banner114

Devlet bankalarından kredi çekerek dolara yatıranlar, yaptıkları zamlar ile kazandıklarını dolara yatıranlar. Nereye koşuyorlar? Dertleri nedir, daha fazla para kazanmak mı, zengin olmak mı? Garibanın, alın teri ile kazananın cebinden, mutfağından, yakacağından çalarak dolara yatıranların derdi nedir anlamakaslında çok da zor değil.

Bir kısmı kolay ve günlük kazandıran yatırım olarak görmektedir. Fakat başta kendileri olmak üzere ülkenin ve dolayısı ile bastıkları kutsal toprakların altında yatan; kanıyla bu toprakları kutsallaştıran şehitlerin kemiklerini eşelemekte ve ülkenin kaderi ile oynamaktadırlar.

Doğacak çocukları, torunları ve dolayısı ile gelecek nesillerinin kaderi ile oynadıklarını anlamak onlar için zor olsa gerek. Bu gün onlara belki büyük belki orta dereceli dolarlı servetler bırakma çabasında fakat bu çabanın birkaç negatif yönü yarınlarını tüketebilir.

Öncelikle şunu iyi bilmek gerekir. Mal mülk Allah’ındır. Ben çalıştım yaptım değil sen çalıştın Allah sana layık gördü. Sana layık görülen hediyeye sende o denli titizlik göstermezsen, önem vermezsen senden alması sana verilmesinden çok daha kolaydır.

Günü kurtarmak adına yapılan davranışlar ve bu davranışlardan sağlanan kazancın, gelecek nesillerin dahi hakkı olduğunu kimse düşünmemektedir sanırım. Haksız kazanç elde ederek piyasaların belirsizleşmesi, üretimin zayıflatılması, üretenin imkanlarından çalınması; Devlet ve millete yüklediği zor yükün daha da zorlaşmasına sebep olmak hiçbir şekilde etik değildir.

Gayrı resmi birliktelik kurarak, siyaseti ve devlet haklarını savunuyor niyetine etrafında olan küçük büyük esnafı da bu yanlış girdabına çekmek, çekmeye çalışmak sadece günü kurtarır.

Ticaretle uğraşmayan bir memurun, derdi hükümeti yıkmak adına etrafında olan saygınlığı bu denli örgütlenmeye, yön ve yönlendirmeye çalışması. Ticari ahlak açısından da etik değildir.

Buna neden olan birkaç sebep vardır. Bir tanesi memurlara verilen ikinci iş hakkı ile hem devlet sırlarının kısmına ulaşması hem de para kazanma arzusudur. Böylece nereden nasıl yürüyeceğini çözmesi kolay olmuş olur.

Bir diğer durum ise on beş temmuz kalıntılarının hükümeti devirme, devleti diledikleri gibi kullanma arzularıdır. Bunların arzuları Amerika’nın dış mihrakların da hayalidir.

Bir diğer kesim ise derdi para kazanmak, çalışmadan, harcamadan, üretmeden varlık sahibi olmaktır. Bu kesimlerin oynadığı oyunlar ve kurduğu tezgahlar her üç kesimin ortak noktası parayı bulmaktır.

Esas sorun ve bu kesimleri bir araya getiren iki vatan düşmanı ise desteklerini esirgemeden sarf etmektedir. Bu günlerde FETÖ’nün zehirlenmesi ve yayınlanan videoların gerçekliliği ne kadar doğru. Ya da ne kadar uyuyan hücrelere haber verme harekete geçirme görüntüsüdür.

Videoların medyada yayılmasının ardından doların pik yapması manidardır. Bu oyunlara alet olan, sebep olan ve içinde bulunanlar hiç mi akıllarına gelecekleri ve ülkeleri gelmez.

Ülkemizde doların yatırım aracı olmasına geriye dönük göz attığımızda bin dokuz yüz otuz bir hükümeti doların fiyatını 211 kuruş olarak ayarlayarak, ilk devalüasyon 1931 yılında yapılmıştır.

Buradan baktığımızda dolar ülkemizde yanlış yönetimler, üretim zayıflığı ve yatırım sıkıntısından dolayı hep yatırım aracı ve hükümetlere karşı samuray kılıcı olarak kullanılmıştır. Oysa bu denli materyalleri kullanmayı ve kullanımını denetlemeyi bilmediğinizde ilk etki edeceği yer siz olursunuz.

Doları kullanmayı bilmediğimiz ve de varımızı yoğumuzu onun üzerinden değerlendirmeye çalıştığımızda alın terimize nasırlı ellerimize adeta hakaret ettiğimizi. Önemsemediğimizi ve saygı duymadığımızın kanıtıdır.

Oysa ülkemize, geleceğimize, anlı şanlı TÜRK vasfımıza saygı duymuş olsaydık. Hiçbir zaman bu tür oyunlara maşa olmazdık. Cebinde on tane yüz dolar olacağına beş tane iki yüz tl olsa daha uygun düşmez mi. Tabi o on tane doların değerini on katına çıkarmazdan bunu düşünmek gerekmektedir.

Milli ve yerli olmayan her şeyin arkasında mutlaka bir aile ferdinin, evladının, geleceğinin canı, kanı, düşüncesi veya özgürlüğünün çalındığını hiç unutma. 

“Mülk Allah’ın kullanımı ve faydası kulunudur” İster doğru kullan ister haram eyle. Her şekilde oluşan fayda sana etki edecektir.

Selam, Saygı ve Hürmetle…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.