banner114

FETÖ, bizim için Siyonizm’in tam 40 yıldır beslediği ve İslam’ı iğfal etmek için bugünleri beklettiği ihanet hareketinin adıdır. Sırf Allah ve Resulü dedikleri için… Sırf Müslüman ve Türk dedikleri için hoşgörüyle karşılanan bu ihanet hareketinin hiçbir dönemde hiçbir yerinde olmadık. 17/25 Aralık polis-hukuk darbe girişimine kadar iç yüzünü tanıyamadığımız bu ihanet hareketini 17/25 Aralık ile çok iyi tanıdık. O tarihe kadar asla içinde, kenarında olmadan lakin düşman olarak da görmediğimiz bu hareketin küresel bir ihanet hareketi olduğunu 2013 sonunda anladık ve net tavır aldık.

Okul yıllarımızda, mezuniyet hayatımızda ve 2013 yılına kadarki 20 yıllık Radyo-TV ve gazetecilik hayatımızda bu hareketle yan yana hiçbir zaman ve hiçbir yerde durmadık. Hiçbir programlarına katılmadık. Hiçbir sohbetlerinde olmadık. Bankaları ya da kankaları ile hiçbir ilişki içinde bulunmadık. Ne maklubelerini yedik ne bir bardak sularını içtik. Aksine Gümüşhane’de yaptırdığımız yurt konusunda büyük badire atlattık. Şayet 17/25 Aralık darbe girişimi yaşanmasaydı, yurdumuza çökmeye, yurdumuzu elimizden almaya niyet ve istekleri olduğunu çok sonra anladık. Bütün bunları durup dururken neden yazdık?

***

Böylesi bir ahval ve şerait içindeyken Taka denen gazete üzerinden 2018 yılı başlarında ağır saldırıya uğradık. Gazetenin eski sahibi bizi FETÖ’cü olmakla, Gümüşhane’deki yurdumuzu FETÖ’den yardım almak suretiyle yaptığımızı iddia eden haber ve yazılar yazdı, gazete de bu yazıları haber yaptı. Her şeyi açık seçik yazarak cevap vermemize rağmen ağır iftiralarını sürdürdüler. Biz de hukuka gittik. Gazetenin eski sahibi iftiradan dolayı hapis cezasına çarptırıldı. Tazminat davası ise devam ediyor.

Yine hukuk üzerinden bir şey daha yaptık. Gazeteye tekzip metni gönderdik. Taka gazetesi tekzip metnimizi yayınlamadı. Biz de mahkemeden yayın istedik. Trabzon Sulh Ceza hakimliğinin tekzip kararı vermesini istedik. Nöbetçi 2. Sulh Ceza Hakimliği hem şahsımla hem de Gümüşyurt ortaklığımızla ilgili tüm araştırmaları yaparak 2018/1419 sayılı kararıyla şu kaydı düştü: “Ali Öztürk ve Gümüşyurt hakkında FETÖ/PDY kapsamında yapılan soruşturma sonunda ilgili örgütle hiçbir kaydına rastlanmadığından tekzip metninin 5187 yasanın 14. maddesi gereğince yayınladığı aynı yerde aynı puntolarla yayınlanmasına karar verildi.”

2. Sulh Ceza Mahkemesinin tekzip kararını yayınlamayan Taka Gazetesi itiraz etti. İtirazı değerlendiren 1. Sulh Ceza Mahkemesi de aynı soruşturmayı bu kez yurdun diğer ortakları üzerinde de yaparak Taka’nın itirazını reddetti. 1.Sulh Ceza Mahkemesi de 2018/1890 sayılı kararıyla Ali Öztürk ve Gümüşyurt’un tekzip talebinin yayınlanmasını istedi. Taka gazetesi yine yayınlamadı.

Hem 1. Sulh Ceza, hem 2. Sulh Ceza’nın tekzip kararlarını yayınlamayan gazete yetkilileri yargılandı. 2. Sulh Ceza Mahkemesi gazetenin yazı işleri müdürünü 16.600 lira tazminata mahkum etti. Para hazineye yatacak. Ayrıca Ali Öztürk ve Gümüşyurt’a atılan iftiraya karşı yapılan cevabi açıklamanın (yeni tekzip metnini) tirajı 100 bini aşan iki ulusal gazetede yayınlanmasına karar verdi. Yayın bedelini de yine tekzibi yayınlamayanlar ödeyecek. Yani Taka ödeyecek.

Bu bir hak arayışıydı. İslam tarihinin en ağır ve menfur ihanet hareketinden biri üzerinden atılan iftirayı karşılıksız bırakamazdık. Türkiye bir hukuk devleti ve biz de bir gazeteci olarak hukuki hakkımızı sonuna kadar aradık. Kendi hukukunu savunamayan bir gazeteci, başkalarının hukukunu hiç savunamaz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.