaydık?

Adam tuvalete diyerek araziye doğru gitmiş. Oysa iş yeri ve lojman binalarının olduğu yere çok yakındık. O kadar işçi araziye mi gidiyor? Yoksa bu kişi de bir alışkanlık mı? Çözemedim.

Hala halkın oyu ile ekmek yiyen ve halka hizmet etmeyi görev edinenlerin bu denli davranışları beni ziyadesi ile güldürdü ve düşündürdü hala da gülmekteyim. Allah bu milletin başından akıllı, bilinçli insanları eksik etmesin. İyi ki memurluktan istifa etmişim diyesim geldi. Toplumumuzda biz dahil insanlık melekelerimizi kaybetmişiz. Saygı ve sevgiden mahrum kalarak her yeri evimiz, herkesi emir erimiz sanıyoruz. Allah aklı başında güzel insanlara kolaylık versin.

Selam saygı ve sevgilerimle.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.